Jablonečtí: Byli jsme blízko. A to nám nevěřili ani s Kodaní

Galácticos mizely peníze, boss Pelta jen přihlížel
Severočeši v domácí odvetě 4. předkola remizovali s Ajaxem Amsterodam 0:0 a po porážce 0:1 z prvního utkání na půdě slavného soupeře si v hlavní soutěži nezahrají.
Jabloneckou evropskou pohromu sledoval i první muž českého tenisu Ivo Kaderka.
Před vyprodaným hledištěm s více než šesti tisíci diváky neproměnil v 58. minutě Ján Greguš penaltu, trefil pouze tyč.
Krátce nato byl vyloučen hostující Riechedly Bazoer, ale Jablonec nevyužil ani početní výhodu.
Foto: Milan Kammermayer
Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 8. 2015 21:45
Velké zklamání, ale i hrdost na to, že se dokázali měřit se slavným Ajaxem Amsterdam. To byly hlavní pocity, které se po odvetě play off Evropské ligy zračily ve tvářích fotbalistů Jablonce.

Jablonec - Velké zklamání, ale i hrdost na to, že se dokázali měřit se slavným Ajaxem Amsterdam. To byly hlavní pocity, které se po odvetě play off Evropské ligy zračily ve tvářích fotbalistů Jablonce.

Severočeši doma remizovali s nizozemským soupeřem 0:0 a vypadli tak ze soutěže jen vinou gólu z penalty, který inkasovali v prvním utkání. Sami přitom doma na Střelnici pokutový kop neproměnili.

"Pocity jsou hodně smíšené, proti Ajaxu se to dnes dalo uhrát. Nevím, co víc k tomu mám říct. Kdybych tu penaltu dal, byl by to úplně jiný zápas. Je to moje chyba," sypal si popel na hlavu Ján Greguš.

Slovenský záložník byl jedním z určených hráčů. Věřil si, tak si vzal míč. Ten však z jedenáctimetrové vzdálenosti napálil pouze do tyče za bezmocným gólmanem Jasperem Cillessenem.

Hvězdy Ajaxu po penaltě znervózněly

"Zklamání je to velké. Bohužel jsme nepostoupili, přitom šance jsme měli. S penaltou jsme ale nenaložili úplně nejlépe. Stejně jako z dalšími příležitostmi. Ján to na trénincích kope dobře, bohužel zrovna dnes mu to nevyšlo," poznamenal po utkání kapitán Jablonce Tomáš Hübschman.

Brzy po neproměněné penaltě přišel další klíčový moment, když hostující Bazoer viděl druhou žlutou kartu. Jablonec tedy hrál více než půl hodiny přesilovku.

"Už po penaltě znervózněli, pak dostali červenou kartu a znervózněli ještě víc. Už nebyli v takové pohodě, jako první poločas, kdy hodně drželi míč a nikam se netlačili," naznačil Hübschman, že se svěřenci Franka de Boera skutečně začali bát o výsledek.

Po prvním zápase věděli, že šanci mají

Tým, který vyhlásil, že jeho cílem je semifinále Evropské ligy, byl najednou ve velkých problémech už ve 4. předkole.

"Po prvním zápase jsme věděli, že šanci máme. Bohužel jsme nedokázali nic dotlačit do branky. A to byl hlavní rozdíl mezi oběma týmy, byť oni se trefili právě jen z penalty," dodal nejzkušenější hráč Jablonce.

Tým majitele Miroslava Pelty nesplnil hlavní cíl, kterým byl postup do základní skupiny Evropské ligy. "To bohužel ne. Ale na druhou stranu, nepropadli jsme. Spousta lidí nám nevěřila ani proti Kodani. A my jsme nakonec nebyli horší ani proti Ajaxu. První zápas jsme měli možná víc vyložených šancí než soupeř," upozornil kapitán.

Greguš: S trenérem žádný konflikt nemám

Jeho kolegovi ze záložní řady Gregušovi se těžko hledala na dvojzápase nějaká pozitiva. "Nevím, zklamání je obrovské. Ale určitě nám takové zápasy zvednou sebevědomí. Víme teď, že se můžeme měřit i s takovým soupeřem," konstatoval slovenský záložník.

Ten byl krátce po neproměněné penaltě koučem Jaroslavem Šilhavým vystřídán a jeho odchod ze hřiště vyvolal dohady, zda neodmítl svému trenérovi podat ruku. To ale Greguš odmítl.

"Ruku jsem podával, ale byl jsem trochu zamyšlený, tak nevím jak to vypadalo. Určitě jsem se kvůli tomu střídání nezlobil, byla to volba trenéra a tu já respektuji. Nedal jsem penaltu, kdybych byl trenér, taky bych na sebe byl kvůli tomu naštvaný. Ale určitě s ním žádný konflikt nemám," uzavřel jablonecký fotbalista.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 8 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 35 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy