0:7, ale potlesk pro slávisty. Hubáček vzpomíná na děkovačku, která obletěla svět

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
7. 4. 2021 7:08
David Hubáček, bývalý kapitán Slavie Praha a stále velký oblíbenec fanoušků červenobílých, los Evropské ligy v přímém přenosu sice nesledoval, ale Arsenal FC bere. "Krásný los," tvrdí. A hned si vzpomenul na dva duely s londýnským týmem v Lize mistrů v ročníku 2007/2008.
David Hubáček (vpravo).
David Hubáček (vpravo). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Slavii vylosoval do dvojice k Arsenalu bývalý francouzský obránce Gael Clichy, s nímž jste se poznal právě v těchto soubojích. Jak se vám zamlouvají právě Gunners?

Vůbec jsem si nepomyslel, že by v tom byla z jeho strany nějaká poťouchlost, naopak jsou všichni spokojení. Slávisté si ostrovní tým vysloveně přáli, takže se jim to splnilo. Clichy jim vyplnil jejich přání, pamatuju si na něj moc dobře, malý rychlý leváček. Výborný fotbalista.

Vy jste také toužil po Arsenalu?

Říkám, super los. A šance jsou vzhledem k tomu, jak se Slavia v pohárech prezentuje, podle mého vyrovnané. Získala si v Evropě určitý respekt, bát se nemusí. Osobně jsem si říkal, že by nebyl špatný Manchester United, je o přece jen zvučnější jméno. Ale dobrých soupeřů bylo v osudí dost. A nemyslím si, že kdyby dostala Dinamo Záhřeb, bylo by to jednoduché. Porazilo Tottenham 3:0, vyřadilo ho, kvalitu má velkou. Nebylo by tak atraktivním, ale určitě velice nepříjemným soupeřem.

Naskočily vám hned v mysli zápasy s Arsenalem?

Je to už hodně let, ale zapomenout se nedá. Nezapomenutelný zážitek. Vybavují se mi oba. První na Arsenalu mám spojený s nádhernou kulisou, nádherným stadionem a vynikajícím týmem, který stál proti nám. Co hráč, to pojem. Bohužel výsledek trošku horší. Sedm gólů, které jsme dostali, je hodně, byla to trošku ostuda, proč to nepřiznat. Ale ten tým byl špičkový, měli možná nejlepší formu, co kdy měli. Bylo těžké s nimi hrát. Odveta doma a bezbranková remíza naopak úspěch, který pořád bereme.

Ač většinu kariéry jste nastupoval jako levý obránce, na Arsenalu jste zaujal místo stopera. Jak jste se v té roli cítil?

Mně to nevadilo, já na stoperu hrával i ve Zlíně. Situace byla taková, tak jsem šel do středu obrany. Bylo mi skutečně jedno, jestli hraju beka nebo stopera. Dan Pudil, který nastoupil na levém kraji a později se také přesunul do středu, byl tehdy ještě mladý a mohl běhat. Proto ta sestava.

Jako jediný jste se zapsal mezi střelce, druhý gól ve Vaniakově síti byl oficiálně připsán vám jako vlastní. Nevadí vám to?

Byla to taková tečovaná střela, lízlo mě to. Myslím, že pálil Fábregas. Bylo to připsáno mně. Ale já to neřeším, stane se. Jestli jsem v zápise zapsaný, tak je tam aspoň moje jméno.

Po sedmigólovém výprasku vám slávističtí fanoušci připravili při děkovačce velké ovace, příznivci domácích jen valili oči. Vzpomínáte si?

Asi ocenili, že jsme se i na Arsenalu snažili o otevřený fotbal, žádný zaparkovaný autobus. Možná to byla z hlediska výsledku trošku chyba, byl pro nás krutý, ale zápas se musel líbit. Ocenili naši odvahu.

Říkáte, že šance jsou vyrovnané. Nemluví z vás víc slávistické srdce, či český patriotismus?

Já si to skutečně myslím. Vidím to tak. Arsenal už nemá tým jako za našich časů, jedna hvězda vedle druhé, teď má spíš mladší hráče, kteří se teprve můžou jimi stát. Věřím, že to budou vyrovnaná utkání. Vyřadit Leicester, vyřadit Rangers, to není náhoda. Slavia je už zkušená a dokáže si poradit.

Skladba zápasů, kdy Slavia tentokrát začíná venku, by mohla být výhodou?

V podstatě je to jedno. Jen se uvidí, jak na tom bude brankář Ondra Kolář. To by mohlo mít vliv na tým. Jeho případná ztráta by byla hodně citelná.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy