Viktoria Plzeň
46. Pleštil
23. Čermák
41. Beauguel

Hezké sobotní odpoledne, vítejte u online přenosu z utkání 23. kola fotbalové Fortuna:ligy mezi Jabloncem a Plzní. Zápas začíná v 14:30.

Fortuna:liga dospěla už do svého třiadvacátého kola. Potřetí se hraje v této "jarní" části sezony. A my se dnes budeme spolu věnovat dvěma utkáním. Od 17:00 přivítá Sparta Zlín a bude chtít poprvé bodovat. My se ale nejdříve podíváme na jiný duel, který s přehledem snese označení šlágr kola. Utká se v něm totiž druhá Plzeň s třetím Jabloncem. Dva cely hrající o poháry, dva celky, které vstoupily do jarní části ligy velmi dobře. Duel by měl o to zajímavější, že papírově silnější Viktorka hraje venku. Západočeši budou chtít stíhat vedoucí Slavii, Severočeš zase utéct čtvrtému Baníku. Ostravané totiž na jaře válí a po výhře na Slovácku a remíze právě s Jabloncem uspěli včera i na půdě skvěle hrajících Českých Budějovic.

Plzeň vstoupila do druhé části sezony s velkými změnami. Pavla Vrbu nahradil na trenérské židli Adrán Gul’a, odešel nejlepší střelec Michael Krmenčík. Přesto mohou být fanoušci na startu nové etapy optimističtí. Viktoriáni hrají atraktivnější fotbal, zapracovávají víc mladých hráčů. Jedním z nich je i Pavel Bucha, který na podzim hostoval v Mladé Boleslavi. Mladý záložník se blýskl proti Příbrami třemi brankami a jednou asistencí. Západočeši duel s Příbramí i díky němu vyhráli vysoko 4:0. Týden předtím podobně jasně vyhráli i v Opavě. Tam to skoro hodinu nevypadalo nijak dobře, pak se dvakrát během chvilky trefil Beaugel a rozhodl. Dva zápasy, šest bodů, skóre 7:0. Lepší start si nový lodivod asi ani nemohl přát. První velká zkouška ale přijde až dnes.

Pavel Bucha a Jan Kovařík
Pavel Bucha a Jan Kovařík | Foto: Tomáš Liška

Takto vypadá sestava Plzně. Místo Hořavy se v základu objevuje navrátilec Aleš Čermák, na pravém kraji obrany dostává šanci Milan Havel. Stále chybí zraněný Hloušek.

Jablonec je totiž třetí a začal jaro podobně dobře. Stejně jako jejich dnešní soupeř hráli Severočeši doma s Příbramí. A dokonce zápas skončil i naprosto stejným výsledkem. Radův tým přehrál nyní už poslední Příbram 4:0. A to ještě kanonýr Doležal nedal v závěru penaltu. Stoprocentní ale Jablonec na jaře není, v pondělí totiž hrál velmi těžký duel v Ostravě. Od šesté minuty sice vedl, ale domácí brzo srovnali a v utkání pak dominovali. Byli lepším týmem, zároveň však mohli být rádi, že nebyl vyloučen jejich hráč Martin Fillo. Každopádně zelení odjížděli spokojeni s bodem z hřiště silného soupeře. Ten už na ně ztrácí jen bod. Jablonci budou chybět kvůli zranění Matoušek, Jovović, Kratochvíl a také Krob. Komise sice uznala, že jeho vyloučení bylo chybné, přesto dnes nastoupit nemůže.

Fortuna:Liga 2019/20, Ostrava - Jablonec
Fortuna:Liga 2019/20, Ostrava - Jablonec | Foto: Dalibor Sosna

Tuto jedenáctku vyšle na trávník Petr Rada. Při absenci levého obránce Kroba se zatáhl do defenzivní čtveřice Jan Sýkora. Před ním naskočí Pilík, na pravém křídle dostává šanci devatenáctiletý Dominik Pleštil. Na lavičce už je připraven i Jan Matoušek, který by mohl v druhé půli pomoct při vstřelení branky.

Kvůli nepříznivému počasí byl duel v ohrožení. Sudí Rejžek a jeho tým však uznali, že hřiště na jablonecké Střelnici je v pořádku.

Kvůli podmáčenému trávníku už byl dnes odložen zápas Teplice s Libercem.

Oba celky už nastupují na hrací plochu ve svých tradičních dresech. Jablonec v zeleném a Plzeň v modročerverných dresech.

Utkání kola na podmáčeném trávníku v Jablonci začalo.

2

Bude zajímavé sledovat, který tým si poradí s nepříznivým terénem, který by postupem času mohl značně komplikovat technickou hru.

4

Považanec si nerozuměl se Sýkorou ani Pilíkem.

4

První větší šance na konci 4. minuty. Kovaříkův centr propadl přes všechny hráče až k Beauguelovi, proti němu ale výborně vyběhl Hrubý. Plzeňský útočník tak při pokusu o obstřelení brankáře poslal míč do boční sítě.

7

Jablonečtí šli po zisku míče do brejku, ale Kubista špatně nahrával a brejk zazdil.

8

Obrovskou šanci měli také domácí. Ztráta Plzně ve středu hřiště pramenila v brejk, Doležal přenechal Kubistovi, který se kličkou do protipohybu uvolnil přes Hejdu. Záložník Jablonce tak běžel prakticky sám na bránu, jenže jeho rána vyrazil Aleš Hruška mimo bránu.

12

Čermákův střílený centr obrana Jablonce odvrátila. Plzeň v mírném tlaku.

18

Kalvach pěkným obloučkem našel ve vápně Buchu, jenže jeho kličku přečetl a zlikvidoval Jan Sýkora.

20

Beauguel si pomohl v souboji s Jugasem loktem, sudí Rejžek to viděl a odpískal francouzskému útočníkovi druhý faul v krátké době.

23

Hosté se dostávají do vedení po výborném brejku. Bucha výborně vyvezl míč a posunul jej na Aleše Čermáka. Navrátilec do sestavy si navedl míč na střed vápna na svou silnější levou nohu a netypickým kopem poslal míč za Hrubého. Náramně těžký kop Čermák zvládl bravurně.

27

Kubista se chtěl ze složité situace u rohového praporku dostat patičkou. Jenže adresát přihrávky Sýkora míč už nezachytil na hrací ploše.

29

Brankář Plzně Aleš Hruška musel zakročit po ztrátě Limberského. Do náruče pak Hršuka skryl i centr po rohovém kopu.

31

Po autovém vhazování si Sýkora krásně vyměnil míč s Pilíkem a rychlého leváka vedle vápna poslal k zemi Jan kopic. Za svůj faul uviděl žlutou kartu a nezahraje si příští týden proti Českým Budějovicím.

32

Pilíkův střílený centr propadl až k Hruškovi, ten ale míč vyrazil na rohový kop.

34

Hodně aktivní je dnes opět Pavel Bucha. Tentokrát vybídl na hranici vápna ke střele Kalvacha, jeho rána byla však zablokována.

38

Plzeň dnes hlavně hrozí střelami zpoza vápna. Po pěkné kombinaci se dostal k ráně zestoje Bucha, jenže jeho pokus postrádal razanci i přesnost.

41

Po centru a několika odražených míčích se ve vápně dostal k balonu Aleš Čermák. Příliš neváhal a naslepo patičkou vysunul do gólovky Beauguela. Ten v ofsajdu nebyl, zapomněl se Jan Sýkora. Francouzský útočník sice zakončil zbrkle a ne úplně jistě, ale přesto Hrubého prostřelil.

45

Nastavují se 2 minuty.

První půle je za námi, Plzeň vede v Jablonci 2:0.

Na to, jak špatný je terén na Střelnici v Jablonci, jsme mohli vidět opravdu kvalitní akce. V úvodu si oba týmy vyzkoušely, jak překonat obranu soupeře. Ve čtvrté minutě minul Beauguel, o další čtyři minuty pozdě naopak samostatný únik nevyužil Kubista. Nerozhodný stav změnil ve 23. minutě Aleš Čermák, když po dobré práci Buchy vystřelil zpoza vápna náramnou ránu. Před pauzou se připomněl Čermák ještě jednou, když patičkou přihrál Beauguelovi a ten zvýšil vedení. Plzeň tak v Jablonci vede po první půli 2:0.

Začal druhý poločas.

46

Tak to byla rychlovka. Ani ne půlminuta stačila domácím, aby v druhé půli skórovali a snížili. Po odrazech se k míč na levé straně dostal Kubista a poslal centr. Ten propadl na zadní tyč, kde se k němu před Limberským jako první dostal Dominik Pleštil a zakončil přesně. Dvacetiletý záložník poděkoval za důvěru, čekalo se, že by mohl střídat.

50

Aktivní Kubista posílal další centr do vápna, odvracel Hejda.

50

Kubista propasíroval míč do vápna ještě jednou, k němu se dostal Doležal, jenže jeho rána zablokoval opět hostující Hejda.

53

Jablonec je v druhé půli hodně aktivní, do vápna Plzně létá jeden centr za druhým.

53

Podruhé se zažlutilo na straně Plzně. Jean-David Beauguel byl v souboji s Jugasem příliš aktivní a byl napomenut kartou žluté barvy.

54

Adrián Gul'a poprvé střídá. Kopice nahradil Ondřej Mihálik.

56

Pleštilův centr nenašel ve vápně žádného ze svých spoluhráčů.

57

Lukáš Hejda si naskočil na roh Kovaříka, byl osamocen, ale jeho hlavička mířila lehce nad bránu.

61

Poprvé střídá i Petr Rada. Tomáše Pilíka nahradil Jan Matoušek.

63

Dvě žluté karty naráz. Milan Havel poslal k zemi Kubistu a uviděl žlutou kartu. Jenže i domácí záložník byl potrestán za vehementní protesty a žádosti o žlutou kartu pro soupeře.

65

A žlutí se opět. Dominik Pleštil šlápl ve skluzu na nohu Hejdy a přísně za to uviděl žlutou kartu od sudího Rejžka.

67

Plzeň mohla jít do dvoubrankového vedení. Kovářík se krásně jeslemi zbavil Holíka, jenže z těžké pozice pak vypálil bodlem, míč těsně přeletěl bránu Hrubého.

71

Z dálky zkusil na těžkém terénu pálit Považanec, skákající míč ale Hruška s problémy zpacifikoval.

72

Podruhé mohlo být po zápase , z první pálil z hranice vápna Havel, jenže parádním skokem vyrazil míč Hrubý do bezpečí.

76

V utkání končí střelec jediné branky Jablonce Dominik Pleštil. Na trávníku jej nahradil zkušený kanonýr Jan Chramosta.

78

Matoušek byl v dobré pozici, jenže se kličkou sám vyhnal do úhlu a střílený centr pak skončil po teči v náruči Hrušky.

81

Plzeň se už radovala z gólu, jenže praporek pomezního byl nahoře. Kalvach krásně našel za obranou Havla, jenže jeho přihrávka před prázdnou bránu na Beauguela mířila do ofsajdového postavení.

84

Poslední změnu nachystal Petr Rada. Ze hřiště odešel Libor Holík a přichází zkušený Fin Kasper Hämälainen.

85

Martin Doležal odmítl srovnání, které měl na hlavě. Po standardní situaci byl úplně osamocený, trefil však jen brankáře Hušku. Dorážku Plechatého zablokoval Kovařík.

88

Střídá i Plzeň. Aleš Čermák má na kontě gól a asistenci, nyní ale dohrál. Nahradil jej na závěrečné minuty Roman Hubník.

90

90+1

Do odkryté brány už mohl zakončovat Kubista, jenže Brabec na poslední chvíli zakročil skvělým skluzem.

90+4

Brejk Plzně, která mohla rozhodnout. Beauguel ale v dobré možnosti nezakončil dobře. Vybojoval alespoň roh.

90+5

Taktické střídání Plzně. Kovaříka nahradil Joel Kayamba.

Je konec, Plzeň vyhrála v Jablonci 2:1 a je stále stoprocentní.

Plzeň zvládla šlágr kola lépe a třetímu Jablonci utekla na rozdíl 8 bodů. V první půli byli hosté efektivnější, měli víc šancí a po dvou záblescích geniality Aleše Čermáka šli do vedeni 2:0. Jablonec v vodu druhé půli ale snížil a začal tlačit, jenže tlak opadl a poté měly šance oba týmy. Branku už jsme však neviděli a Západočeši tak na jaře vítězí i potřetí. Jablonci už dýchá na záda Baník.

Ode mě je to z tohoto utkání vše, děkuji za pozornost a připomínám, že v 17:00 můžete spolu se mnou sledovat duel Sparty se Zlínem.