Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
12. 10. 2010 18:53
Řecko"21"- Česko"21" 0:2, první zápas 0:3, post. Česko
Čeští fotbalisté do dvaceti let (zleva) Radek Petr, Ondřej Janda, Tomáš Pekhart a Marek Suchý se radují z postupu do semifinále světového šampionátu. | Foto: Reuters

Praha - Čeští fotbalová reprezentace do 21 let zvítězila v odvetném utkání baráže o mistrovství Evropy proti Řecku 2:0 a v součtu s domácí výhrou 3:0 si s přehledem zajistila účast na závěrečném turnaji, který bude v červnu příštího roku hostit Dánsko.

Úvodní gól, který postup definitivně pojistil, vstřelil už v 19. minutě Tomáš Pekhart. Druhou trefu přidal v závěru zápasu Libor Kozák.

Svěřenci trenéra Dovalila se očividně poučili z předchozího utkání. Doma sice Řecku uštědřili třígólový nášup, ovšem až zbytečně často přenechávali soupeři iniciativu a jen skvělý výkon brankáře Vaclíka uchoval vysoký výsledkový rozdíl.

Odveta s Řeky: Lvíčata věří, že nedopustí velký obrat
Jednadvacítka rozstřílela Řeky a je jednou nohou na ME

Čeští mladíci se tak raději nezakopali před vlastní bránou a místo udržování bezbrankového stavu se sami snažili hrát aktivně. Oboustranně svížný fotbal tak přinesl první trefu už v 19. minutě. Po Dočkalově centru ze strany mířil hlavou přesně Pekhart a v Tripoli tak prakticky nebylo co řešit.

Náskok hostů mohl navýšit krátce před přestávkou Morávek, ovšem rychlý kontr nakonec zůstal nevyužit. Řekové věděli, že vstřelit potřebných pět branek bude nad jejich síly, a tak dvě slepené šance Athanasiadise okolo 60. minuty byly v jejich toporném snažení světlou výjimkou.

Stejně jako v prvním utkání se i tentokrát dostal na hřiště střídající Kozák a znovu potvrdil svůj střelecký instikt, když v 79. minutě po elegantní akci zvýšil na konečných 2:0.

Nejpřekvapivějším jménem z dalších účastníků finálového turnaje je Bělorusko. To si sice z prvního zápasu v Itálii přivezlo dvoubrankovou ztrátu, kterou však bleskově smazalo. Ve 4. a 5. minutě se trefil Jurčenko. V prodloužení pak vstřelil vítěznou branku Veretilo.

Odvetné utkání baráže kvalifikace ME fotbalistů do 21 let:

Řecko "21" - Česká republika "21" 0:2 (0:1)
19. Pekhart, 79. Kozák. Rozhodčí: Moen - Larsen, Haglund (všichni Nor.). ŽK: Dimutsos, Joannidis, Soiledis - Pekhart. ČK: 89. Soiledis. První zápas 0:3, postupuje ČR. Diváci: 3000.

Řecko: Stratilaitis - Argyriu, Tassos Papazoglu, Siovas, Joannidis - Gentsoglu (57. Pliatskikas), Jantsis, Papadopulos - Fortunis (66. Soiledis), Tanassis Papazoglu, Dimutsos (46. Atanasiadis). Trenér: Jorgiadis.
ČR: Vaclík - Vácha (57. Řezník), Hošek, Mazuch, Čelůstka - Gecov - Dočkal, Hořava, Morávek, Černý (89. Kovařík) - Pekhart (72. Kozák). Trenér: Dovalil.

Účastníci závěrečného turnaje ME 2011 (losuje se 9. listopadu):
Dánsko (pořadatel), Česko, Švýcarsko, Island, Anglie, Španělsko, Bělorusko, vítěz Ukrajina/Nizozemsko.