Lvíčata odvrátila blamáž s trpaslíkem až v poslední půlhodině. San Marino porazila 3:1

11. 11. 2017 17:30
Fotbalisté do 21 let porazili doma San Marino 3:1 a ve třetím utkání kvalifikace mistrovství Evropy se dočkali prvního vítězství. Mladí reprezentanti se proti outsiderovi přes hodinu trápili v zakončení, ale v poslední půlhodině dal dva góly Tomáš Zajíc a jednou se prosadil Michal Sáček. V nastavení snížil Alessandro D'Addario.
Michal Sáček (vpravo) dal jeden z gólů do sítě San Marina
Michal Sáček (vpravo) dal jeden z gólů do sítě San Marina | Foto: Jan Tauber

Ústí nad Labem - Češi mají po třech utkáních kvalifikace na kontě čtyři body a ztrácejí osm bodů na vedoucí dvojici své skupiny Chorvatsko s Řeckem, oba týmy ale odehrály o zápas víc. V úterý se svěřenci trenéra Vítězslava Lavičky představí na hřišti Moldavska.

Na šampionát, který v roce 2019 budou hostit společně Itálie a San Marino, postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin, nejlepší čtyři celky z druhých příček čeká baráž o zbylá dvě místa.

"Splnili jsme povinnost, to je podstatné. Ale bylo vidět, že máme pořád velké rezervy. Stále máme co zlepšovat a na čem pracovat, abychom se mohli měřit s týmy, které jsou momentálně nad námi, tedy s Chorvatskem a Řeckem," citoval Lavičku web FAČR.

Oproti říjnovému nevydařenému utkání v Chorvatsku, kde český tým prohrál vysoko 1:5, udělal trenér hned šest změn v základní sestavě. Kvůli vážnému zranění kolena chyběl kapitán Černý, po němž převzal pásku Kulhánek.

Mladíci v Ústí nad Labem od začátku získali převahu, ale do šancí se zpočátku přes zataženou obranu hostů dostávali složitě. Nejblíže ke gólu byl v první půli Trubač, který už v nastaveném čase trefil ze strany pouze tyč odkryté branky.

Češi pokračovali v zahazování šancí i po přestávce. Ve 47. minutě hlavičkoval nad Mihálik, pak se neprosadil ani Vaníček. "Lvíčata" zlomila své trápení až po hodině hry. Vaníčkovu střelu vyrazil brankář jen před Zajíce a ten pohodlně doklepl míč do sítě.

San Marinu začaly viditelně ubývat síly. V 68. minutě Zajíc z dorážky tentokrát jen napálil brankáře, vzápětí střídající Takács hlavičkoval do břevna, ale na konci 70. minuty už favorit zvýšil. Sáčkova střela z dálky prošla gólmanovi do sítě.

Český celek se uklidnil a v 76. minutě se podruhé trefil Zajíc, kterému nahrál před prázdnou branku Mihálik. "Jsou to moje první dva góly v jednadvacítce, tak jsem samozřejmě rád, že jsem je dal, i když to tentokrát nebylo tak složité. Ale je důležité, že jsme poprvé vyhráli, získali tři body a můžeme už myslet na Moldavsko," řekl Zajíc.

Už ve třetí minutě nastavení domácí zaspali při přímém kopu a obránce D'Addario zaznamenal první gól San Marina v této kvalifikaci.

"Věděli jsme, že soupeř má hru založenou na dobře organizované obraně, ve středu v Chorvatsku hrál skoro hodinu s jedním inkasovaným gólem. Podobné to bylo i dnes. První poločas jsme někdy příliš složitě házenkářsky kombinovali kolem pokutového území. Pak jsme si po přestávce zvýšenou snahou vypracovali i góly," uvedl Lavička.

ČR - San Marino 3:1 (0:0)

Branky: 63. a 76. Zajíc, 70. Sáček - 90.+3 D'Addario. Rozhodčí: Vilkov - Voroncov, Žvakin (všichni Rus.). ŽK: Censoni, Battistini, Gatti, Della Valle, Tamagnini, D'Addario (všichni San Marino).

ČR: Staněk - Řezáč, Bačo, Král, Provod - Kulhánek - Trubač (46. Knejzlík), Sáček (77. Kratochvíl), Mihálik, Vaníček (67. Takács) - Zajíc. Trenér: Lavička.

San Marino: De Angelis - D'Addario, Censoni, Casadei, Grandoni - Battistini (56. Vultaggio) - Mularoni, Lunadei, Tamagnini (90. Venerucci), Tomassini - Gatti (76. Della Valle). Trenér: Costantini.

Clippers i Atlanta vyrovnali proti favoritům série 2. kola play off NBA na 2:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers i Atlanty vyrovnali ve svých halách série druhého kola play off NBA proti nejvýše nasazeným týmům po základní části na 2:2. Clippers opět díky třicetibodovým výkonům Kawhiho Leonarda a Paula George porazili podruhé za sebou Utah, tentokrát 118:104, Hawks na předchozí domácí porážku proti Philadelphii odpověděli výhrou 103:100.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 4. zápas:

Atlanta - Philadelphia 103:100, stav série 2:2.

Západní konference - 4. zápas:

LA Clippers - Utah 118:104, stav série 2:2.

Aktualizováno před 4 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové bude dálnice uzavřená asi do 9:30.

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.