Masopust ve zlaté záři. Zažehli ji ´kluci´ z Bíliny

Miloslav Lubas
6. 2. 2011 7:00
Příběh Masopustova ´svatořečení´. Z ničeho k důstojnému holdu
Josef Masopust s Věrou Čáslavskou a Danou Zátopkovou
Josef Masopust s Věrou Čáslavskou a Danou Zátopkovou | Foto: ČTK

Praha - Fotbalový generál v obležení olympijských královen. Josef Masopust mezi Věrou Čáslavskou a Danou Zátopkovou.

V lesku jejich osmi zlatých a pěti stříbrných olympijských medailí přijímal fotbalista Evropy a vicemistr světa z roku 1962 gratulace ke svým 80. narozeninám.

Tahle hvězdná sportovní triáda by se ale v pražském hotelu Ambassador nerozzářila bez dvou bývalých fotbalistů ze severočeské Bíliny - Jiřího Hory a Petra Procházky. A dalších desítek lidí, kteří jim pomohli. Sportovců, umělců, podnikatelů, fotbalových funkcionářů nebo politiků, které spojila úcta k Josefu Masopustovi.

Vadilo jim, že je Masopust opomíjený 

"Před dvěma lety jsme si s Petrem řekli, že založíme Klub přátel Josefa Masopusta. Předtím jsme mu v Praze blahopřáli k 78. narozeninám a zarazilo nás, jak skromně je slaví a jak je opomíjený," řekl Aktuálně.cz  Hora.

Josef Masopust s přítelem Milanem Vopičkou. Za nimi stojí Jiří Hora z Klubu přátel Josefa Masopusta
Josef Masopust s přítelem Milanem Vopičkou. Za nimi stojí Jiří Hora z Klubu přátel Josefa Masopusta | Foto: ČTK

"Lidé, s nimiž jsme se kvůli Josefu Masopustovi dali dohromady, mají většinou stejné vlastnosti jako on sám - tedy nejen talent, ale i píli a pracovitost. A vyznávají podobné hodnoty," upozornil Hora.

´Dukláka´ Masopusta obdivuje i sparťan - herec Jiráň

"Třeba s hercem Janem Jiráněm z Ypsilonky jsme teď velcí přátelé. Byť je sparťanem, Masopusta obdivuje. A režíroval nahrávání CD s povídkami o něm. Dvě napsal Ota Pavel a dvě Petr Feldstein. Čtou je herci se silným vztahem k fotbalu i k Masopustovi. Vladimír Brabec, Ivan Trojan, Michal Pavlata a David Novotný.

Čtěte také: Pelé: Masopust byl stejně dobrý jak Beckenbauer

Masopusta si velmi váží i Feldstein - skalní slávista. "V Klubu přátel se nám podařilo vytvořit strukturu, kde nezáleží na tom, jakému týmu kdo fandí. Všechny nás spojuje obdiv k ikoně českého fotbalu Josefu Masopustovi," dodal Hora.

Masopust přitom strávil většinu kariéry v armádním mužstvu Dukla Praha. Zářil v ní v 50. a v 60. letech minulého století, kdy se těšila velké přízni komunistických pohlavárů. A mezi fanoušky civilních klubů byla nepopulární a často nenáviděná.

´Přátelé´ sehnali na oslavy sedmimístnou částku

Klub přátel založili Hora s Procházkou v době, kdy Procházka začal pracovat ve Fotbalové akademii Josefa Masopusta v Mostě. A dostal kromě jiného za úkol pomáhat Masopustovi s věcmi, na něž fotbalová legenda už kvůli postupujícímu věku sama nestačila.

Obrazový pozdrav Pelého pro Josefa Masopusta
Obrazový pozdrav Pelého pro Josefa Masopusta | Foto: ČTK

"Josef třeba už sám neřídí auto, tak jsme ho začali vozit tam, kam potřeboval. Hlavně tehdy, kddyž nemohli jeho příbuzní. Například z chalupy u Děčína do Prahy nebo na nějaké rozhovory pro média. Nejsme sice žádná jeho agentura, ale zastupujeme ho, jako bychom jí byli," podotkl Hora.

Na oslavy Masopustových narozenin, jež začaly nyní a skončí v červnu, se podařilo Klubu přátel získat sedmimístnou částku."Hodně nám pomohla společnost Euro Events, konkrétně Pavel Červený," konstatoval Hora.

Klub vytvořil Masopustův digitální archiv - pro všechny

Klubu přátel se podařilo vytvořit z fotografií a dalších dokumentů velký digitalizovaný archiv. Mapuje podrobně Masopustovu fotbalovou kariéru i osobní život.

"Třeba dcera již zesnulého slavného fotografa a kameramana Karla Nováka nám poskytla záběry Josefa Masopusta i Dukly za symbolickou cenu," prozradil Hora.

"Vstříc nám vyšla i manželka bývalého Masopustova spoluhráče Ladislava Nováka. Čerpali jsme z archivu Milana Bokši či Masopustova spoluhráče Josefa Jelínka.

O materiály z digitalizovaného archivu nás může požádat každý, kdo je bude potřebovat k veřejné prezentaci Josefa Masopusta."

Zlatým hřebem oslav bude Česko proti Evropě

Projekt Josef Masopust 80 vyvrcholí v červnu utkáním výběrů internacionálů Česka a Evropy. O Masopustovi se točí film a jeho autoři letěli díky Klubu přátel až do Brazílie - pro vzpomínky Pelého.

V Hamburgu navštívili Uwe Seelera. Do Prahy dorazí další Masopustův slavný protihráč Eusebio. Sochař Josef Nálepa tvoří Masopustovu sochu.

Masopust v Hamburgu s Uwe Seelerem při natáčení filmu
Masopust v Hamburgu s Uwe Seelerem při natáčení filmu | Foto: Aktuálně.cz, Archiv filmového štábu

"Připadá nám to jak sen. Před dvěma lety jsme začínali z ničeho," svěřil se Hora.

Po pátečním gratulačním večeru v Ambassadoru přijdou na řadu další podobné slavnosti ve městech, svázaných s Masopustovým životem.

V Mostě, u něhož se narodil v dnes již neexistující vesnici Střimice. V Teplicích, kde začínal s prvoligovým fotbalem. V Brně. Tam vybojoval v roce 1978 jako trenér titul se Zbrojovkou. A v Bratislavě, kde je velký zájem o jeho setkání se slavnými spoluhráči z československého týmu.

Jméno Masopust porazilo špatnou pověst fotbalu

"Peníze na oslavy se nesháněly jednoduše. Kvůli aférám z minulých let je pověst fotbalu pošramocená a řada velkých firem se na něj navzdory snahám nového vedení ČMFS dívá s nedůvěrou," prohlásil Hora.

"Ale jméno Josefa Masopusta a jeho smysl pro fair-play nakonec sponzory rozpohybovalo."

Fenomén Masopust upoutal i úspěšnou kadeřnici

Fenomén Masopust zapůsobil i na osobnosti, u nichž by nezasvěcení vazbu na fotbal nehledali. Horovi se kupříkladu podařilo, aby se do oslav zapojila rovněž jedna z nejlepších tuzemských kadeřnic Jana Burdová.

Čtěte více: Bican patří k elitě. Lepší je podle statistiků jen Pelé

"Pochází z Teplic a její salón leží jen kousek od ulice, kde žila Masopustova manželka v době, kdy se s ní seznámil. Paní Burdová udělala před gratulačním večer v Ambassadoru paní Masopustové účes. Ona je pro mě dalším důkazem, že Masopust přitahuje lidi, kteří vynikají ve svém oboru stejně jako on."

 

Právě se děje

Další zprávy