Pelta: Paclíkovy reakce jsou za hranou. Zvu komisaře z UEFA

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 12. 2012 15:00
Předseda FAČR chce, aby s údajnou korupční aférou radila Goldovi UEFA
Miroslav Pelta ostře zkritizoval jednání plzeňského šéfa Tomáše Paclíka
Miroslav Pelta ostře zkritizoval jednání plzeňského šéfa Tomáše Paclíka | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Miroslav Pelta, předseda FAČR, požádal UEFA, aby byla konzultací a radou nápomocna při řešení údajné korupční aféry v českém fotbale.

"Mluvil jsem o tom na UEFA s panem Emiliem Garciou, přislíbil personální pomoc v osobě disciplinárního inspektora. Jeho přítomnost by měla pomoci tomu, aby vše bylo férové a korektní," řekl Pelta v Otázkách Václava Moravce na ČT24.

Své rozhodnutí oslovit UEFA dal Pelta do přímé souvislosti s reakcemi šéfa plzeňského klubu Tomáše Paclíka na vývoj aféry, v níž Viktorii hrozí, že by mohla být potrestána, přestože se v průběhu vyšetřování zatím neprokázala žádná přímá spojitost na tento klub.

"Reakce pana Paclíka už překročily dobré mravy, i jeho vystupování na jednáních výkonného výboru FAČR jsou daleko za hranou. Paclík všem jenom vyhrožuje, posílá žaloby, dostává nezávislou disciplinární komisi pod tlak. I proto jsem požádal UEFA o spolupráce, aby vše bylo korektní," vysvětlil Pelta.

Adámek svědčil, zažalovali ho

Paclík říká otevřeně, že za celou aférou cítí vliv Sparty a jejího šéfa Daniela Křetínského. Na jeho adresu posílá invektivy typu, že si jeho sádrovou sochu vystaví doma na záchodě.

V půlce září šéf Sparty Daniel Křetínský informoval Peltu, že je liga řízena nekalým způsobem. Na začátku listopadu sudí Adámek učinil u notáře výpověď, že mu v březnu Martin Svoboda nabídl a posléze i vyplatil 200 000 korun za vítězství Plzně v Jablonci.

Svědectví hlavního arbitra utkání Adámka posléze potvrdil i čtvrtý sudí Pavel Býma. "A jeden z asistentů schůzku potvrzuje, druhý si na ni nepamatuje," rekapituluje Pelta.

Viktoria Plzeň minulý týden podala na Adámka žalobu a trestní oznámení (více zde).

Pelta se v OVM prozradil, míní Paclík

"Teď jde o to, jestli se podaří prokázat spojitost pana Svobody s Plzní," řekl Pelta v OVM.

"Myslím, že pan Pelta asi řekl více než chtěl," reaguje Tomáš Paclík. "Já měl za to, že zájmem nestranného předsedy asociace by mělo být důkladné vyšetření kauzy a zjištění, zda se něco nekalého stalo, nebo ne. Ale z jeho slov jsem pochopil, že předsedovým zájmem asi je potrestat Plzeň."

V úterý by měl před disciplinární komisí svědčit Daniel Křetínský, šéf Sparty. "V září za mnou přišel, s tím, že má osobní svědectví některých lidí o nekalostech v českém fotbale - a předal mi je," řekl k jeho osobě Pelta v OVM.

"Takže osobní svědectví... Pokud tím pan Pelta myslí svědectví pana Adámka, tak je to zajímavé, protože Sparta se dosud tvářila, že s prohlášením pana sudího Adámka nemá nic společného," odtušil Paclík.

Golda nikoho z UEFA nepotřebuje

O tom, že by měla UEFA vyslat v této věci do Česka nějakého disciplinárního komisaře, se v zákulisí hovořilo už delší čas. V pátek o tom deník Aktuálně.cz mluvil s Jiřím Goldou, předsedou disciplinárním komise FAČR.

"Nedokážu si představit, jakým způsobem by nám někdo z UEFA mohl být v této věci nápomocen," nereagoval Golda příliš vstřícně na tehdy spekulativní variantu, kterou nyní Pelta odtajnil.

Hostem Otázek Václava Moravce byl i bývalý místopředseda fotbalové asociace Jiří Kubíček, expert na legislativu.

Ten upozornil na to, že pokud se v celé kauze pracuje s nelegálně pořízenými odposlechy, které by policie nepoužila, ale fotbal ve svém disciplinárním řízení ano, mohlo by jít o velký právní problém.

Kubíček: Kauza se může zpolitizovat

"Na fotbalové půdě navíc celá věc bude posuzována v dvouinstančním řízení. S disciplinárkou není problém, to je jmenovaný orgán. Ale odvolací a revizní komise, která přijde ke slovu ve druhé instanci, je orgán volený. Kvůli novým, špatným stanovám, se v létě rozdělí na komise dvě, odvolací a revizní," vysvětluje Kubíček.

Ten pak dále naznačil, že si dokáže představit, že členové současné ORK mohou ve věci údajné korupční aféry rozhodovat pod vlivem toho, aby byli v červnu do nějaké rozhodovací funkce opět zvoleni.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy