Sázkařská mafie útočila na Táborsko. Poslala hráči esemesku

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 9. 2013 8:00
Jeden z podnětů na manipulace s cinklými sázkami dostala Fotbalová asociace FAČR z druholigového Táborska
Protikorupční policie se pustila do odhalování rejdů sázkařských mafií v českém fotbale
Protikorupční policie se pustila do odhalování rejdů sázkařských mafií v českém fotbale | Foto: Aktuálně.cz

Sezimovo Ústí - Druholigové Táborsko. Právě tady byla odpálena jedna z rozbušek aféry cinklých sázek v českém fotbale.

Šéf klubu Jiří Smrž řekl deníku Aktuálně.cz, že se před několika měsíci kdosi pokusil ovlivnit jednoho z hráčů klubu, brankáře Lukáše Varyše, aby zmanipuloval zápas ve druhé nejvyšší soutěži.

Mafiánská výzva se objevila na hráčově mobilu, přišla ve formě SMS. Hráč informoval Smrže a ten potom Fotbalovou asociaci ČR.

"Obsah té esemesky si přesně nepamatuju, bylo tam zhruba něco v tom smyslu, že když něco nějak dopadne, tak za to ten hráč dostane nějakou korunu," vybavuje si Jiří Smrž.

Po raziích obviněno celkem 19 lidí

Neví přesně, kdy se ta věc stala. "Je to tak půl nebo tři čtvrtě roku, ani nevím, jestli to bylo loni, nebo už letos. Ne, na policii jsme s tím tenkrát sami nešli, ale předali jsme to celé Fotbalové asociaci ČR."

A odtud se informace zjevně dostala i k ochráncům zákona. "Varyš a ředitel klubu pan Samec pak byli v té věci na policii předvolaní," dodává Smrž.

Celý příběh tak pravděpodobně může být jednou z indicií, které FAČR předal loni v říjnu policii, jak o tom hovoří místopředseda asociace Roman Berbr.

"Získali jsme nezvratitelné důkazy o manipulaci zápasů kvůli sázkám ve druhé a juniorské lize," řekl Berbr ve čtvrtek.

Den předtím spustila policie velkou razii, po níž obvinila 12 fotbalistů z korupčních trestných činů, souvisejících právě s "cinklými" sázkami. Na Slovensku bylo obviněno 7 osob.

Celý gang byl řízen z Asie, 19 zápasů v Česku a na Slovensku mělo být zmanipulováno skrze slovenské prostředníky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

V Belgii se do Evropského parlamentu bude moci volit už od 16 let

Belgie snížila hranici pro volby do Evropského parlamentu na 16 let. Ve volbách v roce 2024 budou moci hlasovat nejen mladí Belgičané, ale také občané členských zemí EU nad 16 let s trvalým pobytem v Belgii. Rozhodnutí oznámila ministryně vnitra Annelies Verlindenová, informovala o něm agentura AFP.

Normu schválil ve čtvrtek večer belgický parlament. Belgie se stala po Rakousku, Řecku a Maltě teprve čtvrtou členskou zemí, která tento krok učinila. "Tím, že mladým lidem dáváme možnost aktivně se podílet na naší demokracii, jim umožňujeme, aby jejich hlas byl slyšet, a dále podněcujeme jejich zájem o politiku," řekl Verlindenová.

Opatření se týká přibližně 270 tisíc mladých lidí od 16 do 18 let v Belgii a asi 13 tisíc stejně starých Belgičanů žijících v zahraničí. Zájemci se budou muset zapsat na voličské seznamy. Potom už pro ně ale účast ve volbách bude povinná, stejně jako pro všechny Belgičany. Pokud nevolí, hrozí jim pokuta 40 až 80 eur (přibližně 1000 až 2000 korun).

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Pyrotechnika a výtržnosti. Disciplinárka po finále poháru zahájila řízení se Slováckem i Spartou

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace, která řídí profesionální soutěže, zahájila řízení se Slováckem i Spartou kvůli chování jejich fanoušků ve středečním finále domácího poháru v Uherském Hradišti. LFA o tom informovala v tiskové zprávě.

Fanoušci obou týmu se dopustili výtržností a použití pyrotechniky, ti sparťanští navíc vhazovali pyrotechniku a další předměty na hrací plochu v průběhu utkání a poškodili zařízení stadionu. Utkání poznamenal na necelých pět minut v druhé půli příchod těžkooděnců se psy k hrací ploše a střídačkám. Slovácko po výhře 3:1 nad Pražany získalo první velkou trofej v klubové historii.

Z podobných důvodů jako v Uherském Hradišti zahájila disciplinárka řízení i se Slavií a Spartou po nedělním vzájemném ligovém derby.

Tresty osmi prvoligových hráčů za kumulované žluté karty se přeměnily na peněžité pokuty. Naopak slávista Srdjan Plavšič si trest za vyloučení v derby odpyká až v nové sezoně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy