Jsme na dobré cestě, řekl Vrba i po prohře s Rakouskem

FOTO Brückner si radost z vítězství českého týmu neužil
Kouč Vrba postavil do základní sestavy všech sedm sparťanů z nominace a jeden z nich gólman Štěch, čerstvá posila Letenských, si odbyl premiéru v dospělé reprezentaci.
Plzeňský obránce David Limberský byl co do počtu odehraných utkání nejzkušenějším českým reprezentantem na hřišti, proto právě on premiérově dostal kapitánskou pásku.
Češi nastoupili za trvalého deště aktivně. Drželi míč, snažili se kombinovat, ale do gólových šancí se zpočátku dostávali jen těžce. Rakušané, kteří jsou na 40. místě žebříčku FIFA čtyři příčky za českým týmem, 25 minut Štěcha neohrozili, ale pak mohli zničehonic udeřit.
Rakušané neútočili tak často jako domácí, v ofenzivě ale byli velmi nebezpeční a ve 34. minutě se ujali vedení. Arnautovic si naběhl za obranu, obhodil Štěcha a Sabitzer dorazil míč do prázdné branky. Hostující útočník navázal na premiérový reprezentační gól z pátečního duelu s Islandem.
Adam Sušovský Adam Sušovský
4. 6. 2014 5:00
Prohra nevadí. Trenér Pavel Vrba začíná být čím dál více přesvědčený, že s českým fotbalem vyrazil správným směrem.

Olomouc - Prohráli s Rakouskem 1:2, ale s Pavlem Vrbou to ani nehnulo. Česká fotbalová reprezentace totiž podle něj vykročila správným směrem a příprava na podzimní kvalifikaci o mistrovství Evropy 2016 jde přesně podle plánů.

"Začínám být o tom čím dál více přesvědčený, že jdeme dobrou cestou. Hráči se i v přípravě snaží vydat maximum a já věřím, že se nám to vrátí na podzim," prohlásil Pavel Vrba včera bezprostředně po posledním utkání sezony.

V Olomouci byli Češi po celý zápas s Rakouskem lepším týmem, ale nedokázali vyzrát na dobře organizovanou obranu soupeře. Ten pak domácí fotbalisty krutě učil z efektivity.

Češi zrychlili kombinaci, druhý poločas byl zajímavější

"Až po přestávce jsme dokázali zrychlit přechodovou fázi. V prvním poločase jsme proti dobře organizované obraně soupeře kombinovali pomalu a ničím jsme je nepřekvapili. Ve druhém jsme kombinaci zrychlili, proto to bylo zajímavější," řekl o utkání Vrba.

Češi v něm po velice ospalém úvodu inkasovali, aby krátce před poločasem výstavní trefou Tomáše Hořavy do šibenice srovnali krok. Ve druhé půli se zdálo, že soupeř přestává fyzicky stíhat. Češi si vytvořili sérii několika povedených akcí, měli drtivou územní převahu, ale z ojedinělé akce nakonec stejně trestal zase soupeř.

"Soupeř využil toho, že trefil z nějakých dvaceti metrů střelu po dvakrát odraženém míči. My jsme měli šancí minimálně stejný počet a myslím, že rozhodla asi spíše kvalita a zkušenost rakouských hráčů," prohlásil Vrba.

To se dá pochopit. Vždyť si fotbalisté v Olomouci zakopali vyjma Matěje Vydry pouze s hráči z domácí Gambrinus ligy. Opory z řad legionářů v čele s Petrem Čechem či Tomášem Rosickým jsou po dlouhé sezoně dávno na dovolené.

Dva inkasované góly? Tentokrát ne po hrubých chybách

Také proto Pavel Vrba výsledek zápasu vůbec neřešil.

Na tiskové konferenci po utkání zněla jeho slova cílevědomě a přesvědčivě. Navzdory tomu, že si veřejnost (a možná také on sám) prohru s Rakouskem nejspíš moc nepřipouštěla. A navzdory tomu, že Češi v přípravě potřetí za sebou inkasovali dva góly (předtím s Norskem a Finskem remizovali 2:2).

"Jenže teď už to bylo jiné než v těch předchozích dvou zápasech. Teď inkasované góly nepramenily z hrubých chyb," pochválil si Vrba, že vidí za svou prací první pokroky.

Pak pochválil především parádní výkony krajních obránců. David Limberský potvrdil, že místo na levé straně v české obraně definitivně patří jemu. A Pavel Kadeřábek si zase sebevědomým výkonem řekl o slovo na druhé straně.

"Minimálně si řekl o to, že má místo v příští nominaci," nešetřil Vrba chválou.

Kvalifikace na EURO 2016 startuje v září. Češi si do té doby zahrají jen jedno přípravné utkání s USA a hned na to je čeká ostrý začátek: Domácí zápas s Holandskem.

"Teď jsme měli dvoudenní srazy, to se toho moc natrénovat nedá. Před Holandskem budeme mít zhruba osm dní čas odstranit věci, které se nám na hře týmu nelíbí. Nemyslím si, že výsledek s Rakouskem ukázal, na co máme proti Holandsku. Jsem přesvědčený, že naše cesta je správná," uzavřel Vrba.