Kuka: Krize Jablonce? Hvězdy nemají pro koho hrát. U Slavie nadšení krotím

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
8. 12. 2015 6:14
Odehraných 16 kol Synot ligy ukázalo, že v boji o titul je to pořád stejná plzeňsko-sparťanská písnička, že do Edenu by se s trochou štěstí mohly po letech vrátit evropské poháry a že jablonecký sen o mistrovském vavřínu je navzdory velkým hvězdám v kádru dál jen pohádkou. Podle bývalého útočníka Pavla Kuky i kvůli fanouškům.
Ani na Tomáše Hübschmana fanoušci nechodí
Ani na Tomáše Hübschmana fanoušci nechodí | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Nejvyšší česká fotbalová soutěž si bere dovolenou. Odehraných 16 kol Synot ligy ukázalo, že v boji o titul je to pořád stejná plzeňsko-sparťanská písnička, že do Edenu by se s trochou štěstí mohly po letech vrátit evropské poháry a že jablonecký sen o mistrovském vavřínu je navzdory velkým hvězdám v kádru dál jen pohádkou.

Začněme tím posledním příběhem. Šéf klubu Miroslav Pelta to měl vymyšlené dobře. Vzal peníze, nakoupil hráče velkých jmen i nadějné mladíky, opatřil si ozkoušeného trenéra z Liberce a jal se prohánět tradiční šampiony z Plzně a Sparty.

"Fanoušky by neměla zastavit ani zima"

Jenže ouha. Jablonec má na první Viktorii ztrátu 18 bodů a v tabulce ho předstihl i nováček ze Zlína. "Je těžké to hodnotit, když do klubu člověk nevidí, ale vnímám to, že tým, který hraje o nejvyšší příčky, dokáže přilákat i na ta nejdůležitější utkání sezony třeba jen tři tisíce diváků. Pro hráče je pak složité, aby si dlouhodobě udrželi stejnou formu, když nemají motivaci, není pro koho ten fotbal hrát," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz někdejší ligový kanonýr Pavel Kuka.

Ve statistice průměrné návštěvnosti je Jablonec opravdu až 13. týmem nejvyšší soutěže s číslem 3 316 diváků. Vstupenky neprodávají ani velká jména, ani zlepšení fotbalových podmínek.

"Od té doby, kdy jsem hrával já, tak Jablonec ušel pořádný kus cesty, povedlo se tam, i co se týče stadionu a zázemí pro hráče, udělat spoustu věcí. Bohužel ani tak nedokáže dostat lidi na stadion. Nevím, čím to je, je pravda, že tam je kromě letních měsíců pořád zima, ale o to víc by měli být tamní obyvatelé otužilí," rýpl si trochu do nehostinného podnebí Kuka.

"Slavia má nejlepší fanoušky"

Podle něj právě lepší domácí kulisa schází k tomu, aby byli Severočeši výš, vždyť na podzim na vlastním hřišti získali jen osm bodů. "Kdyby tenhle tým měl nabitý stadion, 12 tisíc diváků, tak by je to hnalo dopředu a věřím, že výsledky by byly lepší. Vždycky jim k titulu chybí nějakých 12 bodů, možná by to dotáhlo právě to domácí prostředí," říká bývalý útočník Slavie a právě sešívané dává za příklad.

"Slavia má nejlepší stadion a nejlepší fanoušky, protože i v době, kdy se nedařilo, byla atmosféra na stadionu úžasná. Ukázkou bylo třeba poslední derby. Věřím, že když budou kluci hrát delší dobu nahoře, bude pravidelně chodit přes 15 tisíc diváků," tvrdí.

Svěřenci Dušana Uhrina předčili na podzim právě i Jablonec a okupují pátou příčku. Podle Kuky ale mohou Severočeši devítibodové manko na pohárové příčky snadno dohnat, a tak postavení Pražanů v tabulce zatím nijak nepřeceňuje. I když po změně majitelů vypadá klub zdravě.

"Výsledkově to byl pro ni zajímavý podzim, ale herně tam zatím nevidím takový posun. Pokud se tam zásadního nestane, to znamená, že klub významně neposílí, tak nemůže pomýšlet, že by dlouhodobě nějak proháněl ty nejlepší. A už vůbec nemůže obstát v Evropě."

Nikdo není tak kvalitní jako Plzeň a Sparta

Choutky na nákup posil přiznal po nedělní prohře s Libercem sám trenér Uhrin (více ZDE). Kuka ale připomíná, že to musí být transakce s rozumem. "Doufám, že uvidíme systematické doplňování a zlepšování kádru. Viděli jsme, že některé zápasy dokážou zvládnout svou bojovností, ale herně už je to slabší," připomíná bývalý reprezentant. Na jaře budou každopádně slávisté začínat jen tři body za pohárovými příčkami.

Daleko větší díra je za prvními dvěma týmy. Plzeň kraluje s 38 body, za ní je Sparta 35 a pak Boleslav a Liberec, které mají shodně 29 bodů. "Je to logické. Ani nejde o ten náskok, ale o to, že kvalita týmů pod vedoucí dvojicí není tak vysoká, aby s ní dlouhodobě udržely krok. Vždycky u nich dojde k nějakému výpadku, a to i s týmy, se kterými by měly vyhrávat. To si v boji o titul nesmíte dovolit," říká Kuka.

V případě Mladé Boleslavi prý navíc hraje roli také faktor fanoušci. "Je těžké konkurovat takovým kolosům, jako je Plzeň nebo Sparta, se čtyř- nebo pětitisícovým stadionem. Zázemí je důležité a stejně tak fanoušci. Při únavě a v období, kdy se nedaří, tohle moc pomáhá," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy