Šéf jedné z Bohemek: Válčím s Peltou i ministrem Blažkem

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 9. 2012 17:10
Michal Vejsada zvažuje, že kvůli Bohemians podá na ministra Blažka trestní oznámení
Válka o Bohemians ještě zdaleka nekončí. Tichým svědkem je stadion v Ďolíčku
Válka o Bohemians ještě zdaleka nekončí. Tichým svědkem je stadion v Ďolíčku | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Válka o klokana zuří dál. Na půdě fotbalového svazu, u soudů, nejčerstvěji našla své bojiště i na ministerstvu spravedlnosti.

Michal Vejsada, stoprocentní vlastník akcií původní Bohemky, tedy FC Bohemians Praha, a.s., toho času v konkurzu, nehodlá v této válce uhnout ani o milimetr.

"Jestli si fotbalový svaz myslí, že když nás vyloučí, tak tím kauza  Bohemians skončí, tak to se velmi plete," říká Vejsada, podle kterého šéf svazu Miroslav Pelta hrubě porušil dohody z minulosti.

Zvažuje trestní oznámení na ministra

Vejsada teď válčí nejen s ním, ale třeba i s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. To proto, že ministr stornoval kárnou žalobu na soudce Stanislava Bernarda, který je skrze své angažmá v Arbitrážní komisi FAČR Vejsadovi také trnem v oku.

"Moji právníci zvažují, že na pana ministra podáme trestní oznámení pro zneužívání pravomoci veřejného činitele," metá kolem sebe Vejsada hromy a blesky. O své pravdě je přesvědčený a uhnout nechce. Všemu navzdory.

Kauza Bohemians je neuvěřitelně košatá a spletitá. Začněme třeba u toho, že tu vaši, konkurzní Bohemku výkonný výbor FAČR vedený předsedou Peltou nedávno vyloučil z řad asociace. S vysvětlením, že se tak situace zjednoduší. Co vy na to?

"Až do svého zvolení pan Pelta všude prohlašoval, že v kauze Bohemians bude rozhodovat podle regulí, a ne podle toho, s kým je kamarád. Takže mě jeho postup  velice překvapil. Pokud si myslí, že tímhle kauza Bohemians skončí, tak to se velice plete. Násilí plodí další násilí. Tím tedy nemyslím fyzické, ale právní, jen přibudou další žaloby."

Pelta? Je jak slon v porcelánu

Stanovy umožňují šéfům svazu kluby v konkurzu vyloučit...

"Jenže pan Pelta se v tom pohybuje jak slon v porcelánu. Místo, aby zmírňoval škody, tak jen další narůstají. Především pan Pelta hrubě porušil Dohodu o narovnání, kterou jsem uzavřel s jedním z jeho předchůdců panem Mokrým v roce 2006." (podrobně o ní informoval deník Insider)

Jde o to, že vám v ní předseda Mokrý zaručil, že až do vyřešení konkurzu nebude vaše Bohemka ze svazu vyloučena?

"Ano, ta dohoda vycházela z memoranda, které vypracovala advokátní kancelář Žák. Z ní vyplývalo, že moje Bohemka členství ve svazu nikdy nepozbyla. Tou dohodou pan Mokrý minimalizoval škody, které bychom případně požadovali jako náhradu. Svaz se tehdy také zaručil, že nebude vystupovat proti FC Bohemians v soudních sporech. A přitom se do nich hlásí jako vedlejší účastník po boku Bohemians 1905."

Jak problém řešíte?

"Vyloučení Bohemky bude řešit Odvolací a revizní komise FAČR. Pokud se potvrdí vyloučení ze svazu, ať si pak každý, kdo Bohemians poškodil, nese svoji odpovědnost. Osobně se domnívám, že pan Pelta i celý výkonný výbor jednali pod nějakým tlakem."

Udělejme jednu silnou Bohemku. To říkám pořád

Jednal jste o celé věci s předsedou Peltou?

"Seděli jsme spolu dvakrát. Já mu řekl: cestou je uvolnit peníze za Morávka, uspokojit věřitele, ukončit konkurz, akcie FC Bohemians Praha jsou na stole, pojďme udělat jednu silnou Bohemku. Tohle tvrdím sedm let."

Pelta řekl deníku Aktuálně. že klubu Bohemians 1905 nabízel, jestli nechce koupit vaše akcie, vyhlásit smír, stáhnout žaloby, ukončit konkurz Měl jste na to nějakou odezvu?

"To byl můj návrh, nikdo mi neřekl, že ho takhle prezentoval dál. Každopádně se mi nikdo v tomto smyslu neozval."

Právě série právních kroků blokuje již zmíněné odstupné za fotbalistu Jana Morávka. Schalke za tohoto hráče dosud nedoplatilo v přepočtu 48 milionů korun, protože je uvedeno ve zmatek, zda má peníze poslat klubu Bohemians 1905, nebo správci konkurzní podstaty, jež je spojena s vaší Bohemkou. (Detaily tohoto případu i čerstvé aktuality z jeho vývoje ZDE). Peníze už do Česka mohly přijít, proč se vše zase zablokovalo?

"Existovala tam iniciativa všech zainteresovaných. Šlo o to dostat co nejrychleji peníze do Česka, dříve, než by vypršely promlčecí lhůty. Pak by hrozilo, že by už Schalke kromě první splátky 300 000 eur nezaplatilo nic.  Udělala se tedy dohoda, že zástupce Bohemians 1905 napíše na Schalke, aby Němci poslali peníze na notářský účet. Spolupodepsal to i správce konkurzní podstaty. Jenže místo toho právní zástupce Bohemians 1905 Fráňa do dopisu napsal, že peníze patří Bohemians 1905 a tomuto klubu, že patří i účet, na který má Schalke peníze poslat."

A Schalke odepsalo, že stejně neví, komu peníze poslat?

"Ano, protože mezitím tam doputovala žaloba, kterou na tu věc podal správce konkurzní podstaty."

Na Schalke si asi myslí, že jsme nesvéprávní

Proč nejdřív spolupodepsal Fráňův dopis - a pak poslal žalobu?

"Nechal se opít rohlíkem, to je jejho problém. Každopádně Schalke odepsalo, že se v tom nevyznají a stále nevědí, komu peníze poslat. Bohemians 1905 a správce na ně musí působit jako nesvéprávní lidé."

Jádro sporu spočívá v tom, jestli práva na hráče, kteří v roce 2005 přešli ze zkrachovalé Bohemky do Bohemians 1905, a především pak jejich hodnota a zhodnocení, patří Bohemians 1905, nebo zda učinil dobře správce Tuma, když je zpětně zapsal do konkurzní podstaty. (I s vědomím toho však Bohemians 1905 např. Morávka prodali.) Ve věci už rozhodl Vrchní soud v Praze. Pikantní bylo, že rozsudek slavily obě strany. Jaká je tedy jeho interpretace z vaší strany?

"Soud každopádně řekl, že všechny dosud pořízené soupisy konkurzní podstaty jsou nicotné, protože nebyly provedeny správně. Proto se bude sestavovat soupis nový."

Rozhodl nějak soud ve sporné věci, zda do konkurzní podstaty lze zapisovat hodnotu hráčů?

"Práva k hráči zapsat nelze, nejsme v otrokářství. Ale výkonnost hráče, náhradu za jeho výcvik a takzvanou solidaritu zapsat lze. Soud potvrdil, že je to majetkové právo. Ty hodnoty vycházejí z tabulek fotbalové asociace."

Měli by mi vydat hráče, hymnu, tabuli...

Lze vzít v potaz i tržní cenu, kterou se Schalke zavázalo zaplatit za Morávka?

"Povinností správce je zapsat a aktualizovat soupis majetku. Pokud se s ním nějak hýbe, zpeněžuje se, pak je jeho povinností zapsat tu cenu, za kterou byl Morávek zpeněžen. Pokud Bohemka nemůže vrátit hráče Morávka, měla by do konkurzní podstaty vydat ty peníze za něj."

Zmiňoval jste, že se bude sestavovat nový soupis konkurzní podstaty. Jak to probíhá?

"Oslovili jsme Bohemians 1905, aby vydala veškerý majetek, který patřil FC Bohemians Praha a.s. v den vyhlášení konkurzu v roce 2005. O co jde? O hráče, historický majetek, hymnu Klokani bojují, světelnou tabuli, vzduchotechniku... Ten majetek by mi měli vydat, já bych ho měl překontrolovat, ocenit ho a předat ho správci. Ten by z něj pak měl sestavit soupis konkurzní podstaty." (reakce Bohemians 1905 na tuto situaci najdete ZDE)

A když Bohemians 1905 tento majetek nevydá?

"Správce musí ten soupis pořídit, ať ho Bohemka vydá nebo nevydá. Každopádně se tak na 99 procent vracíme zpět na samý začátek konkurzu."

Soudce Bernard je pro lidi z fotbalu potřebný

Zmiňovali jsme Vrchní soud. Na něm působí jako jeho místopředseda Stanislav Bernard. Kvůli vašim stížnostem na něj někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal kárnou žalobu. Souběh jeho soudcovské funkce a role předsedy Arbitrážní komise FAČR totiž vnímal jako rozpor se zákonem. Ale Pospíšilův nástupce Pavel Blažek tuto kárnou žalobu stáhnul. (Detaily o kauze přinesl deník Insider.) Co si o tom myslíte?

"Za prvé si myslím, že Vrchní soud je závislý, nikoli nezávislý. To proto, že je tam pan Bernard, který je pro některé lidi, co se točí kolem fotbalu, velmi potřebný. A za druhé: Co se týče pana ministra Blažka, tak moji právníci zvažují, zda na něj nepodat trestní oznámení za zneužití pravomocí veřejného činitele."

Vejsada zloděj, Kapr parazit? Je to naopak

Kauza Bohemians už se táhne sedm let. Kam by podle vás měla v optimálním případě dospět?

"Snažil bych se spojit všechny tři subjekty, Bohemku v konkurzu, Bohemians 1905 a Bohemku pana Kapra, a to z jednoho prostého důvodu: Jeden potřebuje druhého. Pan Kapr se do toho dostal úplně nevinně: původní záměr byl, že jeho sportovního areálu by Bohemka využívala jako zázemí a hrálo by se v Ďolíčku. Jenže pak se strhla medializační kampaň, ve které se lidi neorientovali."

Jak to myslíte?

"Lidem bylo vštěpováno, že Vejsada je zloděj, Kapr je parazit a jen oni jsou ta pravá Bohemka. Ale ono je to obráceně. Ti lidé si to nebudou chtít přiznat. Ale ať se to někomu líbí, nebo ne, pravda vzejde na povrch."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy