Na pátý pokus to vyšlo. Češi pod Bílkem zdolali USA

26. 5. 2010 7:10
Česko vyhrálo nad Američany 4:2

Hartford - Čeští fotbalisté ukončili sérii porážek a v Hartfordu zvítězili nad týmem Spojených států 4:2 brankami Sivoka, Poláka, Fenina a Necida.

V zápase s účastníkem mistrovství světa Češi otočili nepříznivý vývoj, vyhráli poprvé od loňského října a také poprvé od nástupu trenéra Michala Bílka.

Naposledy se radovali ještě v závěru kvalifikace v Praze s Polskem a od Bílkova příchodu sbírali jen prohry, tu poslední v sobotním zápase s Tureckem. Ve srovnání s ním se výrazně zlepšili a výsledkem byly čtyři vstřelené góly. Američané však zápas pojali jako test před blížícím se šampionátem a nenasadili všechny opory.

Anketa: Bílkův výběr čekají v noci USA. Dočká se výhry?
Chceme už konečně vyhrát,hlásí Bílek před zápasem s USA

Kolorit zápasu byl tradiční americký: tisíce fanoušků se srocovaly kolem stadionu už od oběda a u dovezených grilů debatovali nad tím, jak jejich fotbalisté zvládnou duel s pro ně neznámými Čechy.

Přestože parkoviště kolem čtyřicetitisícové arény byla na prasknutí už dlouhé hodiny před výkopem, nekonečné fronty stály u bran ještě v době, kdy Sivok těsně před poločasem vyrovnával na 1:1.

Češi si v úvodu dali pozor, aby jim hbití Američané neutekli, snažili se držet míč a co nejvíce kombinovat. To se jim poměrně dařilo, čímž otupili očekávaný nápor domácích mladých bojovníků, kteří se prali o nominaci na světový šampionát.

Zatímco v poli se zdáli být Bílkovi svěřenci jistější než proti Turecku, selhala jim obvyklá opora mezi tyčemi. V 17. minutě totiž gólman Čech nedosáhl na trestný kop z levé strany a dobíhající Edu poslal hlavičkou prudce míč do sítě.

Diváci hnali svoje hráče do dalšího náporu, ale po brance ožili spíše hosté. Už ve 21. minutě měl Fenin velkou šanci po Kušnírově přihrávce, ale branku trestuhodně minul. Češi byli i dál aktivnější a šli za vyrovnáním, kterého se zaslouženě dostali ve 44. minutě. Na Plašilův přímý kop si naběhl Sivok, přeskočil i urostlého Onyewua a hlavou poslal míč ke vzdálené tyči.

Už o přestávce český asistent amerického týmu Luboš Kubík v útrobách stadionu hořekoval, že se mladíci nedokážou prosadit.

Možná i proto trenér Bradley poslal na trávník po pauze pět nových hráčů, ale hru měli stále ve své moci hosté a brzy se dočkali vedení.

Michal Bílek (vpravo), trenér Sparty Praha, na lavičce před začátkem utkání se Slavií. | Foto: Ondřej Besperát

Gól Lafaty sice ještě mexičtí rozhodčí neuznali pro domnělý ofsajd, ale v 59. minutě si to jablonecký útočník vynahradil: našel přesným centrem před brankou nabíhajícího Poláka a ten se zblízka prosadil.

Češi tak vůbec poprvé v éře trenéra Bílka vedli, ale Američané okamžitě zvýšili ofenzivní snahu. Několikrát musel zachraňovat situaci brankář Čech a především při ranách Rogerse do šibenice a Gomeze k tyči napravil zaváhání z prvního poločasu.

Vyrovnání však nezabránil a znovu kapituloval po standardní situaci. Pudil prohrál souboj po rohu, míč se dostal před branku a nehlídaný Gomez osvědčil své střelecké vlohy.

Jenže otevřený zápas pokračoval v hektickém tempu a dvanáct minut před koncem se znovu hrstka českých fanoušků radovala po akci z pravé strany. Kušnír našel ideálně Sionka, na jeho centr sice Necid nedosáhl, ale Fenin svůj výborný výkon okořenil nádherným gólem.

Až v závěru sáhl Bílek k většímu střídání a Češi už si výhru, na kterou tak dlouho čekali, nenechali vzít. Naopak Necid v nastaveném čase vítězství zpečetil čtvrtým gólem.

Přípravné fotbalové utkání v Hartfordu:

USA - Česká republika 2:4 (1:1)

Branky: 17. Edu, 66. Gomez - 44. Sivok, 58. Polák, 78. Fenin, 90+2. Necid. Rozhodčí: Moráles - Ajala, Calderon (všichni Mex.). ŽK: Rajnoch (ČR). Diváci: 36.218.

Sestavy:

USA: Guzan - Cherundolo, Goodson, Onyewu (65. Bedoya), Bornstein (46. Pearce) - Holden, Edu, Torres (46. Klejstan), Beasley (46. Rogers) - Johnson (46. Ching), Buddle (46. Gomez). Trenér: Bradley.

Česko: Čech - Kušnír, Sivok, Rajnoch, Pudil - Sionko (85. Morávek), Polák (90. Holek), Hübschman, Plašil (90+1. Limberský) - Lafata (67. Necid), Fenin (79. M. Černý). Trenér: Bílek.