Pelta: Česko-slovenský pohár chystáme, bude lukrativní. Ruší se domácí Superpohár

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 2. 2016 9:30
Superpohár, ve kterém se utkával český fotbalový mistr s vítězem pohárové trofeje, se ruší. Místo toho chystá Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, novou soutěž. O chystanou trofej by se utkal vítěz českého a slovenského poháru.
Miroslav Pelta chystá větší rozvinutí spolupráce se Slovenskem
Miroslav Pelta chystá větší rozvinutí spolupráce se Slovenskem | Foto: DVTV

Praha - Souboji o český Superpohár odzvonil zvonec. Místo něj chystá Miroslav Pelta, předseda FAČR, novou soutěž.

"Dolaďujeme se Slováky dohodu o Česko-slovenském poháru. Utkali by se o něj vítězové národních pohárů. První ročník by se patrně mohl hrát u nás, druhý na Slovensku," předpokládá Pelta.

Synergie směřující k této spolupráci má značku MOL. Koncern na zpracování ropných produktů totiž sponzorsky zastřešuje obě národní pohárové soutěže, díky tomu existuje zájem, aby si jejich vítězové zahráli i proti sobě. Patrně v termínu někdy na  začátku sezony.

"Start v tom utkání bude pro oba jeho účastníky velmi lukrativní," slibuje Pelta. "Rozhodně lukrativnější než český Superpohár, který jsme hráli dosud. Ten zrušíme, ta soutěž se úplně nechytila."

Zůstane tedy patrně asi jen u šesti ročníků soutěže, ve které se utkával mistr české ligy s vítězem českého poháru. Dvakrát vyhrály Plzeň i Sparta, jednou Olomouc a Jablonec.

"Klubům ten zápas většinou trochu vadil kvůli termínové kolizi s předkoly evropských pohárů, které jsou pro ně životně důležité," zdůrazňuje Pelta.

Infantino na předsedu, nebo sekretáře?

Ten nyní absolvuje řadu diplomatických jednání, která směřují k 26. únoru, kdy bude v Curychu zvolen nový prezident FIFA.

"Měli jsme schůzku předsedy fotbalových asociací z našeho regionu. A nedávno jsem využil i pozvání do Kataru, kde se hrálo finále asijské olympijské kvalifikace. A tam jsem se potkal s řadou kandidátů osobně. Byl tam bahrajnský šejch Salmán, jordánský princ Alí, také Gianni Infantino a Tokyo Sexwale," vypráví Pelta. Z kompletního výčtu kandidátů tedy na místě chyběl jen Jerome Champagne.

"Řeší se samozřejmě různé varianty. Česká republika bude každopádně hlasovat v jednom bloku s Evropou. Teď pochopitelně platí, že podporujeme kandidaturu Gianniho Infantina," říká Pelta. Naznačuje ovšem, že existují i další varianty.

Například, že by Infantino uhnul z boje o předsedu a koncentroval svůj zájem na pozici generálního sekretáře FIFA. Ta by v novém rozložení sil měla znamenat významnější postavení než dosud.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy