Rosickému běží čas. Vrba vypsal konkurz na stopera číslo 4 a do Rakouska vezme jen vyvolené

Luděk Mádl Luděk Mádl
3. 2. 2016 6:00
Trenér české fotbalové reprezentace Pavel Vrba sleduje se znepokojením další zranění Tomáše Rosického. Nechce dělat předčasné závěry, ale podotýká: "Pokud před Eurem nebude mít herní zátěž, je to velký problém." Na jaře hodlá najít čtvrtého stopera pro turnaj, zatím si je jist jen třemi.
Největší chmury vhání teď do tváře Pavla Vrby zdravotní stav kapitána reprezentačního týmu Tomáše Rosického
Největší chmury vhání teď do tváře Pavla Vrby zdravotní stav kapitána reprezentačního týmu Tomáše Rosického | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Začne to třináctého. Naštěstí nikoli v pátek, ale v pondělí. Právě datum 13. června je pro Pavla Vrbu klíčové. V ten den se v Toulouse popasuje jeho tým se Španěly. A pro Českou republiku začne naplno turnaj Euro 2016.

Do té doby zbývá ještě relativně spousta času. Osmnáct týdnů. Jenže když si do příslušné rovnice dosadíte jako proměnnou šest až osm týdnů, což je doba, po kterou by měl nyní léčit svůj poškozený sval Tomáš Rosický, zjistíte najednou, že ve skutečnosti už vlastně moc času nezbývá.

Pavel Vrba proto musí být před Eurem připraven na obě varianty. Tu s kapitánem Rosickým, i tu bez něj.

"Jsem informován přímo od Tomáše, pořád ještě probíhají další vyšetření, vše se konzultuje i s odborníky v Německu... Zatím se přesně neví, jakého rozsahu to zranění vlastně je. Pokud by to zranění bylo vážné, je to velký problém," říká trenér otevřeně.

Rosický potřebuje trénink i zápasovou zátěž

Jak známo, v sobotu se Rosický v dresu Arsenalu vrátil v pohárovém utkání s Burnley po půlroční zdravotní pauze na trávník, ale krátce poté si přivodil svalové zranění.

Pavel Vrba teď odmítá dělat jakékoli předběžné závěry. "V kvalifikaci jsme řadu zápasů odehráli i bez Tomáše, některé vyšly i velmi dobře. Uvidíme. Každopádně by před turnajem nešlo ani tak o to, kolik by toho měl natrénováno, jako o hru. Pokud nebude mít herní zátěž, je to velký problém."

Pod podzimní úspěchy v kvalifikaci se velkou měrou podepsali i hráči z domácí ligy, na reprezentační úrovni plus minus Vrbovy nové objevy. Mladoboleslavského Jiřího Skaláka úspěch posunul do anglického Brightonu, David Pavelka už se rozhlíží v turecké Kasimpase a jeho dosavadního spoluhráče z Liberce Josefa Šurala si nakonec vybrala Sparta.

"Se všemi jsem byl v kontaktu, ale rozhodnutí samozřejmě bylo na nich. Nabídky z ciziny si svými výkony bezesporu zasloužili. Na jednu stranu měli  na podzim ve svých klubech víceméně své jisté, postavení lídrů, zatímco teď po změně dresu si budou muset zvykat na nové prostředí, nového trenéra. Ale pokud to zvládnou, bude pro reprezentaci jen dobře, jestli se takhle zocelí," glosuje situaci trenér národního týmu.

Podstatné pro něj je, aby si jmenovaní udržovali zápasovou praxi. A nastupovali v nových klubech pokud možno na stejných postech jako dosud, tedy na herních pozicích, jež by v jeho očích měli obsadit i v reprezentaci. "Anglie i Turecko nabízejí zajímavé sportovní prostředí, po sportovní stránce je i druhá nejvyšší anglická soutěž bezesporu kvalitnější než ta česká liga, tak to prostě je. A o té turecké to ve srovnání s naší soutěží samozřejmě platí zrovna tak."

Zahustel? Pravý bek by v reprezentaci křídlo nehrál

Podle Vrby všichni jmenovaní určitě mají na to, aby na nových adresách nastupovali. "V létě jsem si myslel, že v tomto ohledu může mít ve Stuttgartu problémy Kliment, a ono se to potvrdilo," nastínil, že měl o hvězdičku Eura "21" v bundesligové konkurenci poněkud obavu.

"Chápu Jihlavu, která dostala nabídku, že po ní skočila, ale pro toho hráče šlo o hodně těžkou soutěž. Před patnácti lety bylo u nás zvykem, že se talentovaní hráči z menších klubů přesouvali nejprve do nejsilnějších celků v zemi," vzpomíná Vrba. "V jejich dresu se otrkali v evropských pohárech, případně v reprezentaci, a pak teprve udělali ten krok ven. Všechno se to samozřejmě odehrávalo i v jiných ekonomických dimenzích."

Josef Šural sice změnil dres "jen" v rámci české ligy. Ale zatím to vypadá, že pokud bude za Spartu hrát, tak patrně vytlačí z levého křídla jiného reprezentanta, a to Ladislava Krejčího. "Tak to prostě všude ve světě je, vytváří se konkurence uvnitř týmu, chápu Spartu, že chce být co nejsilnější," podotýká Vrba.

Se zájmem sleduje i snahu Sparty předělat Ondřeje Zahustela na pravého obránce. "Uvidíme, jak se mu tam bude dařit, Sparta z něj chce mít nového Kadeřábka, předpoklady k tomu jistě má," glosuje situaci trenér Vrba. "Může hrát z pozice pravého beka takové falešné křídlo."

Jenže v reprezentaci má pozici pravého beka pronajatou právě zmiňovaný Pavel Kadeřábek, "sichrovaný" dalším borcem z bundesligy Theo Gebre Selassiem.

A variantu, že by Zahustel hrál ve Spartě pravého beka, zatímco v reprezentaci klasické křídlo, tak jako na podzim v Boleslavi nebo i v národním týmu, Vrba odmítá. "Ne, to by nešlo, tam jsou pak ve hře úplně jiné návyky. Ale nepředbíhejme, uvidíme, jak se Ondrovi bude na té pozici ve Spartě dařit."

Tři stopery má v hlavě, čtvrtého hledá

V posledních týdnech dělají Vrbovi jeho hoši po světě radost. "V Hertě se herně i střelecky daří Vláďovi Daridovi. Branky v turecké lize dává Tomáš Necid, v přípravě je produktivní Milan Škoda, gólově se teď prosazuje také Matěj Vydra. Navíc se po dlouhé pauze v dresu Aston Villy vrací i Libor Kozák... Jestli má také šanci jet nakonec na Euro? Proč ne? Všechno je možné..." Sledovat chce trenér i výkony Václava Kadlece v jeho novém angažmá v Dánsku.

Na březnové zápasy se Skotskem a ve Švédsku Vrba žádné velké experimenty nechystá. "Z devadesáti procent by měli být v nominaci hráči, se kterými se na Euro počítá. Samozřejmě nikdy nevíte, jak vám v aktuální situaci zavaří zranění a podobně."

Vrba prozradil, že na Euro hodlá jet se čtyřmi stopery. "A o třech jsem víceméně rozhodnutý. Toho čtvrtého budu ještě hledat a právě jaro by samozřejmě mělo odpovědět, kdo to bude," vypisuje pomyslný konkurz.

Takřka jistotu by nejspíš měli mít Tomáš Sivok, Michal Kadlec a Marek Suchý.  O zmíněnou pozici číslo 4 bude v turecké lize bojovat Václav Procházka. A Vrba připustil, že se na jaře bude velmi pozorně dívat mimo jiné i na výkony Romana Hubníka.

V květnu bude trenér čelit situaci, kterou tradičně přináší různorodost termínových listin. Reprezentanti, jimž skončí sezona brzy, se budou už od 14. května připravovat v Praze. Hlavní sraz se chystá na 23. května, dva dny nato se tým přesune na kemp do Rakouska.

Tři zápasy v květnu. Soupeři zatím tajní

"Tam by měli odjet stejní hráči jako potom na Euro. Pokud nad někým bude viset otazník třeba ze zdravotních důvodů, je možné, že vezmeme s sebou i někoho dalšího jako alternaci. Ale všichni hráči by v Rakousku měli vědět, na čem jsou a jakou roli v týmu mají," zdůrazňuje Pavel Vrba.

V rámci zmíněného přípravného kempu sehraje jeho výběr dva mezistátní zápasy, třetí pak ještě po návratu do Prahy. "Asi víme, s kým budeme hrát, ale definitivně potvrzené to ještě není, zatím to nelze zveřejnit," říká kouč.

Pět dní před svým prvním startem na Euru zamíří jeho tým do Francie.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy