Luhový se znovu pustil do Váchy. Je brzdou Sparty, tvrdí

Sport Sport
14. 4. 2015 12:31
Víkendové pražské derby sice udrželo vítěznou Spartu v boji o mistrovský titul, zároveň však podle experta Milana Luhového odhalilo jednu velkou slabinu hry týmu Vítězslava Lavičky.
Lukáš Vácha v závěru pražského derby vynikl hádkou s Pitákem.
Lukáš Vácha v závěru pražského derby vynikl hádkou s Pitákem. | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Víkendové pražské derby sice udrželo vítěznou Spartu v boji o mistrovský titul, zároveň však podle experta Milana Luhového odhalilo jednu velkou slabinu hry týmu Vítězslava Lavičky.

Podle někdejšího fotbalového reprezentanta je jí defenzivní středopolař Lukáš Vácha. Luhový označil hráče národního týmu doslova za brzdu Sparty. "Byl to v pořadí druhý zápas, který domácí rozhodli v poslední minutě a zajistili si tři body. Na rozdíl od zápasu proti Teplicím, kdy Sparta hrála s velkým nasazením, tak zápas se Slavií ukázal jejich největší brzdu," zahajuje odborník svůj komentář na webu mluhovy.com.

Vácha prý rozehrává jen do strany

Sparta prý nastoupila do derby velmi vlažně a chyběl jí pohyb, rychlá přihrávka a nasazení. Luhový označuje za chybu, že většina útoků letenského celku se zakládá právě přes Váchu.

"Vácha se stylizuje do role jakéhosi hráče číslo 10, který má na starosti hru celého týmu. Běhá zleva doprava a vyžaduje od spoluhráčů míč, aby ho dále rozehrál." To by bylo v pořádku, pokud by záložník dále distribuoval přihrávky směrem dopředu. To ale podle Luhového Vácha nedělá.

"Většina jeho přihrávek je do šířky a to Spartě moc neprospívá, protože soupeř se pouze přesouvá zleva doprava, tak jak to dělá Vácha. Dalším jeho handicapem je slabá hra na jeden dotyk a neschopnost přenášet hru," všiml si bývalý hráč pražské Dukly. Váchova aktivita dle jeho soudu brání kreativním schopnostem jeho spoluhráčů Matějovského a Dočkala.

Je Vácha negativním lídrem?

"To jsou jediní dva hráči Sparty, kteří dokážou zrychlit hru týmu, ale brzdí je právě Vácha svojí přemrštěnou aktivitou v rozehrávce a zakládáním útoků. Myslím, že pro Spartu nastal čas, aby se Váchy zbavila, jestli chce hrát rychlejším a efektivnějším způsobem," upozornil Luhový.

Kontroverzní glosátor dění v českém fotbalu má také pocit, že Váchovou rozehrávkou trpí také sparťanské přečíslení po stranách. "Tam má Sparta velký potenciál, ale pouze Kadeřábek je ten, který se umí držet postranní čáry a udržovat tak velké hřiště na celou šíři. Na levé straně tento potenciál pokulhává, protože Costa s Krejčím pořád sbíhají do středu hřiště a zhušťují tak jeho prostor a dále neumožní moment překvapení rychlým přenesením míče do strany," napsal Luhový.

"Váchova hra na první pohled působí aktivně, ale je velice neefektivní a devalvuje kvalitu spoluhráčů. Vácha se postavil do role lídra na hřišti i v kabině. Problém je, že je tak trochu negativním lídrem, který působí jako rušivý element, a to ne pouze na hřišti," dodal expert.

Luhový Váchu kritizoval už v srpnu

Není to poprvé, co se Milan Luhový pustil do kritiky Lukáše Váchy, jehož si bulvární média zvykla označovat jako "českého Beckhama". Už v srpnu loňského roku označil bývalého fotbalistu Liberce za osobnost, která Spartě spíše škodí.

"Je namachrovaný a v poslední době se staví do role jakéhosi in profifotbalisty, který je nejlepší, nejhezčí a nejprodávanější produkt v celé Synot lize. Dle mého názoru je to fotbalista, který se neprosadí v zahraničí a v současnosti je rušivým elementem v kabině Sparty," uvedl tehdy Luhový.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy