Pelta: Paclíkovy reakce jsou za hranou. Zvu komisaře z UEFA

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 12. 2012 15:00
Předseda FAČR chce, aby s údajnou korupční aférou radila Goldovi UEFA
Miroslav Pelta ostře zkritizoval jednání plzeňského šéfa Tomáše Paclíka
Miroslav Pelta ostře zkritizoval jednání plzeňského šéfa Tomáše Paclíka | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Miroslav Pelta, předseda FAČR, požádal UEFA, aby byla konzultací a radou nápomocna při řešení údajné korupční aféry v českém fotbale.

"Mluvil jsem o tom na UEFA s panem Emiliem Garciou, přislíbil personální pomoc v osobě disciplinárního inspektora. Jeho přítomnost by měla pomoci tomu, aby vše bylo férové a korektní," řekl Pelta v Otázkách Václava Moravce na ČT24.

Své rozhodnutí oslovit UEFA dal Pelta do přímé souvislosti s reakcemi šéfa plzeňského klubu Tomáše Paclíka na vývoj aféry, v níž Viktorii hrozí, že by mohla být potrestána, přestože se v průběhu vyšetřování zatím neprokázala žádná přímá spojitost na tento klub.

"Reakce pana Paclíka už překročily dobré mravy, i jeho vystupování na jednáních výkonného výboru FAČR jsou daleko za hranou. Paclík všem jenom vyhrožuje, posílá žaloby, dostává nezávislou disciplinární komisi pod tlak. I proto jsem požádal UEFA o spolupráce, aby vše bylo korektní," vysvětlil Pelta.

Adámek svědčil, zažalovali ho

Paclík říká otevřeně, že za celou aférou cítí vliv Sparty a jejího šéfa Daniela Křetínského. Na jeho adresu posílá invektivy typu, že si jeho sádrovou sochu vystaví doma na záchodě.

V půlce září šéf Sparty Daniel Křetínský informoval Peltu, že je liga řízena nekalým způsobem. Na začátku listopadu sudí Adámek učinil u notáře výpověď, že mu v březnu Martin Svoboda nabídl a posléze i vyplatil 200 000 korun za vítězství Plzně v Jablonci.

Svědectví hlavního arbitra utkání Adámka posléze potvrdil i čtvrtý sudí Pavel Býma. "A jeden z asistentů schůzku potvrzuje, druhý si na ni nepamatuje," rekapituluje Pelta.

Viktoria Plzeň minulý týden podala na Adámka žalobu a trestní oznámení (více zde).

Pelta se v OVM prozradil, míní Paclík

"Teď jde o to, jestli se podaří prokázat spojitost pana Svobody s Plzní," řekl Pelta v OVM.

"Myslím, že pan Pelta asi řekl více než chtěl," reaguje Tomáš Paclík. "Já měl za to, že zájmem nestranného předsedy asociace by mělo být důkladné vyšetření kauzy a zjištění, zda se něco nekalého stalo, nebo ne. Ale z jeho slov jsem pochopil, že předsedovým zájmem asi je potrestat Plzeň."

V úterý by měl před disciplinární komisí svědčit Daniel Křetínský, šéf Sparty. "V září za mnou přišel, s tím, že má osobní svědectví některých lidí o nekalostech v českém fotbale - a předal mi je," řekl k jeho osobě Pelta v OVM.

"Takže osobní svědectví... Pokud tím pan Pelta myslí svědectví pana Adámka, tak je to zajímavé, protože Sparta se dosud tvářila, že s prohlášením pana sudího Adámka nemá nic společného," odtušil Paclík.

Golda nikoho z UEFA nepotřebuje

O tom, že by měla UEFA vyslat v této věci do Česka nějakého disciplinárního komisaře, se v zákulisí hovořilo už delší čas. V pátek o tom deník Aktuálně.cz mluvil s Jiřím Goldou, předsedou disciplinárním komise FAČR.

"Nedokážu si představit, jakým způsobem by nám někdo z UEFA mohl být v této věci nápomocen," nereagoval Golda příliš vstřícně na tehdy spekulativní variantu, kterou nyní Pelta odtajnil.

Hostem Otázek Václava Moravce byl i bývalý místopředseda fotbalové asociace Jiří Kubíček, expert na legislativu.

Ten upozornil na to, že pokud se v celé kauze pracuje s nelegálně pořízenými odposlechy, které by policie nepoužila, ale fotbal ve svém disciplinárním řízení ano, mohlo by jít o velký právní problém.

Kubíček: Kauza se může zpolitizovat

"Na fotbalové půdě navíc celá věc bude posuzována v dvouinstančním řízení. S disciplinárkou není problém, to je jmenovaný orgán. Ale odvolací a revizní komise, která přijde ke slovu ve druhé instanci, je orgán volený. Kvůli novým, špatným stanovám, se v létě rozdělí na komise dvě, odvolací a revizní," vysvětluje Kubíček.

Ten pak dále naznačil, že si dokáže představit, že členové současné ORK mohou ve věci údajné korupční aféry rozhodovat pod vlivem toho, aby byli v červnu do nějaké rozhodovací funkce opět zvoleni.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy