Pod prohlášení zprostředkované Českou unií sportu (ČUS) se podepsali nejen její předseda Miroslav Jansta, ale také šéfové řady velkých sportovních svazů a sportovní legendy jako Jaromír Jágr nebo Barbora Špotáková.
Blesk napsal, že v hotelu Prince de Ligne se v sobotu večer konala oslava 50. narozenin teplického podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy. Vedle Hniličky se jí účastnili například místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr, bývalý premiér Jiří Paroubek a desítky dalších hostů. Hnilička uznal, že chyboval, poslal 50 000 korun na charitu a rezignoval na poslanecký mandát.
Funkce šéfa Národní sportovní agentury se nevzdal s tím, že s rozhodnutím počká na reakci sportovního prostředí. Ta je zatím kritická, ale zároveň podporující.
"Ze strany Milana Hniličky jde určitě o závažné pochybení, za které musí nést následky. Plně proto respektujeme názor premiéra České republiky o vyvození politické odpovědnosti. Milan Hnilička však v uplynulém období v čele Národní sportovní agentury vykonal spoustu práce a v celém sportovním prostředí si získal respekt a autoritu," uvádí se ve společném prohlášení poskytnutém ČUS.
Změna může zbrzdit dotace
Podepsali se pod něj šéfové fotbalu, hokeje, atletiky, florbalu a juda Martin Malík, Tomáš Král, Libor Varhaník, Filip Šuman a Jiří Dolejš a členové poradní Národní rady pro sport Jágr, Špotáková a Radek Štěpánek.
Považovali by za kontraproduktivní Hniličkův odchod v době, kdy NSA rozjíždí vyplácení sportovních dotací na letošní rok a vytváří tříletý plán stabilního financování českého sportu. "Jsme přesvědčeni, že v této souvislosti je role Milana Hniličky v čele NSA rozhodující, a věříme, že zůstane dále ve své funkci," dodali.
Janda je pro odstoupení
K odstoupení naopak vyzval Hniličku poslanec za ODS a šéf úseku skoků na Svazu lyžařů ČR Jakub Janda. "Chování Milana Hniličky je vrcholem nepřijatelného papalášství. Ohrozil veškeré snahy, které jsme v minulých letech ve prospěch sportu podnikli. Milane, jestli jsi chlap, tak není jiná cesta než rezignace," napsal bývalý skokan na lyžích na twitteru a pro iDNES.cz dodal: "Milan Hnilička udělal chybu a v očích veřejnosti ztratil veškerou důvěru, nemá podporu vykonávat tuhle funkci."
Hniličkovu účast na akci odsoudil pro iDNES.cz také předseda Českého biatlonového svazu Jiří Hamza: "Každé takové porušení opatření je pro mě absolutně nepřijatelné. Čelní představitelé nemohou chtít po lidech oběti a sami nařízení porušovat. Myslím si, že je to další ze zbytečných kaněk na vztazích, která přispívá k podkopání důvěry ve sportovní prostředí a sport obecně," uvedl.
Český olympijský výbor k dnešní ostře sledované kauze veřejné stanovisko nezaujal. "Nepřísluší nám to komentovat," uvedli jeho zástupci.