Komise rozhodčích padla, sudím bude šéfovat Damková

ČTK ČTK
5. 9. 2011 16:39
Výkonný výbor v pondělí odvolal Macelovu komisi
Foto: ČTK

Praha - Výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky odvolal komisi rozhodčích v čele s jejím předsedou Luďkem Macelou. Novou předsedkyní byla jmenována Dagmar Damková, která je členkou komise rozhodčích UEFA. Bývalá sudí byla zároveň pověřena sestavením nové komise.

Výkonný výbor měl prý delší dobu výhrady ke koncepci práce komise, které vedly k tomu, že po dnešním návrhu člena výboru za ligové kluby a majitele Viktorie Plzeň Tomáš Paclíka výbor komisi odvolal. Pro odvolání bylo osm hlasujících, proti čtyři.

"Je to reakce na to, že Dagmar Damková byla zvolena do komise rozhodčích UEFA, což je zvláště pro ženu unikátní post. A všude v Evropě bývá pravidlem, že člen komise rozhodčích UEFA je také v komisi rozhodčích své země," odůvodnil rozhodnutí výboru místopředseda asociace Jindřich Rajchl.

Čtěte také:

Damková fotbalu šéfovat nebude. Kandidaturu stáhla
Na post šéfa českého fotbalu bude kandidovat i Pelta

"Navíc byla o činnosti rozhodčích dlouhodobá diskuse. Zvláště ke koncepční práci komise a její nedostatečné přípravy listiny rozhodčích pro FIFA. To vyvrcholilo dnešním vyslovením nedůvěry," dodal s tím, že nejvíce námitek bylo k práci sekretáře komise Josefa Kruly.

Odvolání vyvolalo bouřlivou reakci

Odvolání komise vyvolalo na půdě výkonného výboru bouřlivou reakci, neboť někteří členové byli proti takto rychlému rozhodnutí.

Foto: ČTK

"Je to zásadní změna, o to více v rozehrané soutěži. Zvláště když nevím o tom, že by byly problémy s tendenčně řízenými zápasy. O tak zásadní věci by se nemělo jednat, když to dopředu není stanovené jako bod jednání. Přijde mi to značně nestandardní," uvedl místopředseda asociace za ligu Dušan Svoboda.

Navrhoval prý, aby se jednání o komisi rozhodčích přesunula na další zasedání po valné hromadě jako řádný bod programu. "To ale nebylo vyslyšeno. Mám určitý názor, proč se tak stalo, ale to bych jen spekuloval. Mám každopádně pocit, že tímto krokem byl profesionální fotbal zatažen do předvolebního boje o předsedu asociace. Jde o znásilnění profesionálního fotbalu," dodal.

Zároveň odmítl, že by měl námitky proti jmenování Damkové. "Její jmenování zpochybňovat nechci. Jediné, za co bojuji, je, že byl ignorován názor ligových klubů a že je to zavádějící," řekl Svoboda, který proto svolal na čtvrtek mimořádné zasedání ligového shromáždění.

"Pokud většina klubů vyjádří s touto změnou souhlas, jako téma to pro mě přestává existovat. Jen chci, aby byl vyslyšen názor těch, kterých se to týká," dodal.Podle Rajchla, který kandiduje na předsedu FAČR, měl profesionální fotbal šanci svůj názor vyjádřit.

"Samotný návrh přišel od profesionálního fotbalu. Ten má navíc ve výkonném výboru čtyři zástupce, takže nelze říkat, že se k tomu nevyjádřil. A ligové kluby by neměly zasahovat do rozhodování o složení komise rozhodčích," řekl.

O předsedu FAČR prý nešlo

Rajchl odmítl, že by šlo o důsledek předvolebního boje o post předsedy. "Nevidím v tom žádný předvolební boj. Kdybychom to nechali až po volbě předsedy, tak by se zase říkalo, že je to úlitba za volební hlasy. K té změně by časem stejně muselo dojít, ať už se předsedou stane kdokoli. Musíme využít toho, že tu máme osobnost, jako je Dagmar Damková, která má úžasnou reputaci u médií, kolegů rozhodčích i UEFA," uvedl Rajchl.

Foto: ČTK

Šedesátiletý Macela byl předsedou komise rozhodčích od roku 2006. Stejnou funkci vykonával již v letech 1997 až 2001, kdy byl zároveň místopředsedou a generálním sekretářem svazu.

Šestatřicetiletá Damková na začátku srpna ukončila kariéru rozhodčí poté, co byla zvolena do komise rozhodčích UEFA. Původně se rozhodla kandidovat na předsednický post FAČR, v sobotu však kandidaturu stáhla. V profesionálních mužských soutěžích se pohybovala od roku 2003.

Celkem v první lize odřídila 45 utkání a na mezinárodní scéně 101 duelů ženského fotbalu včetně finále olympijských her, mistrovství Evropy a Ligy mistryň.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy