Sparta musí hrát vabank, radí Hejma. Experti žádají Kweukeho

Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 2. 2013 9:00
Bývalí hráči a osobnosti radí pražské Spartě, jak se na Stamford Bridge pokusit o fotbalový zázrak.
V odvetě by měl na hrotu nastoupit Leo Kweuke, shodují se fotbalové osobnosti.
V odvetě by měl na hrotu nastoupit Leo Kweuke, shodují se fotbalové osobnosti. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - O pořádně velký fotbalový zázrak se ve čtvrtek večer na slavném stadionu Stamford Bridge pro 42 tisíc diváků pokusí fotbalisté pražské Sparty. Odveta boje o osmifinále Evropské ligy bude pro českého vicemistra složitá. Doma totiž letenští s londýnskou Chelsea prohráli 0:1.

Jak se šokujícímu vyřazení úřadujícího vítěze Ligy mistrů alespoň přiblížit? Podle zpěváka kapely Žlutý pes Ondřeje Hejmy, který je dlouholetým fanouškem Sparty, nebude v Londýně prostor pro žádné taktizování.

"Moje rada? Ať tam hrají odvážně, od začátku ať se tlačí dopředu a otevřou hru. Je to jediná šance. Možná že dostanou bůra, ale to už je jedno. Pro nás fanoušky to bude určitě zajímavější a víc to oceníme. Na nějaké taktické varianty už bych se vykašlal," řekl Hejma deníku Aktuálně.cz.

Němeček: Otevřít hru na Chelsea? Nesmysl

"Jsem odborník na baterky, ale mluvím za nás fanoušky. Ať je na co se dívat," dodal zpěvák, s jehož pohledem na věc naopak nesouhlasí bývalý sparťan Václav Němeček. Ten pochopí, pokud trenér Vítězslav Lavička zvolí defenzivnější taktiku.

"Začít tam nějak jinak než ze zabezpečené obrany není možné. Hrát na Chelsea rovnocennou partii je nesmysl. Samozřejmě odvaha směrem dopředu tam být musí, ale otevřít hru, to by byl konec," poznamenal Němeček, který v rudém dresu získal šest mistrovských titulů.

Někde uprostřed obou názorových pólů zůstává Martin Frýdek. Bývalý středopolař letenského týmu radí Spartě začít opatrněji, udržet nerozhodný stav a po obrátce vsadit vše na ofenzivní kartu. "Po půli už nebude na co čekat, tam bych poslal do hry druhého útočníka a šel na riziko," uvedl Frýdek.

Vízek: Plzeň by se pokusila o zázrak, Sparta je jiná

Přílišné taktizování by vadilo Ladislavu Vízkovi. Ten upozorňuje na rozdíl mezi Viktorií Plzeň a právě Spartou. "Plzeň by se tam jela pokusit o zázrak, ale obávám se, že Sparta to má jinak. Ta tam hlavně pojede neudělat ostudu. Ne že by to tak chtěli schválně, ale ti hráči to prostě mají v hlavách," sdělil svůj názor bývalý hráč Dukly Praha a francouzského Le Havre.

Sparta by podle něj měla nastoupit odvážně. Hráči musejí chtít vyhrát. "Druhá věc je, jestli jim vůbec nějakou aktivní hru dovolí Chelsea. Tam to bude úplně jiné než na Letné. Párkrát jsem na ostrovech hrál, to je opravdu hukot, strašné tempo," zavzpomínal Vízek.

Na hrotu by měl nastoupit Kweuke místo Lafaty

Vladimír Táborský dává Spartě za vzor Plzeň, která v Neapoli předváděla velmi aktivní hru. "Chce to neustálé pokusy o rychlé protiútoky. A hlavně hrát po zemi. Pokud budou nakopávat míče, nemají šanci," mínil fotbalový expert.

Jenže i on zmiňuje jistou opatrnost, s níž by letenští měli jít do zápasu. "Pokud totiž inkasují brzký gól, bude to konec," dodal.

Jakou sestavu by odborníci na Chelsea postavili? Největší otazník je nad obsazením postu hrotového útočníka. Na Letné dostal David Lafata přednost před Leonardem Kweukem. Že by to mělo být stejně i na Stamford Bridge, se nelíbí Hejmovi, Vízkovi, ani Frýdkovi.

"Na Chelsea bych postavil Kweukeho, má proti urostlým obráncům Chelsea větší šanci udržet míč," uvedl Frýdek. Hejma souhlasí: "V Anglii by měl hrát on, anglické prostředí, to je přesně pro něj." A Vízek má také jasno: "Kweuke musí hrát v základu. Jsem přesvědčen o tom, že třeba v domácí lize by měli nastupovat s Lafatou ve dvojici."

Matějovský prý brzdí hru Sparty, říkají Vízkovi

Vízek má pro trenéra Lavičku ještě jeden zajímavý tip. Tím je překvapivě neúčast kapitána Marka Matějovského. "Mně se Marek líbí, nemám to ze své hlavy. Ale trenéři, kteří tomu rozumí, mi říkají čím dál častěji, že Matějovský Spartu brzdí. A že dokud on bude v sestavě, Sparta se nehne dopředu. Prý nezrychlí hru, hraje na hodně doteků, není to do rychlosti," vysvětlil zajímavý postřeh olympijský vítěz z roku 1980.

Na otázku, na jakou individualitu z týmu trenéra Rafaela Beníteze si dát největší pozor, odpovídají odborníci podobně. "Mata a Lampard. První je vynikající tvůrce hry, který neustále hledá spoluhráče ve vápně. Druhý je zase schopný nebezpečně vystřelit prakticky odkudkoli," podotkl Táborský.

Torres? Tam žádné nebezpečí nehrozí

"V prvním utkání se mi hrozně líbil Mata. A i Lampard má skvělou formu," souhlasil Frýdek.

Naopak nebezpečí by nemělo hrozit od Fernanda Torrese, který pokračuje v hodně rozpačitých výkonech. "V domácím zápase ho sparťané v pohodě uhlídali. Spíš si budou muset dát pozor na takové ty štírky, tedy techničtější a rychlejší hráče Chelsea," uzavřel Václav Němeček.

Jak vyslyší Sparta rady našich respondentů? Dozvíme se ve čtvrtek večer. Utkání Chelsea vs. Sparta pochopitelně budeme sledovat v podrobné online reportáži.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy