Nechci tvrdit, že Berbra zkrotím. Ale dokážu si přes něj prosadit svůj názor, říká Malík před volbou

Jiří Škuba Jiří Škuba, Rudolf Černík
11. 12. 2017 6:29
Je favoritem úterní valné hromady Fotbalové asociace České repubiky, která by měla zvolit nového předsedu. Za Martinem Malíkem stojí česká komora, dosavadní místopředseda Roman Berbr nebo sparťanský šéf Daniel Křetínský. "Fotbal není o předsedovi a o Berbrovi, ale řídí ho výkonný výbor," upozorňuje Malík v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Martin Malík
Martin Malík | Foto: STES

Martin Malík

Pozice: generální ředitel STES, obchodní společnosti Fotbalové asociace ČR.

Vzdělání: Vysoká škola finanční a správní (obor Řízení podniku a podnikové finance se specializací marketing a marketingová komunikace).

Kariéra: Obchodní a marketingový ředitel Warner Bros Entertaiment, výkonný ředitel nizozemské agentury Boomerang digital (2009-2011), marketingový ředitel ve fotbalové Slavii (2011-2012), ředitel oddělení profesionálních soutěží STES, od října 2016 je generálním ředitelem STES.

Připouštíte si, že jste favoritem úterní volby?

Úplně si to nemyslím. Spíš to mám tak, že já sám pro sebe potřebuju mít pocit, že jsem pro zvolení udělal maximum, které jsem udělat mohl. A ten pocit v současné době mám.

Co se změnilo od poslední červnové valné hromady?

Bylo daleko víc času mluvit s lidmi. Před první volbou jsem považoval za svůj hendikep to, že mě hnutí neznalo. Sice jsem prošel Slavií, jsem v čele marketingové agentury STES, ale všude jsem seděl na byznysové židli. Těžiště mé komunikace bylo spíše k marketingovým partnerům než k fotbalovému hnutí. Další věc, která se změnila a která byla zásadní, je ta, že jsme letos do fotbalu nakonec peníze dostali. Sice panuje určitá míra nejistoty, jak bude vypadat příští rok, ale letošek jsme pokryli. A přestože nám přišlo peněz míň, než jsme počítali, rozdíl nakonec nebyl tak výrazný a v kontextu úsporných opatření, ke kterým federace musela přistoupit, byla tohle záležitost, která dopadla dobře.

Zmínil jste, že vaším hendikepem v červnu bylo to, že vás delegáti neznali. A podařilo se vám ho překonat?

Určitě ne stoprocentně, protože jsem nebyl schopen mluvit úplně se všemi delegáty. Ale z velké části se to povedlo a osobně říkám, že z jednání mám poměrně dobrý pocit. Z toho, jak jsem s těmi lidmi mluvil, z jejich reakcí. Že si udělali určitou představu o tom, kdo se skrývá za příjmením Malík, jak některé věci vidím, jak na ně nahlížím. Což bylo strašně důležité.

Celou řadu schůzek s moravskými delegáty jste absolvoval ve společnosti dosavadního místopředsedy Romana Berbra. Proč?

Byl to můj požadavek, bral jsem ho s sebou zcela záměrně. Chtěl jsem, aby měli možnost setkat se s ním i delegáti na Moravě, protože devadesát procent z nich s ním nikdy nemluvilo face to face. Něco si o něm přečetli, něco o něm slyšeli, ale neměli příležitost se s ním bavit. Roman Berbr je v některých ohledech démonizován, na druhou stranu on si v téhle pozici taky trochu libuje. Právě proto jsem chtěl, aby ti lidé, kterých se volba předsedy FAČR bezprostředně týká, se mohli zeptat na cokoli Berbra, aby se mohli zeptat na cokoli mě. A domnívám se, že to poměrně dobře zafungovalo - moravští delegáti zaregistrovali, že názorově nejsme jak přes kopírák, že na některé věci máme jiný názor.

Nemrzí vás, že vaše kandidatura není výhradně o jménu Martin Malík, ale také o Romanu Berbrovi?

Tu nálepku samozřejmě vnímám. Ale pořád je pro mě daleko přijatelnější hned od začátku přiznat, že pokud bude zvolený i Berbr, tak s ním budu pracovat. Mohl bych vykládat, že si to neumím představit a v momentě, kdy bude zvolen, rozhazovat rukama a říkat "Ježišikriste, co mám dělat, když mi ho tam volitelé šoupli" a že se s ním budu bavit jen proto, že nemám jinou možnost. Tohle by mi přišlo daleko horší. Umím s tím žít a do kandidatury jdu s vědomím toho, že ruku v ruce s ní jde ta nálepka, kterou mám. A nemyslím si, že jsem s tím schopen něco udělat.

Máte s Romanem Berbrem jasně rozdělené kompetence pro případ, že na valné hromadě uspějete?

Nemyslím si, že nějaké striktní nastavení je vůbec možné. Fotbal není o předsedovi a o Berbrovi, ale řídí ho výkonný výbor. Ano, pokud jste výraznou individualitou a silnou osobností, dokážete na sebe strhnout větší pozornost. Ale jak říkám: zásadní rozhodnutí prochází výkonným výborem.

A vy jste natolik silnou osobností, abyste mohl prohlásit, že fotbal povedete vy a ne někdo jiný?

Nechci, aby to vyznělo tak, že Malík říká, že umí zkrotit Berbra. Známe se čtyři roky a po celou tu dobu s ním funguju tak, že když mám na něco jiný názor, používám logické argumenty a vysvětlím, proč to dělám tak, jak to dělám. Stává se, že se mnou nesouhlasí, ale nikdy to nebylo tak, že by řekl: Chci to tak a tak. Vezme moje argumenty, a pokud v nich tu logiku a smysluplnost nalezne, vždycky se dokážeme domluvit na variantě, která byla za mě v pořádku. A tímto stylem s ním hodlám jednat dál. Kdybych si to nemyslel, tak hlavu do kandidatury nikdy nestrčím.

Na čem se s místopředsedou Berbrem například neshodnete?

Například má takovou vlastnost, že většinu věcí zjednodušuje. Osekává to, co je z jeho pohledu balastem. Taková filozofie účinkuje v některých případech perfektně, dostanete se na jádro problému. Velmi dobře zafungovala letos, v době ekonomické nejistoty. Roman Berbr vůbec neakceptuje argumenty typu "to se musí udělat, protože jsme to vždycky dělali" nebo "to nás támhle pomluví a tihle budou naštvaní". Naopak říká: Nemůžu to udělat, protože na to nemám peníze. Konec. Vybere nějaké řešení, a jestli se to někomu líbí, nebo ne, to je pro něj druhořadé. Na druhou stranu princip zjednodušování nevychází vždycky. S tím, co jsem zmiňoval, souvisí jeho mediální obraz. Vůbec ho nezajímá. Přitom v dnešním světě je abnormálně důležitý a zvlášť v takové činnosti, kterou děláme. Tohle je právě jedna z věcí, v níž se absolutně míjíme.

Jeden z vašich hlavních úkolů bude navrátit fotbalu důvěryhodnost. Jaké kroky k tomu můžou vést?

Toto je strašně složité téma, které zasahuje do řady oblastí. Zásadní je například jednoduchá, srozumitelná komunikace. Uvedu konkrétní příklad. V okamžiku, kdy propukla korupční aféra, byl mediální výstup takový, že fotbalisté ukradli půl miliardy. FAČR okamžitě rozeslal dvoustránkové prohlášení s tabulkami a grafy, které prokazovaly, že je to blbost, že jsme dotace na rok 2017 ještě ani nedostali, čili co jsme jako měli ukrást. Jenže ty tabulky a grafy pochopili jen ekonomové, ale normální člověk prohlášení otevřel, lekl se, a zase jej zavřel. To je komunikace k ničemu. Musí být nastavena tak, aby lidé v dnešní zrychlené době byli schopni informaci zachytit a absorbovat.

Navíc federaci nepomáhají ani výsledky reprezentace, že?

No jistě. Ať chceme nebo ne, jakmile to bude fungovat ve sportovní oblasti, tak se strašně jednoduchým způsobem posouváte do pozitivna i z hlediska veřejného mínění. Ano, máme nejhorší postavení v žebříčku za posledních pětadvacet let, nepostoupili jsme na MS, do toho na sebe práskneme, že trenér a realizační tým nemají ve smlouvě sportovní cíle. A v téhle atmosféře něco chtějte otáčet do pozitivna. Ke sportovním výsledkům vede dlouhá, systémová cesta a ten systém my do fotbalu musíme dostat. Nejde to tak, jak jsme to dělali doteď, že když se nedaří, vyhodíme trenéra, rozhlédneme se, a protože jinému kouči se zrovna dvě, tři věci podařily, tak ho posadíme na lavičku.

Na to, aby byl v úterý zvolen nový předseda FAČR, tlačí i mezinárodní federace FIFA a UEFA, jejichž delegace na konci listopadu už podruhé jednala s českými a moravskými delegáty. Máte představu o tom, co se stane, když volba skončí opět patem?

UEFA má spolu s FIFA celou škálu možností, od ekonomických sankcí až po personální opatření v tom smyslu, aby dosáhly sladění našich stanov s jejich regulemi.

Představitelé obou federací tlačí na to, aby v případném čtvrtém kole rozhodoval prostý součet delegátů z české i moravské komory, což by vyhovovalo spíše vám, protože česká komora je početnější.

Hlasování o změně stanov určitě bude klíčovým bodem. Je to aspekt, na který UEFA a FIFA kladou absolutní důraz. Mezinárodní federace to vnímají tak, že jsme v posledních deseti letech nebyli schopni čtyřikrát si zvolit vlastní vedení. Což je na evropské úrovni naprostý unikát. Říkají nám, že musíme změnit stanovy do té podoby, aby poslední možnost vedla k tomu, že fotbalové vedení z volby v každém případě vzejde. To je základní premisa, na které UEFA a FIFA trvají. Jak to vnímám já, je otázkou času, kdy jim s námi dojde trpělivost.

Za dob Miroslava Pelty byl právě on tím, kdo přiváděl sponzory. "New business" byl výhradně jeho agendou. Jak se s tím v případě vítězství hodláte vypořádat?

Mirek Pelta je člověk, který umí otevřít dveře, udělal první krok. Na druhou stranu za ním stál úřednický aparát, který komunikaci s partnery zpracovával. Principy jsou pořád stejné, možná se více z politické roviny přesouvají k tomu, že musíme komerčnímu prostředí ukázat, že sportovní sponzoring má hodnotu a smysl. Důkazem je spolupráce s e-Pojištění.cz a barvami HET, to jsou čisté komerční příležitosti, které se investorům také vyplatily.

 

Právě se děje

Další zprávy