Rosický přestoupil do Arsenalu

ČTK, SportPlus
23. 5. 2006 13:13
Londýn - Záložník české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický podepsal smlouvu s londýnským Arsenalem.

Český fotbalista Tomáš Rosický přestoupil z Borussie Dortmund do Arsenalu. Pětadvacetiletý záložník s londýnským klubem podepsal smlouvu na čtyři roky za blíže nespecifikovaných finančních podmínek. Anglický klub to dnes oznámil na své internetové stránce.

Trenér Arséne Wenger prý Rosického sledoval už dlouho a po podpisu smlouvy se rozplýval nadšením. "Má skvělou techniku, umí s míčem a přesně přihrává. Má velké zkušenosti z klubu i z reprezentace a už se těšíme až ho přivítáme v Arsenalu po světovém šampionátu, který pro něj, jak doufám, bude úspěšný," prohlásil Wenger na klubové stránce.

Ta citovala i českého hráče, který označil Arsenal za nejlepší klub v Evropě. "Je to pro mě velký den. Chci se stále zlepšovat a lepší klub jsem si k tomu ani nemohl vybrat. Tým už ukázal svou sílu v Lize mistrů, s mnoha mladými hráči má velký potenciál a myslím, že v příští sezoně budeme ještě lepší," řekl Rosický.

Spolu s Paskou pak v Seefeldu vysvětlili i nečekanou změnu cíle  přestupu. Hráčský manažer uvedl, že Atlético během tří měsíců čtyřikrát změnilo nabídku a nakonec neposkytlo požadované bankovní garance, a tak do hry vstoupil Arsenal.

"Jeho zájem byl sice dlouhodobý, ale nikdy nebyla na stole konkrétní nabídka, proto jsem chtěl odejít od Atlétika. Ale když se to vyvinulo takhle, tak jsem z toho nadšený," dodal Rosický na tiskové konferenci v seefeldském kasinu.

Bleskový zásah Arsenalu

V pondělí se objevily první informace o případném Rosického přestupu. Německá média informovala o tom, že dlouho připravovaný přestup do Atlética Madrid se neuskuteční.

Španělský klub prý do neděle nedal dostatečné garance, že je schopen zaplatit za českého záložníka požadovanou částku odhadovanou na devět či deset milionů eur. "Tohle téma (přestup do Atlétika) je asi uzavřené," řekl obchodní šéf Borussie Hans-Joachim Watzke pondělnímu vydání listu Westfälischen Rundschau.

O přestupu Rosického do madridského klubu se spekulovalo téměř celou uplynulou sezonu, podle některých informací měl český špílmachr ve španělské metropoli připravenou čtyřletou smlouvu.

V pondělí však nastal překvapivý obrat. Rosický chyběl při přípravě českých reprezentantů na MS v Seefeldu, odpoledne to potvrdil český kouč Karel Brückner s tím, že Rosický skutečně odjel do Londýna, kde jednal o svém přestupu a absolvoval lékařské testy.

"S angažmá v Atlétiku jsem souhlasil, ale vstoupil do toho razantně Arsenal, a pak už nebylo co řešit. Neměl jsem o čem přemýšlet," nastínil fotbalista, že rozhodování o změně přestupové trasy nebylo nijak složité. "Vždyť je to úžasný klub a já jsem nadšený, že tam mohu jít. Nejde ale jen o jméno klubu, ale také o hru, jakou Arsenal převádí."

Jednoho z klíčových mužů české reprezentace uvolnil Brückner z přípravy podle svých slov rád: "Rozhodně by pro něho bylo lepší, pokud by nový klub už našel. Těch zájemců už bylo snad sedmdesát a pro klid hráče před turnajem by byl přestup vzpruhou."

Rosický přestupuje po pěti a půl letech strávených v Dortmundu. Tam odešel v roce 2001 ze Sparty, která inkasovala za přestup půl miliardy korun. Během angažmá v Německu odehrál 149 bundesligových zápasů, v nichž vstřelil devatenáct branek.

Arsenal se o jeho služby zajímal opakovaně, ale pokaždé z přestupu nakonec sešlo. Na novém stadionu, který londýnský klub otevře slavnostně během léta, se Rosický sejde například i s bývalým dortmundským spoluhráčem, gólmanem Jensem Lehmannem.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy