Plzeň bude v případě postupu přes estonského mistra nasazená

23. 7. 2013 23:15
Fotbalisté Viktorie Plzeň se v případě postupu přes Željezničar Sarajevo ve 3. předkole Ligy mistrů utkají s JK Nomme Kalju. Estonský tým v odvetě 2. předkola porazil HJK Helsinky 2:1.
Pavel Horváth po postupu přes Sarajevo pojede příští týden s plzeňskou Viktorií na hřiště estonského mistra z Kalju. | Foto: CPA Eduard Erben

Tallinn - Fotbalisté Viktorie Plzeň se po postupu přes Željezničar Sarajevo utkají ve 3. předkole Ligy mistrů s JK Nomme Kalju. Estonský tým v odvetě 2. předkola porazil HJK Helsinky 2:1.

Západočeši začnou na hřišti soupeře 30., nebo 31. července, před vlastními diváky se představí o týden později.

Kalju, které v prvním utkání remizovalo 0:0, si v Tallinnu už v prvním poločase vypracovalo dvoubrankový náskok.

Ve 28. minutě otevřel skóre záložník Ceesay, o sedm minut později zvýšil útočník Quintieri. Helsinky sice vrátil do hry v 64. minutě Savage, ale hosté už potřebný druhý zásah nepřidali.

Vyřazení BATE dává šanci Plzni

Už ve 2. předkole LM naopak skončil běloruský šampion BATE Borisov, jenž i podruhé podlehl 0:1 kazašské Karagandě.

Borisov tak nezopakuje loňské účinkování v základní skupině elitní soutěže, kde porazil Lille i pozdějšího vítěze Bayern Mnichov a ze třetího místa postoupil do jarní části Evropské ligy.

Díky vyřazení Borisova se vylepšila i pozice Plzně, pokud by totiž postoupila až do 4. předkola, byla by v něm nasazená.

Viktoria by tak mohla o postup do základní skupiny bojovat s Dinamem Záhřeb, Partizanem Bělehrad, Austrií Vídeň s Čechem Tomášem Junem, Legií Varšava a Karagandou. Všechny celky však stejně jako Plzeň nejdříve musejí zvládnout 3. předkolo.

Nasazenými týmy budou v případě postupu vedle Viktorie ještě Basilej, Celtic Glasgow, Steaua Bukurešť a APOEL Nikósie.

Dál jde i Uhrinovo Tbilisi

Do další fáze postoupilo také Dinamo Tbilisi s českým trenérem Dušanem Uhrinem mladším. Gruzínský mistr vyhrál 3:1 na hřišti Streymuru, který už minulý týden doma deklasoval 6:1.

Tbilisi na Faerských ostrovech zařídili dvoubrankové vedení už v úvodních dvanácti minutách Xisco z penalty a Dvali. Domácí snížili po trefě Danielsena, šest minut před koncem uzavřel skóre Glišič.

Další Češi v dresu maďarského Györu Marek Střeštík a Michal Švec v Lize mistrů končí.

Jejich mužstvo prohrálo v Tel Avivu s Maccabi 1:2 a nenapravilo domácí porážku 0:2. Střeštík odehrál v útoku hostů úvodních 64 minut, záložník Švec zůstal jen na lavičce.

Výsledky:

Šachťor Karaganda (Kaz.) - BATE Borisov (Běl.) 1:0 (0:0)

Branka: 82. Zenkovič. První zápas: 1:0, postoupila Karaganda.

Daugava Riga - Elfsborg (Švéd.) 0:4 (0:1)

Branky: 41. Keene, 61. Claesson, 66. Hult, 86. M. Andersson z pen. První zápas: 1:7, postoupil Elfsborg.

Kalju (Est.) - HJK Helsinky 2:1 (2:0)

Branky: 28. Ceesay, 35. Quintieri - 64. Savage. První zápas: 0:0, postoupilo Kalju.

Sutjeska Nikšič (Č. Hora) - Šeriff Tiraspol (Mold.) 0:5 (0:1)

Branky: 52. a 65. Fernando, 13. Cadu, 47. Ricardinho, 86. Scripcenco. ČK: 69. Bečelič (Nikšič). První zápas: 1:1, postoupil Tiraspol.

Molde (Nor.) - Sligo Rovers (Ir.) 2:0 (1:0)

Branky: 5. Linnes, 77. Coly. První zápas: 1:0, postoupilo Molde.

Streymur (Faer. ostrovy) - Dinamo Tbilisi 1:3 (1:2)

Branky: 27. Danielsen - 7. Xisco z pen., 12. Dvali, 84. Glišič. První zápas: 1:6, postoupilo Tbilisi.

Skënderbeu Korcë (Alb.) - Neftči Baku 1:0 po prodloužení

Branka: 116 Orelesi. První zápas: 0:0, postoupilo Skënderbeu.

Maccabi Tel Aviv - Györ (Maď.) 2:1 (1:0)

Branky: 25. Ben Haim, 79. Zahavi - 86. Martínez. První zápas: 2:0, postoupilo Maccabi.

Celtic Glasgow - Cliftonville (Sev. Ir.) 2:0 (1:0)

Branky: 16. Ambrose, 70. Samaras. První zápas: 3:0, postoupil Celtic.

Dinamo Záhřeb - Fola Esch (Luc.) 1:0 (0:0)

Branka: 78. Kramarič z pen. První zápas: 5:0, postoupil Záhřeb.

Vardar Skopje - Steaua Bukurešť 1:2 (1:1)

Branky: 45.+1 Kostovski - 23. Piovaccari, 72. Bourceanu. První zápas: 0:3, postoupila Steaua.

Hafnarfjördur (Isl.) - Ekranas (Lit.) 2:1 (1:1)

Branky: 38. Sverrisson, 90.+2 Björnsson - 26. Buinickij z pen. ČK: 52. Reyes (Ekranas). První zápas: 1:0, postoupil Hafnarfjördur.