Berardi hattrickem skolil AC Milán, Cagliari sestupuje

Aktualizováno 17. 5. 2015 17:22
Útočník Domenico Berardi rozhodl hattrickem o výhře Sassuola 3:2 v zápase italské fotbalové ligy s AC Milán.
Domenico Berardi
Domenico Berardi | Foto: Reuters

Řím - Fotbalisté Cagliari se stali posledním sestupujícím týmem z italské ligy. S Palermem v 36. kole prohráli 0:1, český záložník Josef Hušbauer nebyl ani na lavičce poraženého celku. AS Řím se po vítězství 2:1 nad Udine vrátilo na druhou pozici, zajišťující účast v základní skupině Ligy mistrů, a má náskok jednoho bodu na městského rivala Lazio.

Útočník Domenico Berardi rozhodl hattrickem o výhře Sassuola 3:2 nad AC Milán a svěřenci Filippa Inzaghiho porážkou definitivně ztratili šanci bojovat o evropské poháry.

Cagliari potřebovalo v posledních třech kolech získat plný počet bodů, aby mohlo uvažovat o setrvání v Serii A. O jeho domácí prohře s Palermem ale rozhodl už v deváté minutě Vázquez. Sardinský celek, který dvakrát trénoval také český trenér Zdeněk Zeman, působil v nejvyšší soutěži nepřetržitě od sezony 2004/05.

Bergamo se tak i přes prohru 1:4 s FC Janov zachránilo, hostům k výhře pomohl dvěma góly Falqué. Janov se posunul na páté místo, zajišťující účast v základní skupině Evropské ligy, o bod před Fiorentinu, jež má zápas k dobru.

AS Řím nezačal v utkání s Udine dobře, v 19. minutě se nechal snadno obrat o míč obránce Manolas a střelu Théréaua gólman De Sanctis vyrazil pouze k Pericovi, který poslal hosty do vedení. V závěru poločasu ale po Tottiho pasu vyrovnal nikým nehlídaný Nainggolan.

Rozhodující okamžik nastal v 65. minutě, kdy se po zmatku v obraně hostů dostal k míči Torosidis a překonal svého krajana Karnezise. Římané se snažili následně navýšit náskok, dvakrát však trefili pouze brankovou konstrukci.

Teprve dvacetiletý Berardi, který v Sassuolu hostuje z Juventusu Turín, zařídil týmu v duelu s AC Milán za 31 minut dvougólové vedení. Hosté se však zásluhou branek Bonaventury a Alexe vrátili do zápasu. Od 57. minuty milánský celek hrál právě bez vyloučeného Bonaventury a v přesilovce Berardi rozhodl o tříbodovém zisku pro Sassuolo.

Člen italské reprezentace do 21 let se v této sezoně trefil již čtrnáctkrát. Do sítě AC Milán nastřílel Berardi hattrick už podruhé a je jediným hráčem v historii italské ligy, kterému se to podařilo.

Italská fotbalová liga - 36. kolo:

Sassuolo - AC Milán 3:2 (13., 31. a 77. Berardi - 33. Bonaventura, 51. Alex), Bergamo - FC Janov 1:4 (18. Pinilla z pen. - 61. a 73. Falqué, 30. Pavoletti, 57. Bertolacci), Cagliari - Palermo 0:1 (9. Vázquez), FC Turín - Chievo 2:0 (51. a 69. López), Hellas Verona - Empoli 2:1 (24. Moras, 67. Sala - 6. Saponara), AS Řím - Udine 2:1 (45. Nainggolan, 65. Torosidis - 19. Perica).

20. Parma 35 6 6 23 29:68 17

Poznámka: Parmě bylo odečteno sedm bodů za neuhrazené závazky.

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.