Rosický: Podzim snů. Byla by ale chyba už teď slavit postup

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
18. 11. 2014 10:21
I když Češi po čtyřech odehraných zápasech vévodí své kvalifikační skupině v boji o postup na Euro 2016 s plným počtem 12 bodů, Tomáš Rosický varuje, že postup ještě nemá český tým zajištěn.
Tomáš Rosický varuje, že ani výhry nad Lotyšskem a Kazachstánem ještě nemusí českému týmu zajistit postup na Euro 2016.
Tomáš Rosický varuje, že ani výhry nad Lotyšskem a Kazachstánem ještě nemusí českému týmu zajistit postup na Euro 2016. | Foto: Milan Kammermayer

Plzeň - I když čeští fotbalisté po čtyřech odehraných zápasech vévodí své kvalifikační skupině v boji o postup na Euro 2016 s plným počtem dvanácti bodů, když navíc porazili všechny tři své největší soupeře, kapitán reprezentace Tomáš Rosický varuje, že postup ještě nemá český národní tým zdaleka zajištěn.

Čtyřiatřicetiletý záložník Arsenalu však po nedělní výhře 2:1 nad Islandem přiznal, že jdou výkony mužstva Pavla Vrby nahoru. Například duel se seveřany označil za vůbec nejlepší za poslední rok, kdy Vrba tým jako trenér převzal.

"Máme plný počet bodů, určitě se to blíží podzimu snů. Ale byla by chyba cokoliv propočítávat, protože zápasů je hodně a ještě to hodně zamotají Holanďané. Udělají v tom určitě nepořádek, uvidíte," připomněl fakt, že Češi mají na v tabulce třetí Nizozemce náskok šesti bodů, který by Oranjes mohli dotáhnout během dvou duelů.

Tomáši, jak moc cenným vítězství je v postupové matematice výhra nad Islandem?
Všichni viděli, jak těžký zápas to byl. Islanďané byli opravdu strašně nepříjemný soupeř, ukázalo se, jak těžko se do nich hraje. Potvrdilo se všechno, co je předcházelo. Je to velmi dobře fyzicky připravený tým, velmi kompaktní, dobře takticky připravený. Na Islandu ten zápas bude úplně stejný, bude to podobný boj jako v Plzni. 

Váš tým však předvedl zřejmě nejlepší výkon pod Pavlem Vrbou. Souhlasíte s tím?
Velmi dobře jsme kombinovali. V tomhle ohledu to byl náš nejlepší zápas pod panem Vrbou. Vyhráli jsme zaslouženě, vytvořili jsme si dost šancí.

Jak moc si ceníte toho, že jste zápas stejně jako v Turecku dokázali otočit?
Začátek pomohl Islandu k jejich hře, po gólu se mohli soustředit na to, co hráli proti Holandsku a Turecku, zalezli si a chodili do brejků. O to víc jsem rád a musím kluky pochválit, že jsme zachovali chladnou hlavu, drželi se plánu a hráli jsme trpělivě dál to, co jsme chtěli. Nezačali jsme panikařit, to bylo důležité. Otočit takový zápas není jednoduché.

V čem je podle vás Vrbovo kouzlo? Že jste pod ním dokázali to, co se vám nedařilo pod Michalem Bílkem?
Pod trenérem Vrbou jsme takticky vyspělejší. Navíc jsou tady všichni kluci pracovití, a když každý brousí hranici svých možností, můžeme hrát i s technicky lepšími soupeři, než jsme my, jako je Turecko a Holandsko.

Na vás osobně šlo i přes herní absenci vidět, jak moc vás zápas pohltil. Čekal jste, že zvládnete odehrát téměř celý zápas?
Hrálo se mi nad očekávání dobře. Vydržel bych až do konce, kdyby mě trenér nesundal (smích).

Dařilo se i vašemu dlouholetému parťákovi ze zálohy Jaroslavu Plašilovi, který odehrál pod trenérem Vrbou první zápas v základní sestavě...
Jsem moc rád, že je zpátky, protože pro mě je to u nás hrozně nedoceněný hráč. Před tím tady výborně hrál Lukáš Vácha, ale Jarda je víc do techniky a kombinace. Hodně nám pomohl. 

Úvodní čtyři zápasy a čtyři výhry, to se českému týmu povedlo naposledy před osmi lety. Dá se tedy říci, že už jste jednou nohou na Euru ve Francii?
Blížíme se mu, víc jsme totiž uhrát nemohli. Můžete to nazývat, jak chcete, ale tohle je pro nás velký krok dopředu. To je bez debat. Jsme první, je to skvělý začátek, ale nic není hotové. Ještě to bude těžké.

Pokud vyhrajete oba duely s Lotyšskem a odvetu s Kazachstánem, můžete postup slavit ještě před závěrečnými duely ve skupině proti Turecku a Nizozemsku. Co vy na to?
I když se mluví dokonce o tom, že nám budou stačit dokonce jen dvě výhry, tak to nemusí být úplně pravda. Jsme první, máme proti ostatním výhodu, ale musíme se dál maximálně koncentrovat na následující zápasy. Na dosah je to jen teoreticky, takže i když porazíme Kazachy a Lotyše, tak to nemusí stačit. 

Plný počet bodů mají vedle Česka už jen Angličané, Slováci a Izraelci. Stíháte sledovat i ostatní skupiny?
Koukali jsme na to v sobotu, však taky Jarda Plašil na minulém srazu říkal, že ve finále mistrovství Evropy se potkají Češi a Slováci.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy