Lavička: Rosický zpátky do Sparty? To by se mi líbilo

Luděk Mádl Luděk Mádl
29. 11. 2012 11:15
Rozhovor s trenérem Sparty, který chce tým posílit hotovými hráči, co povedou kabinu
Lavička chce v zimě na Letnou přivést hráče s kvalitou i vůdčími schopnostmi
Lavička chce v zimě na Letnou přivést hráče s kvalitou i vůdčími schopnostmi | Foto: CPA Erben

Praha -  Posily pro Spartu vybírá kouč Vítězslav Lavička spolu s Jaroslavem Hřebíkem a personálním ředitelem Jakubem Otavou. Na všechno pak ale musí dát razítko (a peníze) boss klubu Daniel Křetínský.

"Máme mladé hráče s potenciálem, ale teď potřebujeme posílit o fotbalisty, kteří přinesou kvalitu i vůdcovství, leadership," říká Vítězslav Lavička.

Ve druhé části obsáhlého rozhovoru vzpomíná i na svou předchozí trenérskou misi na Letné, kterou poznamenal spor s Řepkou a spol. o efektivitu tzv. mentálních tréninků. "Poučil jsem se z toho," říká dnes Lavička.

V první části rozhovoru promluvil kouč Sparty o svých názorech na šéfa klubu Daniela Křetínského, na korupční aféru a také největšího soka, tedy Viktorii Plzeň - první část rozhovoru čtěte zde.

Přepnout v hlavách, to je problém

Sparta se raduje z postupu do jarní části Evropské ligy, v domácí soutěži přezimuje jako třetí. Výkony týmu v "Evropě" a v Gambrinus lize byly ale častokrát co do kvality hry dramaticky odlišné. Čím si to vysvětlujete?

"Souhlasím s vámi. Není jednoduché hrát na dvou liniích. Někteří hráči Sparty už s tím učinili zkušenost, pro mnohé z nich to ale bylo nové. A věřte mi, že opravdu není jednoduché zajistit, aby byli správně nastaveni a koncentrování na Evropskou ligu, stejně jako na zdánlivě všední, ale přitom neméně důležité domácí zápasy."

Je tu čerstvá zkušenost: tým získal po kvalitním výkonu postupový bod proti Lyonu a pár dní na to se herně velmi trápil v Příbrami. Je to tedy spíš v hlavách než v nohách?

"Asi je pravda obojí, ale nejpodstatnější je, jak mají hráči nastavenou hlavu. Jak už jsem zmiňoval: zejména u mladých, kteří s tím nemají zkušenost. S podobným problémem se ostatně potýkala loni na podzim i Plzeň."

Občas zkoušíte hráče rotovat, místo Kweukeho někdy hraje Balaj, mění se hráči na křídlech. Nepotřeboval byste ale pro souběh domácí a evropské soutěže širší kádr?

"Uděláme si analýzu podzimu a z ní nám vzejdou výstupy pro práci směrem k jaru. Sparta odehrála a ještě v Jihlavě v poháru a pak v Bilbau odehraje celkem 28 soutěžních zápasů. To už je slušná porce, někteří hráči mají navíc i reprezentační povinnosti. Bereme to jako fakt."

Hledáme kvalitu a vůdcovství

Jaké jsou tedy vaše představy před zimním přestupním oknem?

"V našem hráčském kádru máme slušný potenciál, ale abychom ho posunuli dál, musíme ho na některých postech ještě zkvalitnit."

Buďme konkrétnější. Co střed zálohy? Matějovský tam podával slušné výkony, ale často byl zraněn. A to pak byla jeho absence velmi citelně znát...

"Ano, je to jeden z postů, o kterém se můžeme bavit. Marek Matějovský má v našem týmu důležitou roli, ale několikrát se vracel po vážném zranění. Odráželo se to pak na jeho výkonnosti i hře celého týmu. Je to jeden z postů, kde budeme chtít posílit, přivést na něj kvalitu."

Sečtělý trenér Josef Csaplár rozděluje fotbalisty na Leistungsträgery a Hoffnungsträgery, tedy nositele výkonu a nositele nadějí. Ze které kategorie se budou rekrutovat zimní posily Sparty?

"Když se podíváte na skladbu našeho kádru, uvidíte, že potenciál nositelů naděje máme veliký. Ale cítíme, že bude potřeba přivést hráče, kteří kromě kvality přinesou do týmu i dávku vůdcovství. Leadership je jednou z věcí, kterou potřebujeme posunout."

Rosický? Pěkné, ale reálné asi ne

Před nedávnem médii proskočila i hodně divoká spekulace o možném návratu Tomáše Rosického na Letnou. Je něco takového možné?

(usměje se) "To by se mi líbilo, ale abych byl upřímný: Nevidím něco takového v tuto chvíli jako příliš reálné."

Kdo rozhoduje o tom, jaké hráče Sparta potřebuje a které si vybere?

"My na Spartě pracujeme kolektivně. Za A-tým nesu zodpovědnost a mám i příslušné pravomoce. Ale není to o jednom muži. Úzce spolupracuji s trenérským týmem, v klubu je nastavená takzvaná sportovní komise, kde se pravidelně scházíme a vyhodnocujeme si situaci."

V ní sedíte vy, sportovní ředitel Jaroslav Hřebík a člen představenstva Jakub Otava?

"Ano."

Jak bouřlivá bývají její zasedání?

"Jsou otevřená a tvůrčí, mám z toho dobrý pocit. Dochází k výměně názorů, na jednotlivé věci se díváme z různých úhlů."

A výsledkem je konsenzus, nebo má někdo z vás tří konečné slovo?

"Zatím vždy došlo ke konsenzu zúčastněných."

A to, na čem se usnesete, vám pak ještě musí schválit doktor Křetínský?

"Samozřejmě, ten má poslední slovo. Ale návrhy po sportovní stránce přicházejí od nás."

Řekne vám třeba: Na zimní posily vám dám 15 milionů? Dostanete od něj nějaký budget?

"Ne, budget ne. Na daný post si vytipujeme hráče, přičemž máme vždy několik variant. A pak nastávají jednání, po stránce sportovní, ale i ekonomické."

Sparťanství pod kůží

Před rokem šla Sparta do jara s šestibodovým náskokem na Liberec. Provedla velké personální změny spojené s vizí nového herního stylu. Ale transformace se zasekla, Sparta titul ztratila, fanoušci byli frustrováni. Přišel jste do psychologicky narušeného prostředí?

"To období, které jste popisoval, jsem sledoval z povzdálí, měl jsem tou dobou povinnosti na druhém konci světa. Od léta, kdy jsme začali přípravu na tuhle sezonu, jsem klima vnímal jako pozitivní. S tím, že tu oproti minulosti bylo hodně mladých hráčů."

Měl jste tedy pocit, že jde o živý organismus? Ne o zakřiklé chlapce zahnané po jarním neúspěchu někam do kouta?

"Máme tu jedno velké plus. A sice, že mnoho z těch mladých hráčů prošlo na Spartě všemi věkovými kategoriemi. Sparťanství mají pod kůží. A ze způsobu, jakým jim starší hráči předávají zkušenosti, mám dobrý pocit."

Zmiňoval jste potřebu vůdčích typů. V éře vašeho předchozího sparťanského působení jste jich v kabině měli dostatek - Řepku, Bergra, Blažka. Tehdy vztahy mladí-staří fungovaly problematičtěji?

"To nechci soudit, ta doba byla jiná než teď. Nechci říkat nic pozitivního ani nic negativního, ta skladba hráčů byla jiná."

Neshoda jen na mentálních trénincích

Zdálo se, že jste tehdy s těmi staršími nenašel společnou řeč.

"Nemyslím si to. Média to tak tehdy sice skloňovala nebo mě do té pozice tlačila, ale já bych neřekl, že náš vztah nefungoval."

Na média možná zapůsobila jako zjednodušující zkratka nechuť zmiňované trojice k tzv. mentálním tréninkům...

"Ano, v tomto bodě jsme se rozcházeli. Jinak byl náš vztah profesionální."

Mimochodem, s mentálními tréninky pracujete i nyní?

"Ano, považuji je za důležitou složku sportovní přípravy. Ale na základě mé předchozí zkušenosti jsem je hráčům nabídnul jinou formou než před čtyřmi lety. Probíhají individuální formou: kdo chce, může."

A hráči toho využívají?

"Ano, funguje to. Nevím, jestli je to většina hráčů, ale někteří z nich ano."

Chcete kádr zkvalitnit o zkušenější fotbalisty. Co s tou spoustou mladíků, kteří čekají na šanci v B-týmu nebo v juniorce? Pustíte je na hostování?

"Můj názor je, že mladým hráčům by prospělo hostování ve vyšší soutěži, diskutujeme o tom."

Zápotočného si prosadil

Nynější sportovní ředitel Jaroslav Hřebík ale před půlrokem jednoznačně prosazoval opačnou variantu. Nejste ve sporu?

"Jarda chtěl centralizovaný tréninkový systém, všechny kategorie pohromadě. Situace se ale od té doby možná změnila, ve sporu nejsme."

Rozdílný názor jste ale v létě měli na další působení Tomáše Zápotočného. Zdálo se, že mezi ním a "jarním" trenérem Martinem Haškem se vyvinula jistá antipatie a Hřebík prosazoval, aby Zápotočný odešel. Vy jste se postavil proti - a dneska je Zápotočný opět v základní sestavě.

"Nechci hodnotit dobu, kdy jsem tu nebyl. Vyslechl jsem si názory na všechny hráče a respektoval jsem je. Ale v případě Tomáše mi přišlo jako luxus, abychom se ho hned zbavovali. Potřeboval jsem delší čas na to, abych se seznámil s jeho aktuální výkonností. Jistěže důležitou roli hrálo to, že jsem ho osobně znal z našeho společného působení v Liberci, kde patřil mezi základní stavební kameny týmu."

Poslední otázka: Sparta se dostala do pohárového jara, které ale začíná už brzy v únoru. Jaký recept máte na tradiční nevýhodu českých týmů oproti soupeřům ze soutěží, kde ligy pokračují i přes zimu?

"Recept? Poctivou práci na soustředění ve Františkových Lázních a rozvinutí herní kvality na dvoutýdenním soustředění ve Španělsku. Vrátíme se týden před Evropskou ligou. Budou to velké zápasy, moc se na ně těšíme. I kvůli našim fanouškům, bude to zážitek pro nás pro všechny.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy