Dukla neproměnila penaltu, Teplice zdolaly Liberec gólem v nastaveném čase

Aktualizováno 10. 8. 2024 19:19
Jablonečtí fotbalisté zvítězili ve čtvrtém ligovém kole na hřišti pražské Dukly 2:0. Dominik Hollý a střídající Bienvenue Kamanikana z Burundi svými góly pomohli Severočechům v neúplné tabulce na páté místo. Teplice porazily doma 2:1 Liberec a poprvé v sezoně bodovaly.
Dominik Hollý z Jablonce se raduje z gólu
Dominik Hollý z Jablonce se raduje z gólu | Foto: ČTK

Teplice mají první body v sezoně

Teplické "Skláře" poslal do vedení v 17. minutě Filip Horský. Krátce po změně stran srovnal premiérovým gólem v nejvyšší soutěže Lukáš Letenay, ve čtvrté minutě nastavení ale rozhodl Abdallah Gning. Slovan prohrál podruhé za sebou a se čtyřmi body je na sedmém místě neúplné tabulky, Teplice jsou třinácté.

Tepličtí zdolali Liberec počtvrté v tomto kalendářním roce a navázali na dva triumfy ze semifinále nadstavbové skupiny o Evropu. Slovan neporazil dnešního soupeře pošesté v řadě a zvítězil v jediném z posledních devíti ligových duelů.

Domácí kouč Frťala v pátek oslavil 54. narozeniny, před utkáním ale řešil především problémy se složením sestavy.

Už tak velkou marodku dnes ještě rozšířili Švanda s kapitánem Marečkem, a tak měli "Skláři" na lavičce pouze čtyři hráče do pole a náhradního brankáře Ludhu. Mezi třemi tyčemi dostal šanci v lize poprvé od května loňského roku Němeček.

Tepličtí vstoupili do utkání lépe a v 10. minutě byli blízko úvodnímu gólu, po Harušťákově hlavičce si dobíhající Ševínský srazil míč do vlastní tyče. Domácí se dočkali o sedm minut později.

Horský převzal ve středu pole vybojovaný míč a překvapivě snadno se dostal až před Bačkovského, kterého překonal střelou na přední tyč. Kmenový hráč Slavie, jenž minulý ročník strávil na hostování právě ve Slovanu, zapsal premiérovou trefu v teplickém dresu.

Zdravotní problémy domácích nebraly konce, v 26. minutě opustil na nosítkách hřiště Beránek a nahradil ho Svatek. Mladý záložník krátce před vystřídáním připravil vyloženou šanci Mičevičovi, toho tentokrát Bačkovský vychytal.

Hosté zahrozili až na konci první půle, Nyarkův pohotový volej proletěl těsně nad břevnem. Ještě blíž byl vzápětí Svatek, jemuž chybělo jen pár centimetrů.

Liberecký trenér Kováč zareagoval na začátku druhého poločasu trojitým střídáním a tah se mu vyplatil. Kričfaluši odvrátil hlavou vysoký centr jen do běhu Letenayovi, jenž obešel vyběhnutého Němečka a do prázdné brány zakončil.

Slovenský útočník potřeboval ke gólu necelou minutu na hřišti a prosadil se poprvé při svém šestém startu v české lize.

Bleskový obrat mohl dokonat Višinský, z ideální pozice netrefil. Slovan se po změně stran výrazně zvedl, jeho snahu o tlak ale narušovala častá a dlouhá přerušení. Na další šancí se tak čekalo až do 72. minuty. Letenay hlavičkoval zcela sám z malého vápna, Němeček ale vytáhl skvělý reflex.

Závěr utkání byl hlavně o soubojích, přesto domácí ještě udeřili a Liberec prohrál na Stínadlech v lize počtvrté za sebou. Bačkovský vyběhl na vysoký centr až na kraj pokutového území, míč ale ideálně netrefil a za ním číhající Gning už měl následně snadnou práci.

Senegalský útočník dal 10. gól v české lize a prosadil se poprvé od konce ročníku 2022/23 a duelu s Jabloncem.

Posledním týmem bez bodu jsou tak po dnešku České Budějovice, které sehrají svůj zápas 4. kola v Mladé Boleslavi v neděli.

Jablonec si veze z Prahy tři body

Střídající hráč Dukly Jakub Barac neproměnil penaltu, ligový nováček prohrál po svém návratu mezi elitu třetí ze čtyř zápasů, z toho druhý doma.

Jablonec při poslední návštěvě na Julisce vyhrál 6:2, ale to už je šest let a Dukla tehdy nejvyšší soutěž opouštěla. Vysoké vítězství tehdy slavil i trenér Petr Rada, který dnes vedl do zápasu domácí.

Ve srovnání s porážkou na Spartě udělal v sestavě jedinou změnu, místo zraněného Šebrleho v záloze nastoupil Moulis.

V základní jedenáctce Jablonce se objevili Souček a Hollý a poprvé oblékl jeho dres v lize Puškáč po svém příchodu z Bohemians 1905 a odpykání třízápasového trestu z minulé sezony.

Hosté se v úvodu usadili na soupeřově polovině a Hollý v 10. minutě vypálil z dálky těsně nad břevno. Ale hra se brzy vyrovnala.

Na druhé straně si bosenský útočník Mešanovič, který před 12 lety vstoupil do české ligy právě v jabloneckých barvách, šikovně zpracoval v šestnáctce centrovaný míč, ale zamířil vedle levé tyče.

Hollý byl nejnebezpečnějším hráčem hostů, jeho dorážku zblízka ještě brankář Hruška zneškodnil, ale v poslední minutě prvního poločasu slovenský záložník po rozehraném přímém kopu proměnil nacvičený signál ve svůj druhý gól v této ligové sezoně.

Hned po změně stran málem přidal druhý zásah, když mu brankář Hruška při chybné rozehrávce předložil míč přímo na nohu. Jeho lob z dálky ale přelétl branku. Domácí gólman své zaváhání napravil a Nebylovu povedenou střelu vytáhl nad břevno.

Dukla byla blízko k vyrovnání v 78. minutě, kdy Martinec v šestnáctce fauloval Zeronika. Ale Barac kopl penaltu do středu branky a Hanuš už potřetí v této sezoně nejvyšší soutěže udržel čisté konto. Jinak moc práce neměl, protože domácí se kromě penalty za celý zápas netrefili mezi tyče.

Navíc v závěru inkasovali podruhé, o což se postarali střídající hráči. Kanamikana si narazil míč s Krulichem a ve své druhé ligové sezoně se poprvé zapsal mezi střelce v české nejvyšší soutěži.

4. kolo první fotbalové ligy:

Dukla Praha - FK Jablonec 0:2 (0:1)

Branky: 45. Hollý, 89. Kanakimana. Rozhodčí: Orel - Kotík, Dresler - Zelinka (video). ŽK: Peterka, Hašek (oba Dukla). Diváci: 2684.

Dukla: Hruška - Vondrášek, Hašek, Peterka, Ludvíček - Douděra (61. Pech), Lichý (61. Špatenka), Kozma, Moulis (46. Zeronik) - Hora (74. Barac) - Mešanovič (74. Matoušek). Trenér: Rada.

Jablonec: Hanuš - Souček (85. Cedidla), Tekijaški, Martinec - Čanturišvili, Beran, Nebyla (85. Kanakimana) , Polidar - Alégué (66. Fortelný), Hollý (77. Nardini) - Puškáč (85. Krulich). Trenér: Kozel.

Teplice - Liberec 2:1 (1:0)

Branky: 17. Horský, 90.+4 Gning - 46. Letenay. Rozhodčí: Trska - Volf, Zoufalý - Machálek (video). ŽK: Vachoušek, Svatek, Horský - Mikula, Višinský, Frýdek. Diváci: 3876.

Teplice: Němeček - Bílek, Kričfaluši, Mičevič - Radosta, Beránek (26. Svatek), Jukl, Harušťák (81. Čerepkai) - Trubač - Vachoušek (46. Gning), Horský (73. Labík). Trenér: Frťala.

Liberec: Bačkovský - Mikula (46. Halinský), Ševínský, Preisler (46. Purzitidis) - Ghali, Icha, Hlavatý, Kayondo - Višinský (83. Dulay), Tupta (67. Frýdek) - Nyarko (46. Letenay). Trenér: Kováč.