Soud s fotbalovými sázkaři • 2. den jednání • 08:30

Živě: Kauza fotbalových sázkařů u soudu

Dobrý den! Opět se vám hlásíme ze Strakonic. Vítejte u online reportáže, kterou přinášíme z jednací síně zdejšího okresního soudu, kde dnes pokračuje proces s 18 osobami obžalovanými z korupčních trestných činů. Podle obžaloby se dotyční měli podílet na manipulacích fotbalových zápasů tak, aby na ně organizované skupiny mohly úspěšně sázet takříkajíc "na jistotu".

Obžalováno bylo původně celkem 22 osob, přičemž čtyři z nich, konkrétně Karel Kodeš, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Michal Káník již byli pravomocně potrestáni prostřednictvím trestního příkazu.

Michal Káník, bývalý ligový hráč Českých Budějovic či Plzně, už mohl v souvislosti s jinou jeho trestnou činností skončit na mřížemi, ale případ se zkomplikoval a jeho nástupní příkaz k výkonu testu byl zrušen. Více zde.

Foto: Jan Škrle

Na pondělí bylo předvoláno 9 obžalovaných. Do Strakonic jich přijelo 8, právní zastoupení Davida Jablonského, nyní fotbalisty ruského Tomsku, soudu sdělilo, že doručenku nepodepsal obžalovaný, ale jeho otec. Případ Jablonského (na snímku vlevo ještě v dresu Teplic) tedy bude veden v samostatném řízení.

David Jablonský, hráč Teplic, v utkání Gambrinus ligy proti Znojmu
David Jablonský, hráč Teplic, v utkání Gambrinus ligy proti Znojmu | Foto: ČTK

Soud tedy v pondělí vyslechl tyto osoby:
Ondřej Bíro
Jan Hanzal
Petr Hlaváček
Daniel Kaplan
Zdeněk Kopas
Michal Macháček
Davic Placák
Jan Procházka

I pondělní jednání jsme sledovali v online reportáži, kterou si můžete připomenout zde. Soudce Tomáš Uldrich se například od Jana Hanzala dozvěděl, že když zápas teplické juniorky skončil podle objednávky, ale další z obžalovaných Jan Procházka řekl, že se zápas nakonec nevsadil, došlo i na pěsti.

Velmi často ve výpovědích obžalovaných padalo jméno bývalého slovenského reprezentanta Mariána Dirnbacha. Ten vybíral zápasy a přes své spojky Jana Hanzala či Daniela Kaplana sháněl fotbalisty, kteří by byli ochotni zápasy zmanpulovat. Více zde.

Marián Dirnbach, bývalý hráč Viktorie Žižkov
Marián Dirnbach, bývalý hráč Viktorie Žižkov | Foto: ČTK

Na dnešní jednání si soud předvolal
Martina Doubka,
Jana Halamu
Michala Halamu
Zbyňka Hauzra
Jana Kalendu
Jana Kosaka
Lukáše Křečka
Jana Leligdona
a Martina Suse

Nejznámějším z těchto obžalovaných je Zbyněk Hauzr, někdejší gólman Slovanu Liberec, nyní trenér brankářů v klubové juniorce.

Zbyněk Hauzr, brankář Slovanu Liberec
Zbyněk Hauzr, brankář Slovanu Liberec | Foto: ČTK

Hauzr měl podle obžaloby pracovat na manipulaci ligových zápasů svého klubu v Mladé Boleslavi a Jablonci a také v poháru s Teplicemi. Pokaždé mělo být ve hře 60 000 eur v hotovosti. Více o Hauzrově případu čtěte zde.

Nejvyšší soutěž ale hrával i Jan Halama (na snímku vlevo), konkrétně v Českých Budějovicích, podobně si nejvyšší soutěž vyzkoušel v Příbrami či Liberci i Martin Sus (nyní Baníku Ostrava).

Halama, Šerák a Jablonský dorazili k disciplinární komisi
Halama, Šerák a Jablonský dorazili k disciplinární komisi | Foto: ČTK

Předpokládejme obdobný průběh jako v pondělí u první skupiny, kterou soudce JUDr. Tomáš Uldrich kompletně vyslechl a na další projednávání případu si ji pozval na 23. ledna a dny následující.

8.39

Soudce Tomáš Uldrich zahájil jednání. Konstatoval, že se mu před několika minutami ozval právní zástupce Zbyňka Hauzra. S tím, že se bývalý gólman omlouvá kvůli pracovní neschopnosti. Nedorazil ani sám advokát, kvůli dopravní zácpě.

8:50

Dnes jsou v sále jen čtyři novináři, v pondělí byl o první část soudního jednání větší mediální zájem. Státní zástupce Miroslav Kelyman čte obžalobu.

8.52

Podle textu obžaloby se Jan Leligdon, bývalý hráč juniorských týmů Jihlavy, měl pokoušet ovlivňovat za účelem manipulace zápasů i Jana Hanuše, dnes brankáře ligového týmu Vysočiny, a Jana Klimenta (na snímku), bývalého reprezentanta do 21 let, dnes útočníka dánského Bröndby. Podle všeho však byl odmítnut.

 

ME 21 2015, Česko-Srbsko: Jan Kliment
ME 21 2015, Česko-Srbsko: Jan Kliment | Foto: Milan Kammermayer
9:00

Další zajímavé jméno. Podle obžaloby byl dalším fotbalistou, který odmítl svody sázkařské mafie Tomáš Holý, dnes brankář fotbalového Zlína. V roce 2013 hájil branku Vlašimi. A obžalovaní Lukáš Křeček a Martin Sus ho měli přemlouvat a uplácet, aby ovlivnil zápas FNL Třinec-Vlašim tak, že do utkání nenastoupí a pustí do branky náhradníka Drápelu. Holý je odmítl

SL, Bohemians-Zlín: Tomáš Holý, Zlín
SL, Bohemians-Zlín: Tomáš Holý, Zlín | Foto: Milan Kammermayer
9:07

Přítomní jsou obžalováni z přečinů podplácení či přijetí úplatku. Lukáš Křeček navíc z přečinu legalizace výnosu z trestné činnosti, lidově řečeno praní špinavých peněz, kterého se měl dopustit tak, že peníze získané díky manipulacím nechal poslat na účet své přítelkyně.

9:11

První z obžalovaných Martin Doubek oznámil, že nebude vypovídat.

9.13

V ohrádce stojí Jan Halama, který hrál i nejvyšší soutěž v barvách Českých Budějovic. Oblékal i barvy střížkovských Bohemians.

9:14

Ani Jan Halama nebude vypovídat. V ohrádce pro výslech obžalovaných jej nahradil jeho bratr Michal.

9:15

Michal Halama, který dříve oblékal barvy druholigového Ústí nad Labem, taktéž nebude pracovat.

9:16

Na řadu přichází rozhodčí Jan Kalenda.

9:18

Kalenda vinu odmítá. Michal Káník, zmíněný v obžalobě, mu podle něj žádný úplatek nikdy nenabídl, ani nepředal.

9:20

Podle policie Káník v září 2013 nabídl rozhodčímu Janu Kalendovi úplatek 6000 eur (154 000 korun) za to, že v utkání 1. ligy staršího dorostu mezi Hradcem Králové a Baníkem Ostrava pomůže tomu, aby po 15. minutě padly minimálně čtyři góly. Jmenovaný sudí podle obžaloby nabídku přijal. Skončilo to 6:2 a po 15. minutě padlo šest branek.

9:20

Kalenda řekl, že to není pravda. Soudce mu položil jen jednu dvě otázky, podobně státní zástupce. A je po výslechu.

9:22

Jan Kosak informoval soud, že nebude vypovídat.

9:22

Lukáš Křeček  oznámil, že se k věci vyjádří, ale využije práva neodpovdat na otázky.

9:25

Peníze na účtu prý zastírat nechtěl, že dostal 112 00 od Mariána Dirnbacha, spojky slovenské mafie, která manipulace zápasů řídil, připustil. V jednom zápase prý souhlasil se spoluprací, v utkání pak ale nakonec nenastoupil. "Takže jsme to zrušili."

9:29

Jan Leligdon odmítá vypovídat.

9:32

Martin Sus, dnes hráč Baníku Ostrava, vypovídat bude.

9:34

Řeší se SMS, kterou měl ze Susova telefonu dostat zmíněný brankář Tomáš Holý. "Já mu ji neposílal, když jsem ji viděl, byl jsem v šoku. Telefon jsem měl v době tréninku v šatně volně přístupný."

9:39

Za hodinku je jednání u konce. Většina obžalovaných odmítla vypovídat.

9:40

Pondělní skupina bude pokračovat v týdnu od 23. ledna, dnešní skupina o týden později. Budou prováděny důkazy a výslechy svědků.

T9m se s vámi dnes loučíme, děkujeme za pozornost.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Vedení rakouské Immofinanz nedoporučuje přijmout nabídku miliardáře Vítka na převzetí

Vedení rakouské realitní firmy Immofinanz nedoporučuje akcionářům přijmout nabídku českého miliardáře Vítka na převzetí. Pokládá ji za příliš nízkou.

Další zprávy