Fotbalisté Sadílek a Král se rozhodli pomáhat. Aukcí podpoří děti nemocné rakovinou

mar mar
22. 6. 2019 11:00
Život čtyřletého Matýska se před více než rokem dramaticky změnil. Lékaři zjistili, že má nádor na ledvinách. Pomohla mu dražba dresu brankáře fotbalového Slovácka Matouše Trmala. Do aukce se zapojil i dvacetiletý reprezentační záložník Michal Sadílek. Záhy věnoval i on do aukce dres na podporu nemocného chlapce a konečnou sumu zdvojnásobil. K pomoci se teď na Sadílkovu výzvu připojil i další mladý reprezentant Alex Král.
Michal Sadílek
Michal Sadílek | Foto: ČTK

Odhodlání záložníka Eindhovenu pomáhat odstartovala lednová aukce. "Uviděl jsem status s dražbou dresu Matouše Trmala. Zaujalo mě to, protože výtěžek šel na podporu léčby malého chlapce s rakovinou. Přihodil jsem, ale má částka nakonec nebyla nejvyšší, protože v závěru aukce jsem byl na tréninku a nestihl jsem na poslední příhozy reagovat," popisuje začátek Sadílek.

Ten se záhy rozhodl do aukce věnovat svůj dres PSV, který se vydražil za 26 tisíc korun. "Neuvěřitelná suma, rozhodl jsem se tak, že vydraženou částku pro Matýska zdvojnásobím. Měl jsem z toho velmi dobrý pocit, protože jsem tak alespoň trochu mohl pomoct Matymu a jeho rodině v boji s rakovinou," vypráví Sadílek.

Tím pro něj ovšem příběh neskončil. Naopak. Před pár dny založil na Facebooku stránku Výzva borců, pomocí které chce v dobročinnosti pokračovat. Výzvu přijal další mladý reprezentant Alex Král.

"Matýskův příběh od té doby sleduju, a když jsme přemýšleli nad tím, jak pomoci rodinám a dětem, které se potýkají se závažnou nemocí, napadlo nás , že bychom v dobročinných aukcích mohli pokračovat formou výzvy. Domluvil jsem se proto se spoluhráčem z reprezentace Alexem Králem, který bez váhání na výzvu kývl," líčí Sadílek.

Výtěžek z právě běžící aukce poputuje na konto Nadačního fondu dětské onkologie Krtek, která pomáhá dětem a rodinám s onkologickým onemocněním. "Důležité je, aby o tom lidé věděli, že tu je možnost pomoct," popisuje Sadílek.

Ten se mezitím rozhodl Matýska, kterému byly věnovány první aukce, navštívit. "Maty podstupuje chemoterapii a přiznám se, že jsem ze setkání měl velký respekt. Během návštěvy jsem poznal, jak skvělý kluk Matýsek je a jakou kolem sebe má pozitivní rodinu. Fakt je obdivuju, že dokážou být takto pozitivní, protože to musí být psychicky náročné. Teď jen doufám, že to s Matýskem bude lepší a lepší a takové starosti se jim budou vyhýbat," popsal setkání dvacetiletý záložník.

"Uvědomil jsem si, že řešíme v životě úplně zbytečné věci a že zdraví je fakt nejdůležitější. Teď jak se v tom pohybuju, tak to vidím na vlastní oči. Zdraví je to nejcennější co máme," říká Sadílek.

"Do 30. června dražíme dres Alexe a pak budou navazovat další dražby. Určitě budeme jen rádi, když se někdo připojí a pomůže. Ty peníze budou pomáhat," vyzval závěrem reprezentační záložník.

Výzvu borců můžete podpořit v příspěvku níže

 

Právě se děje

před 31 minutami

Dallas zdolal basketbalisty New Orleans a na západě už je druhý

Basketbalisté Dallasu v NBA znovu potvrdili výtečnou formu, uspěli podesáté z posledních jedenácti utkání. K sobotnímu vítězství 130:84 nad New Orleans je dovedl mladík Luka Dončič, jenž zaznamenal 26 bodů, devět asistencí a šest doskoků. Mavericks se na západě posunuli už na druhé místo za Lakers. Vedle Denveru a Clippers je stíhá také Houston, jenž po boji zdolal Phoenix 115:109.

Dončič zaznamenal alespoň 20 bodů, pět asistencí a pět doskoků už poosmnácté v řadě, čímž dorovnal sérii legendárního Michaela Jordana ze sezony 1989/90. Na rekord Oscara Robertsona ztrácí mladý Slovinec, jenž na palubovce strávil jen něco málo přes 26 minut, ještě 11 duelů.

Tým se opíral o šest dvouciferných střelců včetně Bobana Marjanoviče, jenž si připsal double double za 15 bodů a 16 doskoků. "Je ohromně velký a silný. Jakmile dostane míč, už s ním pod košem moc nezmůžete," vyzdvihl srbského pivota spoluhráč Kristaps Porzingis, jenž přidal 13 bodů.

Výsledky NBA:

Dallas - New Orleans 130:84, Houston - Phoenix 115:109, New York - Indiana 103:104, Philadelphia - Cleveland 141:94, Utah - Memphis 126:112.

před 41 minutami

Vaněček udržel v AHL poprvé v sezoně čisté konto

Český hokejový brankář Vítek Vaněček z Hershey vychytal poprvé v sezoně v nižší zámořské soutěži AHL čisté konto. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu pomohl v sobotu 32 zákroky k vítězství farmy Washingtonu doma nad Lehigh Valley 1:0. Za svůj výkon byl vyhlášen první hvězdou utkání.

V této sezoně AHL má Vaněček z 12 duelů průměr 2,43 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 90,4 procenta. Vicemistr světa do 18 let z roku 2014, jehož si Washington vybral v témže roce v druhém kole draftu na 39. místě, stále čeká na premiéru v NHL.

Na farmách Capitals působí pátým rokem. Jako chráněný volný hráč uzavřel 1. července nový tříletý kontrakt s Washingtonem na 2,15 milionu dolarů. Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat.

před 1 hodinou

Další smrt domorodců: Útočníci v Brazílii zastřelili dva indiány

Dva domorodé obyvatele Brazílie zabili v sobotu neznámí ozbrojenci, kteří ve státě Maranhao zahájili palbu na skupinu příslušníků indiánského kmene Guajajara. Tento kmen je známý tím, že chrání amazonský prales před nelegálním kácením, napsala agentura AP.

Domorodci byli přepadeni na silnici nedaleko vesnice El-Betel na severovýchodě Brazílie. Útočníci stáhli okénko auto a začali na indiány střílet, přičemž dva usmrtili a další dva zranili. Násilný čin se odehrál v oblasti, kde byl minulý měsíc při plánovaném útoku zastřelen domorodý ochránce pralesa Paulo Paulino Guajajara. Podle agentury Reuters jsou za násilnosti vůči domorodcům zodpovědní hlavně ilegální těžaři a dřevorubci.

Guajajaraové jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii, čítají asi 20 tisíc členů. V roce 2012 založili spolek Strážci lesa za účelem ochrany teritoria Arariboia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy