Nový kapitán Sparty Lafata: Byl to pro mě šok!

David Lafata nejprve převzal od Vítězslava Lavičky kapitánskou pásku, poté byl u představení nových dresů a následně se již zapojil se spoluhráči do tréninku.
...Jedné z nich ale trenky zjevně příliš neseděly.
Poté už jej oficiálně fanouškům představil nový kapitán klubu David Lafata a také kouč Vítězslav Lavička.
S modelkami ochotně zapózoval také člen realizačního týmu Sparty - Miroslav Baranek.
Novému dresu vévodí hvězda Jitřenka. "Základní plocha by měla značit sparťanský bojový štít, hvězda v něm je klasická jitřenka, kterou Sparta měla na dresu poměrně dlouho. Letopočet 1893-2013 značí letošní 120. výročí a tři hvězdy podobně jako u standardního loga přes 30 získaných titulů v historii," řekl k novince na spartaňském dresu mluvčí klubu Ondřej Kasík.
Foto: CPA Eduard Erben
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
9. 7. 2013 22:45
Přečtěte si rozhovor s nejlepším střelcem první ligy a novým kapitánem pražské Sparty Davidem Lafatou.

Praha – Má za sebou prvních pár hodin ve funkci kapitána v nejsledovanějším českém fotbalovém klubu. Sparťanský útočník David Lafata si z toho ale velkou hlavu nedělá. „Je to sice funkce, ale pro hráče se stejně nic nemění,“ řekl jednatřicetiletý kanonýr při první tiskové konferenci coby oficiální lídr letenské kabiny.

Jaký to byl pocit, když jste se dozvěděl, že budete kapitánem Sparty?

Teď už jsou ty pocity příjemné. Prvotní šok jsem zažil na soustředění v Rakousku, když mi trenér Lavička oznámil, že o mne coby kapitánovi Sparty vůbec uvažuje. Když jsem do Sparty v zimě přišel, tak jsem říkal, že se mi splnil sen, a najednou jsem tady kapitánem. A překvapení to asi nebylo jen pro mě. Já už to věděl od pátku nebo soboty a lidi se mne ptali, jestli bylo těžké to do dneška utajit, ale ono to bylo jednoduché, protože ani nikoho nenapadlo se na to ptát. Nikdo s tím nepočítal.

Jak vaše jmenovaní do funkce probíhalo?

Měl jsem pohovor s trenérem Lavičkou, kde jsem mu na tento návrh odpověděl, že když s tím budou souhlasit starší hráči a realizační tým, tak v tom nevidím problém. Kouč mi na to řekl, že se všemi již mluvil a že s tím souhlasí. Tak jsem to vzal.

Probírali jste to mezi čtyřma očima s Markem Matějovským, po kterém funkci přebíráte a který je i nadále členem Sparty?

Nebavili. Já si nemyslím, že fakt, že jsme nezískali titul je Markova chyba a proto přišel o tuto funkci. Takže to neberu tak, že bych mu pásku bral. Ono je nakonec jedno, kdo tu pásku má, protože když někdo chce něco říct k dění na hřišti, tak to říct může a je jedno, zda je kapitánem nebo ne.

Každopádně, jak řekl mluvčí klubu Ondřej Kasík, vy příliš nemáte rád oficiality, máte rád svůj klid, který vám ale nyní fanoušci a hlavně novináři po zápasech příliš nedopřejí...

Já myslím, že takový humbuk, jako dnes mě nebude čekat zase tak často. On ten zvýšený zájem o mojí osobu za chvilku přejde.

Budete nyní více mluvit s rozhodčími?

Není důvod, proč? (usmívá se) To nebude třeba.

Jak jste řekl: je to od vedení hodně hodně překvapivé rozhodnutí. Ne snad kvůli vašim kvalitám, ale spíše proto, že jste braný za tichého člověka. Dokážete zvýšit v kabině hlas, když bude třeba?

Tak já předně doufám, že to nebude třeba. Ale tohle je spíše otázka na kluky z Jablonce, kde jsem dělal také kapitána, zda to dovedu. Já myslím, že se přesvědčili o tom, že hlas zvýšit dokážu. Myslím, že mi to nedělá problém.

Po vás v Jablonci dělá kapitána Karel Piták (Lafata se pásky ještě před odchodem do Sparty loni na podzim vzdal, pozn. redakce) a vy jste říkal, že pro vás je vzorem toho, jak by se měl kapitán chovat. V čem nejvíce?

Asi to, že z toho právě nedělal žádnou vědu. Je to funkce, ale pro hráče se koneckonců nic nemění. Takže asi ten jeho klid a nadhled.

Každopádně dělat kapitána v Jablonci a ve Spartě je trochu rozdíl...

Je to asi více mediálně sledované, ale uvidíme až po pár zápasech, jestli to bude jiné.

Vaši zástupci jsou Lukáš Vácha a Václav Kadlec, kteří věkově patří mezi hodně mladé hráče. Dá se i toto brát jako překvapení?

Myslím, že když se podíváte na náš kádr, tak se to v něm mladšími hráči jen hemží, takže mi to přijde jako celkem logické vyústění této situace.

Kadlec má ale dle všeho zaječí úmysly a touží po přestupu. Jak moc by vám případně chyběl na hřišti?

Loni dal myslím nějakých čtrnáct branek. Minimálně tato porce branek by nám letos chyběla. Takže asi tak.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lavrov: Západ kritizuje zatčení Navalného, aby zakryl vlastní problémy

Kritika západních zemí na adresu Moskvy kvůli zatčení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného má za cíl odvést pozornost od jejich vlastních domácích problémů. Podle agentury TASS to v pondělí uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Navalnyj byl zadržen v neděli po návratu do vlasti poté, co se v Německu několik měsíců zotavoval z pokusu o otravu.

"Západní politici si myslí, že tímto způsobem budou schopni odvést pozornost od nejhlubší krize, ve které se nachází sám liberální model rozvoje," řekl Lavrov. Dodal, že elity na Západě jdou cestou vyhledávání nepřátel na mezinárodní scéně včetně Ruska, aby zakryly vnitřní politické problémy.

Zatčení ruského opozičního předáka odsoudila řada politických představitelů a zemí včetně předsedy Evropské rady Charlese Michela, českého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka a předsedy vlády Andreje Babiše, amerického šéfa diplomacie Mikea Pompea, představitelů Německa, Británie, Francie, Itálie, pobaltských zemí nebo Kanady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy