Cena za Rosického může být i 330 milionů

ČTK
23. 5. 2006 12:00
Londýn - Dnešní britský tisk už považuje přestup Tomáš Rosického do londýnského Arsenalu za hotovou věc.

Deníky se rozcházejí jen v ceně, kterou za záložníka Borussie Dortmund musí anglický klub zaplatit. Přestupní částka se pohybuje od šesti milionů liber u listu Daily Mail až po osm milionů ve zprávě na internetové stránce The Times. Spekulují také o tom, jakou roli Rosickému trenér Arséne Wenger svěří.

V přepočtu by tak cena mohla vyšplhat až na 330 milionů korun. Rozhodně však Borussia nedostane tolik, kolik za Rosického v roce 2001 zaplatila. Reprezentační záložník tehdy odcházel ze Sparty za půl miliardy korun a je dodnes druhým nejdražším hráčem české fotbalové historie. Primát drží Pavel Nedvěd, za nějž Juventus před pěti lety zaplatil 1,5 miliardy.

List Daily Mail konstatuje, že trenér Arsenalu Wenger zahájil svou nákupní sezonu, pro niž má k dispozici celkem 20 milionů liber. V kuloárech se hovoří i o tom, že by Rosický mohl dostat své oblíbené číslo deset, protože jeho současný majitel Dennis Bergkamp už v Arsenalu nebude pokračovat.

První mírnou nepříjemností, kterou bude Rosický muset zřejmě v Anglii překonat, je fakt, že mu zdejší komentátoři a fanoušci nebudou moci přijít na jméno. Rozhlasoví reportéři se při zpravodajství v pondělí a dnes nemohou rozhodnout, zda jeho příjmení vyslovit "rosiky" nebo "rošiky". Pro Angličany se totiž skupina písmen "ck" vyslovuje vždy jako "k" a slova, kde by se vyslovovalo "ck", jsou pro ně neznámá.

Britské deníky označují Rosického za velmi vlivného hráče, který může dát hře letošního finalisty Ligy mistrů nový rozměr. Připomínají jeho výrazný podíl na postupu českého týmu na mistrovství světa.

The Independent už spekuluje o tom, kam ho trenér Wenger zařadí. Jako klasický střední záložník prý vypadá jako konkurent nejtvořivějšího hráče Arsenalu Fabregase. "Ale je nemyslitelné, že by Wenger ze sestavy vyřadil tohoto španělského teenagera. Pravděpodobnější je, že Rosický bude hrát hned za dvojicí útočníků, což je špatná zpráva pro Robina van Persieho," napsal The Independent.

The Times citují českého hráče, že pro něj byl anglický fotbal vždy velkým lákadlem. Rosický mimo jiné vzpomíná na to, že svůj první "nezapomenutelný" gól dal právě Arsenalu. Bylo to v poslední minutě zápasu Ligy mistrů v roce 2000, kdy tehdy dvacetiletý mladík v poslední minutě snížil na 4:2.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy