Pelta: Paclíkovy reakce jsou za hranou. Zvu komisaře z UEFA

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 12. 2012 15:00
Předseda FAČR chce, aby s údajnou korupční aférou radila Goldovi UEFA
Miroslav Pelta ostře zkritizoval jednání plzeňského šéfa Tomáše Paclíka
Miroslav Pelta ostře zkritizoval jednání plzeňského šéfa Tomáše Paclíka | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Miroslav Pelta, předseda FAČR, požádal UEFA, aby byla konzultací a radou nápomocna při řešení údajné korupční aféry v českém fotbale.

"Mluvil jsem o tom na UEFA s panem Emiliem Garciou, přislíbil personální pomoc v osobě disciplinárního inspektora. Jeho přítomnost by měla pomoci tomu, aby vše bylo férové a korektní," řekl Pelta v Otázkách Václava Moravce na ČT24.

Své rozhodnutí oslovit UEFA dal Pelta do přímé souvislosti s reakcemi šéfa plzeňského klubu Tomáše Paclíka na vývoj aféry, v níž Viktorii hrozí, že by mohla být potrestána, přestože se v průběhu vyšetřování zatím neprokázala žádná přímá spojitost na tento klub.

"Reakce pana Paclíka už překročily dobré mravy, i jeho vystupování na jednáních výkonného výboru FAČR jsou daleko za hranou. Paclík všem jenom vyhrožuje, posílá žaloby, dostává nezávislou disciplinární komisi pod tlak. I proto jsem požádal UEFA o spolupráce, aby vše bylo korektní," vysvětlil Pelta.

Adámek svědčil, zažalovali ho

Paclík říká otevřeně, že za celou aférou cítí vliv Sparty a jejího šéfa Daniela Křetínského. Na jeho adresu posílá invektivy typu, že si jeho sádrovou sochu vystaví doma na záchodě.

V půlce září šéf Sparty Daniel Křetínský informoval Peltu, že je liga řízena nekalým způsobem. Na začátku listopadu sudí Adámek učinil u notáře výpověď, že mu v březnu Martin Svoboda nabídl a posléze i vyplatil 200 000 korun za vítězství Plzně v Jablonci.

Svědectví hlavního arbitra utkání Adámka posléze potvrdil i čtvrtý sudí Pavel Býma. "A jeden z asistentů schůzku potvrzuje, druhý si na ni nepamatuje," rekapituluje Pelta.

Viktoria Plzeň minulý týden podala na Adámka žalobu a trestní oznámení (více zde).

Pelta se v OVM prozradil, míní Paclík

"Teď jde o to, jestli se podaří prokázat spojitost pana Svobody s Plzní," řekl Pelta v OVM.

"Myslím, že pan Pelta asi řekl více než chtěl," reaguje Tomáš Paclík. "Já měl za to, že zájmem nestranného předsedy asociace by mělo být důkladné vyšetření kauzy a zjištění, zda se něco nekalého stalo, nebo ne. Ale z jeho slov jsem pochopil, že předsedovým zájmem asi je potrestat Plzeň."

V úterý by měl před disciplinární komisí svědčit Daniel Křetínský, šéf Sparty. "V září za mnou přišel, s tím, že má osobní svědectví některých lidí o nekalostech v českém fotbale - a předal mi je," řekl k jeho osobě Pelta v OVM.

"Takže osobní svědectví... Pokud tím pan Pelta myslí svědectví pana Adámka, tak je to zajímavé, protože Sparta se dosud tvářila, že s prohlášením pana sudího Adámka nemá nic společného," odtušil Paclík.

Golda nikoho z UEFA nepotřebuje

O tom, že by měla UEFA vyslat v této věci do Česka nějakého disciplinárního komisaře, se v zákulisí hovořilo už delší čas. V pátek o tom deník Aktuálně.cz mluvil s Jiřím Goldou, předsedou disciplinárním komise FAČR.

"Nedokážu si představit, jakým způsobem by nám někdo z UEFA mohl být v této věci nápomocen," nereagoval Golda příliš vstřícně na tehdy spekulativní variantu, kterou nyní Pelta odtajnil.

Hostem Otázek Václava Moravce byl i bývalý místopředseda fotbalové asociace Jiří Kubíček, expert na legislativu.

Ten upozornil na to, že pokud se v celé kauze pracuje s nelegálně pořízenými odposlechy, které by policie nepoužila, ale fotbal ve svém disciplinárním řízení ano, mohlo by jít o velký právní problém.

Kubíček: Kauza se může zpolitizovat

"Na fotbalové půdě navíc celá věc bude posuzována v dvouinstančním řízení. S disciplinárkou není problém, to je jmenovaný orgán. Ale odvolací a revizní komise, která přijde ke slovu ve druhé instanci, je orgán volený. Kvůli novým, špatným stanovám, se v létě rozdělí na komise dvě, odvolací a revizní," vysvětluje Kubíček.

Ten pak dále naznačil, že si dokáže představit, že členové současné ORK mohou ve věci údajné korupční aféry rozhodovat pod vlivem toho, aby byli v červnu do nějaké rozhodovací funkce opět zvoleni.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 4 minutami

Libanonský premiér večer oznámí rezignaci své vlády kvůli výbuchu v Bejrútu

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi své vlády. Podle agentury Reuters to dnes uvedl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Libanon se v posledních dnech potýká s masivními protivládními protesty po ničivé explozi v přístavu v hlavním městě Bejrútu, při níž přišlo o život více než 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno.

"Celá vláda rezignovala," řekl podle agentury AP Hasan novinářům po jednání vlády. Premiér Dijáb podle něj nyní pojede za prezidentem, aby mu za celý kabinet podal demisi.

Kancelář premiéra uvedla, že Dijáb "promluví k národu" v 19:30 místního času (18:30 SELČ).

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 30 minutami

Libanonský premiér oznámí demisi vlády, řekl ministr

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi celé své vlády, podle agentury Reuters to po jednání kabinetu řekl novinářům ministr zdravotnictví.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Policie v Chicagu se střetla s davy rabujících, zatkla kolem stovky lidí

Stovky lidí v chicagské obchodní čtvrti Magnificent Mile a dalších částech města v noci na pondělí vzaly útokem obchody. Hlášeno bylo rabování, ničení výloh a střety s policií. V jednu chvíli někdo vystřelil na strážníky, ti palbu opětovali. Policie uvedla, že zraněno bylo 13 strážníků a přes 100 lidí bylo zatčeno. Informovala o tom agentura AP.

Policejní superintendant David Brown uvedl, že "nešlo o organizovaný protest", ale o "čirou kriminalitu". Podle něj lze očekávat, že v centru do odvolání zůstanou početné policejní hlídky.

Mnoho obchodů, které lidé vyrabovali, bylo podle AP teprve nedávno otevřeno po nepokojích v souvislosti se smrtí George Floyda při květnovém zatýkání v Minneapolisu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy