Itálie opět neuspěla. Euro 2016 uspořádá Francie

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
28. 5. 2010 13:25
Francie dostala přednost před Itálií a Tureckem
Michel Platini (vlevo) vytáhl z obálky 'svou' Francii
Michel Platini (vlevo) vytáhl z obálky 'svou' Francii | Foto: Reuters

Praha - Fotbalové mistrovství Evropy bude v roce 2016 hostit Francie. Předseda Evropské fotbalové unie Michel Platini to dnes oznámil na zasedání Výkonného výboru UEFA v Ženevě.

Třináctičlenný výbor upřednostnil Francii před Itálií a Tureckem.

O vítězství Francie rozhodl ve druhém kole volby nejtěsnější poměr hlasů 7:6. Itálie vypadla v prvním kole, v němž získala 23 bodů, zatímco Francouzi 43 a Turecko 38.

Čtěte také:
Bílek: Výhra nad USA z nás sejmula nepříjemný tlak
Bojovali jsme jak hokejisti, tvrdí po výhře s USA hráči
Na pátý pokus to vyšlo. Češi pod Bílkem zdolali USA

Francie, tedy země, kterou zastupuje ve Výkonném výboru právě Platini, tak potvrdila předchozí prognózy o největším favoritovi pořadatelství. Platini však na volbu stejně jako italský a turecký člen výboru přímý vliv neměl, protože volit nemohl.

Francie dosud pořádala evropský šampionát dvakrát (v letech 1960 a 1984). A právě poprvé od roku 1984 uspořádá šampionát země, která už mistrovství Evropy alespoň jednou pořádala.  

Naposledy pořádala Francie vrcholnou fotbalovou akci v roce 1998, kdy na mistrovství světa získala svůj premiérový titul. 

A právě tehdejší hrdina týmu Zinedine Zidane spolu s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v Ženevě za udělení pořadatelství pro svou zem usilovali.

O šampionát tak stejně jako před čtyřmi lety přišla Itálie, která tehdy prohrála souboj o pořadatelství v roce 2012 s nečekanou dvojicí Polsko - Ukrajina.

Francii pomohlo i to, že dvojice Ukrajina - Polsko má problémy s infrastrukturou a stavbou stadionů. Platini proto už dříve prohlásil, že tentokrát šampionát uspořádá jedna z osvědčených zemí.

Šampionát bude novinkou i co se týká počtu týmů. Zatímco v roce 2012 bude hrát na šampionátu 16 týmů, o čtyři roky později bude o titul usilovat 24 mužstev. 

Hrát by se mělo v Bordeaux, Lensu, Lille, Lyonu, Marseille, Nancy, Nice, Paříži, St. Etienne, Štrasburku a Toulouse. Francouzská vláda už přislíbila, že šampionátu pomůže finanční injekcí ve výši 1,7 miliardy eur.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy