Liberec získal fotbalový titul

SportPlus, ČTK
29. 4. 2006 22:11
Praha - Fotbalsité Slovanu Liberec získali mistrovský titul. Rozhodla o tom remíza Slovanu ve 28. kole s Mostem 1:1. Uvnitř FOTOGALERIE.

Dvě kola před koncem soutěže má vedoucí Liberec s 58 body před momentálně druhou Mladou Boleslaví náskok 10 bodů. Boleslavským zbývá v letošním ročníku první ligy sehrát tři utkání a nemohou tak již Slovan dostihnout.

Liberec je králem. Vládl celou sezonu - čtěte ZDE

Liberec z počátku v ničem nepřipomínal váhající tým z předchozích zápasů. Diváci mu sice dali facku nízkou návštěvou, ale těm věrným Slovan rozdával radost. Jeho hře nechyběl pohyb, chytré přihrávky i důraz před brankou, a tak už v prvních deseti minutách měl Slovan dvě slibné možnosti a u obou byl aktivní Abrahám.

Jeho rána z osmi metrů v páté minutě ale mířila mimo a střelou v deváté minutě trefil boční síť.

Hosté se snažili se využívat především kolmé pasy středem obrany, na které střídavě zabíhali Brzezina se Sieglem. Nejnebezpečnější však byla hlavička Hainaulta, kterou vyslal kanadský stoper po rohu mimo branku už v sedmé minutě.

Liberečtí toužili před zápasem po rychlém gólu a dočkali se ho. V 21. minutě zatáhl míč do šestnáctky Dort, přízemní přihrávkou našel dobíhajícího Blažka a ten ve skluzu vstřelil vytouženou branku.

Domácím nechyběla ani po vedoucím gólu aktivita, ale už se snažili neotvírat tolik zadní vrátka. Až do poločasu si vytvořili jedinou další možnost, jenže Pudil pálil po půlhodině mimo.

Závěr zdramatizoval Siegl

V druhém poločase přestalo pršet, což svědčilo více Mostu. Hosté najednou byli najednou dříve u každého míče a většinou se hrálo na domácí polovině. Fanoušci toho ale nedbali a po hodině hry pomalu začínali s oslavami.

V 63. minutě se mohli dočkat uklidňující branky po Papouškově ráně, kterou ale Svoboda vytlačil na roh. Mohli naopak ale také inkasovat, když se v 71. minutě probíjel středem obrany Siegl, jenže brankář Čech jeho úmysl včas vystihl.

O pět minut později měl mostecký kanonýr k brance ještě blíže, jenže jeho dělovka z ostrého úhlu jen orazítkovala tyč a podobně dopadla Hainaultova dorážka z bezprostřední blízkosti. Most pokračoval v nebezpečných výpadech i v závěru a dvanáct minut před koncem Brzezina spálil obrovskou šanci, když z osmi metrů přestřelil opuštěnou branku.

S vidinou potvrzení titulu začala na domácí padat nervozita a začali se obávat o hubenou výhru, o kterou nakonec přišli. Dvě minuty před koncem Janů přidržel Siegla a z nařízené penalty faulovaný hráč vyrovnal. I remíza ale domácím k titulu stačila a oslavy mohly v chladném počasí odstartovat.

Slovan Liberec - Baník Most 1:1 (1:0)
Branky: 21. Blažek - 89. Siegl z pen.
Rozhodčí: Adámek - Lhoták, Hojsík. ŽK: Hamouz, Janů - Gašparík, Novotný. Diváci: 6583.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů - Papoušek (68. Hamouz), Abrahám (73. Hochmeister), Bílek, Pudil (46. Ančic) - Blažek, Dort. Trenér: Lavička.
Most: Svoboda - Škerle, Novotný, Hainault, Zbončák (58. Macek)- Čížek, Procházka, Gašparík (64. Jendruščák) - Mendy, Siegl, Brzezina. Trenér: Ščasný.

Jihlava rozstřílela Olomouc

Fotbalisté Jihlavy zatáhli za záchranou brzdu a po dnešním vítězství 3:0 nad Sigmou Olomouc opustili minimálně do neděle
sestupové příčky.

Jihlava pasivní Sigmu zaskočila hned od úvodních minut aktivitou a snahou o útočnou hru. Už v 6. minutě hlavičkoval Kadlec po Vladykově centru nad branku. O tři minuty později obránci Olomouce chybovali podruhé a sólový únik Perniše zlikvidoval až včasným vyběhnutím brankář Lovásik.

Tlak Jihlavy pokračoval i v dalším průběhu zápasu, Peškovu hlavičku z osmi metrů vytáhl znovu hostující gólman, jenž chytil ve 24. minutě i Pernišovu střelu zblízka.

Olomouc hrála po většinu zápasu v defenzivě, spoléhala se pouze na občasné protiútoky. Ve 21. minutě z velkého úhlu se po Hubníkově střele míč otřel o břevno jihlavské branky.

Tlak se podařilo domácím fotbalistům zúročit ve 32. minutě. Po Vladykově rohovém kopu se dostal k odraženému míči obránce Kopic a hlavou zblízka skóroval. Po obdržené brance Olomouc otevřela více hru a častěji se pouštěla do útočení, Jihlava však soupeře nepustila do vážnější akce.

Trenér Olomouce Uličný po poločasové "bouřce" v šatně sáhl ke dvěma střídáním a Sigma začala hned po přestávce více útočit. Výsledkem aktivity ale byla pouze jediná vážnější šance, když Kovář našel v 57. minutě přesnou přihrávkou do uličky Onofreje a jeho střela po teči jihlavských zadáků těsně minula branku.

Aktivní Jihlava se ale nenechala zaskočit a v 53. minutě přidala druhou branku. Lovětínský z přímého kopu našel u vzdálenější tyče Pešku, jehož hlavička se od země odrazila do olomoucké sítě.

Fotbalisté Vysočiny si pak už hlídali náskok. Situaci jim ulehčil obránce Hudec, který srazil v úniku střídajícího Svobodu a olomoucký zadák uviděl v 72. minutě červenou kartu. Zápas dostal v závěru jednoznačný charakter.

Sigma se smířila s porážkou a v pohodě hrající Jihlava ještě zvýšila svůj náskok. V úniku tří hráčů Perniš volil místo přihrávky tvrdou střelu, kterou překvapil Lovásika.
.

Vysočina Jihlava - Sigma Olomouc 3:0 (1:0)
Branky: 32. Kopic, 53. Peška, 83. Perniš. Rozhodčí: Šedivý - Pospíšil, Slavík. ŽK: Perniš, Kopic - Špiláček, Horáček, Rýdel. ČK: 72. Hudec. Diváci: 1652.
Jihlava: Rzeszoto - Veselý, Šourek, M. Kadlec, Kopic - Malínek (65. Svoboda), Vladyka (59. Pacholík), Zúbek, Lovětínský - Perniš, Peška (77. Liška). Trenér: Večeřa.
Olomouc: Lovásik - Horáček (46. Kaščák), Kovář, Hudec, R. Hubník - Randa, Rýdel (65. J. Schulmeister), Špiláček (46. Vepřek), Onofrej - Šultés, Babnič. Trenér: Uličný.

Slovácko zvládlo  záchranářský duel

Fotbalisté Slovácka i za složitých podmínek dokázali zvládnout důležitou záchranářskou bitvu. Zejména díky výbornému výkonu v prvním poločase, do kterého je rychlou brankou nastartoval Rajnoch, zdolali příbramskou Marilu 2:0.

Pro domácí hráče nemohlo utkání začít lépe. Už ve 2. minutě si na Poláchův přímý kop naběhl Rajnoch a krásně zavěsil. Zatímco v předchozích utkáních mělo Slovácko velké problémy s koncovkou, tentokrát bylo všechno jinak. Lička sice Ivanův centr ještě netrefil podle svých představ, ve 21. minutě si ale oba fotbalisté vyměnili role, Lička přistrčil na šestnáctku míč Ivanovi a ten umístěnou střelou k pravé tyči zaznamenal svůj jubilejní desátý gól v sezoně.

I v dalším průběhu byli domácí lepším týmem a soupeři prakticky nepůjčovali balón. Jejich hra však byla obezřetnější, především se soustředili, aby neudělali zbytečnou chybu v obraně.

Do druhého poločasu vyběhly oba týmy v suchých dresech a chvíli jakoby se na promáčeném trávníku rozkoukávaly. První vzrušení měl na svědomí až po deseti minutách Šuškavčevič, který ale po rohovém kopu nepropálil hradbu příbramských nohou. Domácí fotbalisté bez problémů kontrolovali hru, hráči Marily je vůbec nijak nedokázali ohrozit.

Svůj vůbec první a navíc nepřesný střelecký pokus vyslali až v 65. minutě.

Na druhé straně byl blízko ke třetí brance domácích střídající Sowunmi, Ličkův centr ale mezi tři tyče neusměrnil. Domácí jedenáctka zápas v poklidu dovedla k vítězství, brankář Drobisz navíc mohl kromě tří bodů slavit desátou vychytanou nulu v sezoně.

Slovácko - Příbram 2:0 (2:0)
2. Rajnoch, 21. Ivana. Rozhodčí: Paták - Zlámal, Novák. ŽK: Petržela, Polách - Penner, Riegel. Diváci: 4055.
Slovácko: Drobisz - Švejnoha, Rajnoch, Šuškavčevič, Němčický - Petržela (66. Sowunmi), Břežný, Polách, Lička - Malár (78. Malcharek), Ivana (90.+2 Obal). Trenér: Levý.
Příbram: Sňozík - Buryán (25. Navrátil), Mácha, Formánek, Penner - Klesa, Otepka, Riegel, Frejlach - Divecký (46. Čupr), Gruber (83. Hašek). Trenér: Tobiáš.

1. Liberec 28 16 10 2 40:18 58
2. Mladá Boleslav 27 14 6 7 41:30 48
3. Teplice 27 11 14 2 33:20 47
4. Slavia Praha 26 11 9 6 43:32 42
5. Sparta Praha 27 12 5 10 39:34 41
6. Olomouc 28 10 6 12 33:40 36