Masopust bude mít sochu. Jako první slavný český fotbalista

Masopust bude mít sochu. Jako první slavný český fotbalista
Reportéři Aktuálně.cz zastihli tvůrce Masopustovy sochy ve chvíli, kdy připravovali umístění hlavy na tělo. Nálepa patří k nejslavnějším českým sochařům. V roce 1974 portrétoval světoznámého malíře Salvadora Dalího. "A pak se ke mně otočil, uchopil oběma svýma rukama ty moje, strnulé a upatlané od hlíny, pozdvihl je ke rtům a obřadně políbil," vzpomíná Nálepa na poklonu od Dalího.
"Žádná socha českého fotbalisty zatím nikde nestojí. Nemá ji ani Pepi Bican," tvrdí Milan Vopička (vlevo), autor myšlenky s Masopustovou sochou. Bývalý hokejista Sparty a národního mužstva, dnes sedmdesátiletý Vopička, staví sportovní areály. Masopustovu sochu sponzoruje dohromady s asociací firem, podnikajících s umělými trávníky. "Asociace dala na sochu polovinu peněz, když neseženu další sponzory doplatím zbytek sám. Masopusta jsem obdivoval už jako patnáctiletý kluk, když jsem se na něj koukal ze stráně nad Juliskou," svěřuje se Vopička.
Nálepa Masopustovu hlavu přepracoval. Původní mu připadala moc velká. V ateliéru stojí zatím sádrová socha. Před Juliskou, kde prožil většinu kariéry, bude Masopust z bronzu. Objeví se tam v červnu nebo v červenci. A špílmachr ve skutečnosti vysoký 177 centimetrů povyroste na 220 centimetrů. Podle  Nálepy vypadají venku sochy mnohem menší a z Masopusta by se u Julisky v životní velikosti stal "trpaslík".
Protože sám Nálepa fotbal nikdy nehrál, nechal si radit od Masopusta i od Vopičky. "Masopustovi se nejdříve nelíbil pohyb sochy, a upravili jsme ji. Teď je nadšený," říká Nálepa. Masopust se zpočátku vzpíral myšlence, že by Julisku ozdobila jeho socha. "Je hodně skromný. Souhlasil teprve ve chvíli, kdy jsme ho přesvědčili, že socha bude holdem celé slavné generaci fotbalistů, která získala pro Československo stříbrné medaile v Chile 1962," prohlašuje Vopička.
Foto: Jan Langer
Jan Langer, Miloslav Lubas
10. 1. 2011 5:00

Praha - Josef Masopust, žijící fotbalová legenda, bude mít bronzového dvojníka. Jeho socha vzniká v ateliéru dalšího slavného Josefa - sochaře Nálepy.

Sochy se Masopust dočká podle dostupných informací jako první český fotbalista. Vzniká k jeho osmdesátým narozeninám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy