Pellegrini: Nesmíme dopadnout jako United

ČTK ČTK
18. 8. 2014 13:32
Fotbalisté Manchesteru City se chtějí při obhajobě titulu vyvarovat podobného kolapsu jako před dvěma lety. A podle Manuela Pellegriniho je pro ně varováním také selhání městského rivala United
Sergio Agüero (Manchester City) slaví branku
Sergio Agüero (Manchester City) slaví branku | Foto: Reuters

Londýn - Fotbalisté Manchesteru City se chtějí při obhajobě titulu vyvarovat podobného kolapsu jako před dvěma lety. A podle trenéra Manuela Pellegriniho je pro ně varováním také selhání městského rivala United, který sice v sezoně 2012/13 vyhrál anglickou ligu, v minulém ročníku ale skončil až sedmý.

"Před dvěma lety City získalo titul, ale následující sezona byla katastrofální. Byl to ztracený rok," citovala Pellegriniho agentura Reuters. Manchesterský celek tehdy ukončil 44 let dlouhé čekání na triumf v nejvyšší soutěži, ale v následujícím ročníku City skončilo s velkým odstupem druhé za konkurenčním United.

Ani městskému rivalovi se titul obhájit nepovedlo. United sedmou příčkou zaznamenali nejhorší umístění v historii Premier League a poprvé od roku 1990 přišli o účast v evropských pohárech. "To byla také katastrofa, proto musíme hodit minulou sezonu za hlavu a od začátku jít za titulem," přidal Pellegerini.

Džeko prodlouží smlouvu

Jeho týmu se to už částečně povedlo, když v neděli vstoupil do ligy výhrou 2:0 v Newcastlu. "Je těžké srovnávat jednotlivé sezony. Před rokem nám asi moc lidí nevěřilo, navíc to bylo moje první působení v anglické lize," řekl chilský kouč. "Teď máme za sebou rok společné práce, takže vím, že tým umí bojovat, a uvidíme, jestli nějaké trofeje získáme."

Pellegrini také prozradil, že po kapitánovi Vincentu Kompanym, Samiru Nasrim, Aleksandaru Kolarovovi a Sergiu Agüerovi klub brzy prodlouží smlouvu s další oporou - útočníkem Edinem Džekem. "Má velmi důležitou roli, kterou ještě nesplnil. Proto chce také prodloužit smlouvu. Je to pro nás velmi důležitý hráč," uvedl trenér.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy