Kisel: Titul za tři roky? Bez výsledků jsou to jen řeči

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
Aktualizováno 7. 12. 2013 13:02
Karol Kisel ukončil kariéru netradičně v polovině sezony. Ne kvůli tomu, že pražské Slavii hrozí sestup do druhé ligy, ale kvůli tomu, že by se měl v zimě stát novým sportovním ředitelem Slavie.
Karol Kisel by se v zimní pauze mohl stát novým sportovním ředitelem Slavie. Chce hlavně zamezit tomu, aby odchovanci klubu odcházeli pryč.
Karol Kisel by se v zimní pauze mohl stát novým sportovním ředitelem Slavie. Chce hlavně zamezit tomu, aby odchovanci klubu odcházeli pryč. | Foto: CPA

Praha - Karol Kisel ukončil kariéru po pondělním zápase s Libercem netradičně v polovině sezony. Ne kvůli tomu, že pražské Slavii hrozí sestup do druhé ligy, ale kvůli tomu, že by se měl v zimě po příchodu ruských akcionářů do klubu stát novým sportovním ředitelem Slavie. 

Šestatřicetiletý dnes už bývalý kapitán Slavie by chtěl v nové roli zamezit především tomu, co se dělo Slavii v předchozích letech. Tedy že nadějní talenti odcházeli prakticky zadarmo do jiných klubů, protože ve Slavii nedostávali příležitost.

Nechce si však dávat do budoucnosti vysoké cíle, protože si myslí, že by pak mohl být fanouškům pro smích.

"Žádný smysl to nemá, za Vámi musí být spousta práce, a ne řeči. Podle mě se ani nehodí říkat, že za dva tři roky chceme zase hrát o titul, že chceme hrát zase Ligu mistrů, když jsme tam, kde jsme," řekl Kisel v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Karole, neobával jste se, že vaši rozlučku ovlivní fakt, že před zápasem s Libercem byla Slavia na posledním místě?
Vůbec jsem takovou rozlučku nečekal, podle toho našeho umístění jsem spíš čekal, že skoro nikdo nepřijde. O to víc si cením, co pro mě fanoušci Slavie udělali, to si budu pamatovat do konce života. 

Co pro vás bylo více, ta závěrečná rozlučka, nebo výhra a fakt, že jste nemuseli 'přezimovat' na posledním místě?
Nechtěl jsem se s kariérou loučit na posledním místě, toho jsem se hodně bál. Navíc když se loučili Vaňous (Martin Vaniak), Standa Vlček a David Hubáček, tak nám to nevyšlo. Kdyby se nepovedlo vyhrát ani teď, tak ta rozlučka by nebyla nikdy taková jako v pondělí.  

Kdyby se ale Slavii nedařilo a potřebovala v závěru sezony Vaši pomoc na hřišti, přehodnotil byste vaše rozhodnutí ukončit kariéru? 
Nikdy se nemá říkat nikdy, ale já se prostě rozhodl v pondělí skončit a navíc ani nepočítám s tím, že by mě někdo k návratu přemlouval. Věřím, že to nebude potřeba, protože se Slavia zachrání.

Kdyby se to ale Slavii nepovedlo, co by to pro tak slavný klub znamenalo? 
Stalo se i několikrát v zahraničí, že tradiční kluby sestoupily, a pokud by to potkalo Slavii, taky bychom se s tím museli smířit. Nejenom že teď musíme udělat všechno pro to, aby se to nestalo, navíc musíme být i všichni přesvědčení, že se to nestane. 

Řekl jste, že musíte udělat všechno pro to, aby se to nestalo, co máte konkrétně na mysli?
Vím, co se v klubu děje, jsem schopný pomoc svými zkušenostmi, musí se přes zimu připravit i takový kádr, který by měl na to se zachránit. Zabrat ale musí především hráči, co tu máme. Jsem totiž přesvědčený, že i ten kádr, co tu je, má na to se zachránit. Navíc tu máme i trenéra, který má zkušenosti s bojem o záchranu, což je naše velká výhoda. 

Mluvil jste o tom, že Slavia má šanci zachránit se i s tímto kádrem. Přitom kouč Miroslav Koubek žehrá na to, že Slavii chybí gólový útočník, kterého v kádru chce mít. Tak jak to tedy je?
Když přijdou přes zimu posily, budu jen rád. Musíme ale také počítat s tím, že žádné posily přijít nemusí. Musíme být připraveni na všechno, tedy i na to, že si žádnou posilu nebudeme moci dovolit. 

Narážíte na to, že o koupi klubu mají zájem ruští akcionáři?
Každý fanoušek samozřejmě vidí, že by se nám posila hodila na všechny posty, ale uvidíme, jak dopadne jednaní se zájemci. To totiž my nemáme ve svých rukou, až podle toho se musíme zařídit. Jestli do klubu přijde, budeme si moci posily dovolit, pokud ne, dovolit si moci nebudeme. ale to je samozřejmě na rozhodnutí případného nového majitele.

Můžete prozradit, jak tato jednání probíhají? Přece jen jste se spolu s trenérem Koubkem sešli se zástupcem ruských akcionářů Igorem Kornějevem, který by se měl starat o sportovní úsek klubu...
Nevím, jak jednání probíhají, neřeším to. Řešit to začnu, až se to rozhodne a pokud přijdou, budu samozřejmě potřebovat vědět, v jakých mantinelech se při nákupu nových hráčů můžeme pohybovat. Musíme být ale připraveni už dopředu, abychom mohli hned po příchodu reagovat.

Jak na vás Kornějev, bývalý hráč Zenitu Petrohrad, působí?
Je to velice inteligentní člověk, s velkým sportovním i životním přehledem, takže se s ním jedná velice dobře. Jsem s ním pořád v kontaktu a řešíme spolu věci, kdyby skutečně do klubu vstoupili. Ale je to pořád kdyby, takže nemá smysl k tomu cokoliv víc říkat, protože to jednání já neovlivním. Zatím tedy pracuji tak, abychom byli připravení na to, kdyby k nám skutečně přišli.

Mluví se o tom, že byste se měl stát novým sportovním ředitelem klubu. Jste na tuto roli připraven?
Vím, že se o tom mluví, všechno ale oznámíme až v době, kdy bude o příchodu nového majitele jasno. Já jsem ale osobně na tuto funkci připraven, uvidíme, jestli mě klub v této roli využít.

Čím konkrétně byste chtěl klubu v této roli pomoci?
Myslím si, že klubu mám co nabídnout, svoje zkušenosti, vědomosti o chodu klubu, ale i elán a nadšení. Mám v hlavě řešení aktuálních problémů, ale i vize o budoucnosti klubu. I kdyby to ale nevyšlo, jako manažer mládeže ve Slavii bych měl hodně práce, i tam mám různé vize, jak by se mělo postupovat. 

Pokud byste se sportovním ředitelem klubu stal, z role podřízeného vzhledem k trenérovi Koubkovi byste se dostal do role nadřízeného. Jaký spolu máte vůbec vztah?
Máme spolu velmi profesionální vztah, ale nemyslím si, že bychom ho oba brali jako vztah podřízeného a nadřízeného. Teoreticky bych se sice jeho nadřízeným stal, ale pořád by to bylo o vzájemné spolupráci.

Kdo tedy bude mít v příchodu případných posil hlavní slovo?
Od jeho příchodu do klubu spolu mluvíme o tom, koho bychom měli do týmu přivést, je to týmová spolupráce, to rozhodnutí by mělo přijít od obou dvou. Potřebuju znát názor trenéra, jak přemýšlí, vím, že si přeje gólového útočníka. Konkrétní jména spolu probíráme, vím, koho si přeje, ale samozřejmě to prozrazovat nebudu. 

A prozradíte alespoň, jestli se jedná o hráče z domácí soutěže, nebo zahraničí?
Všechno je samozřejmě odvislé od finančních podmínek. Svět je dnes globální, dnes můžete přitáhnout kohokoliv odkudkoliv. 

Trenér Koubek mluvil i o tom, že v boji o záchranu těžko může spoléhat na mladé hráče, protože hrají čajíčkový fotbal, a chce se opírat o 'hotové hráče. Jak ale zamezit tomu, aby vaši odchovanci stejně jako v minulosti odcházeli za velkým fotbalem do jiných klubů? 
S mládeží se ve Slavii pracovalo vždycky kvalitně, v tom mělo předchozí vedení největší rezervy. Spousta kluků, kteří mohli hrát za Slavii, se ztratila a pak odešli do jiných klubů. Je to ale už pryč a teď je jen na nás, aby už se to nikdy neopakovalo. 

Není tedy v tom, co říkáte vy a trenér Koubek rozpor?
Aby mohli mladí hráči vstoupit do velkého fotbalu, musíte je na to nejdříve připravit. Tam si právě myslím, že mám co nabídnout, vím, jak hráči přemýšlejí, co je pro ně důležité. Vím, že když jsou mladí, tak potřebují hrát. Tedy i za cenu toho, že půjdou někam na hostování, a pak sem už přijdou jako hotoví hráči. Tady vidím oproti minulosti největší rezervu Slavie. 

Mluvil jste také o tom, že už přemýšlíte o dlouhodobější koncepci klubu. Můžete prozradit, co máte v plánu?
Nechci se pouštět do roviny, že budu říkat, co bude za pět let. Na rovinu si musíme říct, že máme jediný, krátkodobý cíl a tou je záchrana. V hlavě samozřejmě mám střednědobé a dlouhodobé cíle, ale nemůžete teď po mě chtít, abych je vyhlašoval, když se zachraňujeme. Nechci být zbytečně někomu pro smích. 

Fanoušky Slavie, a nejen jí, by ale zajímalo, co mohou v příštích letech čekat?
Žádný smysl to nemá, za Vámi musí být spousta práce, a ne řeči. Podle mě se ani nehodí říkat, že za dva tři roky chceme zase hrát o titul, že chceme hrát zase Ligu mistrů, když jsme tam, kde jsme.

Druhou část rozhovoru o Kiselově kariéře si přečtěte ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy