Sázkařská mafie útočila na Táborsko. Poslala hráči esemesku

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 9. 2013 8:00
Jeden z podnětů na manipulace s cinklými sázkami dostala Fotbalová asociace FAČR z druholigového Táborska
Protikorupční policie se pustila do odhalování rejdů sázkařských mafií v českém fotbale
Protikorupční policie se pustila do odhalování rejdů sázkařských mafií v českém fotbale | Foto: Aktuálně.cz

Sezimovo Ústí - Druholigové Táborsko. Právě tady byla odpálena jedna z rozbušek aféry cinklých sázek v českém fotbale.

Šéf klubu Jiří Smrž řekl deníku Aktuálně.cz, že se před několika měsíci kdosi pokusil ovlivnit jednoho z hráčů klubu, brankáře Lukáše Varyše, aby zmanipuloval zápas ve druhé nejvyšší soutěži.

Mafiánská výzva se objevila na hráčově mobilu, přišla ve formě SMS. Hráč informoval Smrže a ten potom Fotbalovou asociaci ČR.

"Obsah té esemesky si přesně nepamatuju, bylo tam zhruba něco v tom smyslu, že když něco nějak dopadne, tak za to ten hráč dostane nějakou korunu," vybavuje si Jiří Smrž.

Po raziích obviněno celkem 19 lidí

Neví přesně, kdy se ta věc stala. "Je to tak půl nebo tři čtvrtě roku, ani nevím, jestli to bylo loni, nebo už letos. Ne, na policii jsme s tím tenkrát sami nešli, ale předali jsme to celé Fotbalové asociaci ČR."

A odtud se informace zjevně dostala i k ochráncům zákona. "Varyš a ředitel klubu pan Samec pak byli v té věci na policii předvolaní," dodává Smrž.

Celý příběh tak pravděpodobně může být jednou z indicií, které FAČR předal loni v říjnu policii, jak o tom hovoří místopředseda asociace Roman Berbr.

"Získali jsme nezvratitelné důkazy o manipulaci zápasů kvůli sázkám ve druhé a juniorské lize," řekl Berbr ve čtvrtek.

Den předtím spustila policie velkou razii, po níž obvinila 12 fotbalistů z korupčních trestných činů, souvisejících právě s "cinklými" sázkami. Na Slovensku bylo obviněno 7 osob.

Celý gang byl řízen z Asie, 19 zápasů v Česku a na Slovensku mělo být zmanipulováno skrze slovenské prostředníky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Šéfka Finanční správy Richterová požádala o odvolání z funkce

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová k požádala o odvolání, ve funkci tak skončí 28. března. Ministerstvo financí mezitím vypíše na místo výběrové řízení. Informovalo o tom ministerstvo financí. Richterová správu vedla od roku 2018.

"Děkuji paní ředitelce za odvedenou práci v čele Finanční správy. Na uvolněné místo vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu tak, jak jsem o něm mluvil v opozici i při svém nástupu na ministerstvo financí," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy