Pro Slavii jsem byl příliš drahý, v Itálii za mnou byl i plzeňský Šádek, říká Zeman

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
23. 8. 2021 15:23
Ani v 74 letech trenér Zdeněk Zeman nepomýšlí na důchod. Při covidové fotbalové odstávce chodil na golf, ale to ho úplně nenaplňuje. Jeho vášní je fotbal a toužil, aby se znovu zapojil do trenérského procesu. Přijal nabídku klubu Calcio Foggia 1920 ze 3. italské ligy. "Je to moje srdeční záležitost," vysvětloval v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Zdeněk Zeman
Zdeněk Zeman | Foto: Aktuálně.cz

Proč jste se nechal přemluvit?

Cítím se ve Foggii jako doma, je to v tomto klubu už moje čtvrtá trenérská štace. V klubu mají problémy, tak jsem jim chtěl pomoct. Netrénoval jsem tři roky, dva sebral covid, protože když nejsou na stadionu lidi, tak to nikoho moc nebaví. Když se konečně všechno otevřelo, chci pomoci městu i klubu, aby se opět stal fotbal tím fenoménem jako v 90. letech minulého století. Nepopírám, že Foggia je moje srdeční záležitost.

V 74 letech patříte k doyenům. Kde berete pořád fyzickou a především psychickou sílu? Neuvažujete, že už tohoto náročného řemesla zanecháte a odpočinete si? 

Pořád se ještě cítím být fotbalovým trenérem. Když pandemie pomalu odchází, chci využít čas, abych se ještě zapojil. Během uzávěr jsem byl často na golfu, fotbal je však přece jen mnohem zajímavější. A v mém věku je to už spíš koníček.

Které angažmá považujete za vrchol kariéry? 

Postupy do vyšších soutěží, s malou sicilskou Licatou do třetí, ve Foggii při mém prvním angažmá do první a pak v Pescaře, což bylo vlastně nedávno, před osmi lety. Z těch mužstev vyšlo hodně hráčů, kteří jsou užiteční i pro národní tým.

Na koho jste nejvíc pyšný, že jste ho vedl?

Z Pescary jsou to Immobile, Verratti a Insigne, všichni letošní mistři Evropy. V Římě jsem vytáhl Florenziho, v Cagliari jsem trénoval Barellu. Tedy dohromady pět evropských šampionů.

Není vám líto, že jste nikdy nevedl Juventus, kde se proslavil váš strýc?  

Já se jako tifoso (fanoušek Juventusu) vlastně narodil. Strejda Čestmír Vycpálek do něj přestoupil v roce 1946 ze Slavie Praha, já se narodil o rok později a s tričkem Juventusu jsem dlouho spal. Strýc se později v Turíně proslavil i jako velice úspěšný trenér. Ale v roce 1998 jsem fanouškem být přestal, nelíbily se mi věci spojené s podpůrnými prostředky. Vždycky veřejně bojoval proti dopingu a moje prohlášení mi zavřela na dost let cestu do velkých klubů. Ale já si stejně vždycky práci našel. Stojím si za svým, a že nepřišla nabídka z Juventusu, nikterak nelituju.

Nesly se informace, že jste byl několikrát kandidátem na trenéra české reprezentace. Jak to bylo? 

O tom jsem slyšel jen od českých novinářů. Nikdo se mnou nikdy nejednal.

Také vás údajně lákalo vedení Slavie Praha. Co je na tom pravdy a jak to probíhalo? 

Tam kontakty byly, konkrétně jsem mluvil se sportovním ředitelem panem Františkem Ciprem (2009). Jednání však utnuly ekonomické důvody, byl jsem pro Slavii moc drahý. Rozdíl v představách mého platu byl moc velký, ani nemělo cenu o tom jednat. O pár let přišla s nabídkou Viktoria Plzeň (2013). Přijela za mnou tříčlenná delegace vedená ředitelem Šádkem, byl v ní sportovní manažer Pavel Kuka, kterého jsem chtěl jako útočníka a střelce koupit do Foggie, když jsme postupovali poprvé do Serie A. Seděli jsme na obědě, rozešli jsme se s tím, že si dáme vědět. Ale pak už se neozvali. Podruhé mě Slavia kontaktovala až za vedení pana Tvrdíka. Byl za mnou ředitel Martin Krob, mně však v ty dny čekalo lékařské vyšetření, oni chtěli, abych nastoupil hned. To nešlo. Nakonec mužstvo převzal Jaroslav Šilhavý.

Itálie se vůbec neprobojovala na MS 2018 v Rusku, teď je mistrem Evropy. Jak si to vysvětlujete?   

Když squadra azzurra nepostoupila do Ruska, vypadalo to, že fotbal v zemi skončí, takové panovalo rozladění. Takže se nakonec z toho vykřesal docela dobře, jsou mistři Evropy.

Italové jsou vyzdvihováni, že hrají hezký útočný a přitom účelný fotbal.

Ale ten jen několik zápasů v základní skupině, proti Turecku a Švýcarsku. S Rakouskem to už bylo vyrovnané, stejně tak s Belgií, v semifinále proti Španělsku byli herně horší. Ani ve finále proti Anglii nedominovali. Nebyli tak natrénovaní, výkony už upadávaly. Ale vyhráli. Mluví se o tom, že hráli líbivý fotbal, ale tak to úplně nebylo.

Vzpomněl si po triumfu někdo z pěti mistrů na vás?

Immobile bydlí v Římě blízko vedle mě, jsme v kontaktu. Veřejně mi poděkoval Insigne. Vzpomenou si.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy