Olomouc chce s Mahmutovičem v sestavě na jaře dokráčet k záchraně

ČTK ČTK
9. 2. 2016 18:41
S jasným cílem udržet se v první lize vstoupí fotbalisté Olomouce do jarní části nejvyšší soutěže. A trenér Václav Jílek věří, že Sigma, kterou od příček zajišťujících záchranu dělí jediný bod, si může už v úvodu jara vypracovat dostatečný náskok, aby se o ligovou existenci nemusela strachovat do posledních kol.
Aidin Mahmutovič ještě v plzeňském dresu
Aidin Mahmutovič ještě v plzeňském dresu | Foto: Milan Kammermayer

Olomouc - S jasným cílem udržet se v první lize vstoupí fotbalisté Olomouce do jarní části nejvyšší soutěže. A trenér Václav Jílek věří, že Sigma, kterou od příček zajišťujících záchranu dělí jediný bod, si může už v úvodu jara vypracovat dostatečný náskok, aby se o ligovou existenci nemusela strachovat do posledních kol.

Olomouc je po podzimu na předposlední 15. příčce s odstupem jedenácti bodů od poslední Ostravy. Na čtrnáctou Jihlavu a třinácté Bohemians 1905 ztrácí shodně bod a právě proti pražskému celku nastoupí Hanáci v sobotu. "Věřím, že v nejbližších kolech se dostaneme do pozice, abychom se v každém zápase nebáli, že budeme zase hrát o záchranu," uvedl na dnešní tiskové konferenci Jílek.

Naději mu dává povedená příprava, ve které Sigma v osmi zápasech sedmkrát zvítězila a jen jednou prohrála. "Hráč ukázali, že kvalitu mají, ale nyní to bude i o hlavě a charakteru. Bude se hrát o záchranu, takže bude rozhodovat fotbalové srdce, na to jsme také apelovali," řekl Jílek.

Spokojen je také s posilami, které do týmu přišly. Na hostování z Plzně do Olomouce zamířil útočník Aidin Mahmutovič, do obrany klub získal lotyšského reprezentanta Renarse Rodeho. "V rámci možností jsme posílili podle představ. Nahradili jsme Hubníka (návrat z hostování do Plzně) a zvýšili konkurenci v útoku," řekl devětatřicetiletý kouč.

Sigmu by ještě mohl posílit záložník Abdel Farid Zato-Arouna z Toga, který má za sebou pětileté působení na Islandu. "Uzavřené to není, mohl by dorazit do konce příštího týdne. Od nás je vše splněno, otázka je, kdy ho pustí z Afriky. Zapojí se s béčkem a uvidíme, zda ho využijeme," dodal sportovní ředitel klubu Ladislav Minář.

Třiadvacetiletý Zato-Arouna by mohl nahradit zraněného Denise Canu, který má dlouhodobé svalové problémy. "Začal nový druh léčby, po té první se po týdnu zranil. Už se to vleče delší dobu, je to nepříjemné. Zkoušíme, co se dá," prohlásil Jílek.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 minutami

Soud nařídil vazbu trojici mužů, která se zapojila do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uvalil vazbu tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky, sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Bílý navrhoval na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba. Za trestný čin teroristického útoku jim hrozí až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Navalnyj hlásí, že nemá cit v noze a ruce. Ukončí hladovku

Vězněný ruský oponent Kremlu Alexej Navalnyj oznámil, že ukončí protestní hladovku. Stále požaduje, aby ho prohlédl lékař, jehož si sám vybere. Nemá cit v noze a ruce.

Hladovku Navalnyj ohlásil 31. března ve snaze vynutit si náležitou lékařskou péči kvůli bolesti zad a ztráty citlivosti v nohou.

Lékaři ve čtvrtek projevili obavu o jeho život, pokud hladovku neukončí. Požádali rovněž o převoz Navalného z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy