Hvězdou díky prodané felicii. Hamšík mohl vyrůst ve Spartě

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 11. 2014 12:21
Kde se vzala hvězda Neapole, slovenský záložník Marek Hamšík?
Marek Hamšík, superstar z Neapole.
Marek Hamšík, superstar z Neapole. | Foto: Reuters

Praha - Jako by byl od útlého dětství předurčen k tomu, být hvězdou. Slovenský fotbal si podmanil už jako talentované dítě, které dokázalo v krajské soutěži nasázet rekordních šestnáct gólů během jednoho zápasu.

Marek Hamšík velká očekávání splnil do puntíku a stal se nejvýraznějším fotbalistou své země v novém tisíciletí. Za boha ho ale nemají jen Slováci, šestadvacetiletý záložník je nedotknutelnou modlou rovněž v italské Neapoli.

V dresu slavného klubu se Hamšík ve čtvrtek večer představí divákům na Letné v utkání Evropské ligy proti pražské Spartě (online reportáž sledujte zde na Aktuálně.cz). Mimochodem, moc nechybělo a obrovský talent se mohl kdysi rozvíjet právě v barvách českého velkoklubu.

Přestup díky prodané felicii

Fotbalově vyrůstal v Banské Bystrici, nikoli v Dukle, nýbrž v týmu JUPIE Podlavice působícím v krajských soutěžích. V menším klubu obdivuhodně vynikal od svých pěti do čtrnácti let, sázel velké množství branek.

V sezoně 1998/99 nastupoval za Podlavici v okresní i krajské soutěži a v třiceti osmi zápasech vstřelil neskutečných 111 gólů. Starší žáci Podlavice pak zaznamenali historické úspěchy postupem do druhé ligy a následně i nejvyšší soutěže.

Když dospíval, zájemců o jeho služby se logicky objevilo víc než dost. Jedním z nejvážnějších byla Sparta Praha. Zkoušku na Letné zvládl patnáctiletý Hamšík bez problémů, jenže z přestupu nakonec sešlo. Klub totiž nedokázal v Praze sehnat práci rodičům slovenského supertalentu. A tak se teenager nakonec stěhoval do Slovanu Bratislava.

Byť se Belasí nacházeli ve složité finanční situaci. Hamšíkovi rodiče ale další přestupový nezdar nepřipustili a raději sami zaplatili Podlavici přestupovou částku 125 tisíc slovenských korun. Otec Richard prý tehdy prodal rodinnou felicii a půjčil si peníze.

V sedmnácti hrál za áčko Slovanu

A udělal dobře. Hamšík totiž zářil i v dorostu Slovanu. V mladší i starší kategorii se stal mistrem Slovenska a v létě roku 2004 nastoupil v sedmnácti letech poprvé za dospělé áčko. To už byl mládežnickým reprezentantem své země a velký zájem začala projevovat italská Brescia.

Hamšík stihl za Slovan odehrát pouhých šest utkání, když Italové položili na stůl 60 tisíc eur. Slovenský talent se vydal dobýt Apeninský poloostrov. A asi ani ten největší optimista nečekal, že se mu to opět povede v bleskovém tempu.

První start v Serii A si připsal v březnu 2005 ve věku 17 let a 236 dnů. Pravidelně se objevoval v nominaci na zápasy, sestupu ale nezabránil ani on. Druhá nejvyšší soutěž však byla dobrou školou a Hamšíkovi nebylo ani dvacet let, když se stal jedním z nejdůležitějších hráčů Brescie.

Snový úvod angažmá v Neapoli

A supi už zase začínali kroužit. Tím největším a nejsilnějším se stala Neapol, která v roce 2007 zaplatila za Hamšíka 5,5 milionu eur. Aklimatizace ve velkoklubu opět zabrala cílevědomému hráči minimum času.

Hned v prvním ostrém utkání italského poháru přihrál na gól a sám skóroval. V Serii A se poprvé trefil hned v září. Na konci první sezony měl na kontě devět gólů a byl nejlepším střelcem klubu, s dlouhodobou smlouvou v kapse.

Zrodila se hvězda. Hamšík byl vyhlášen nejlepším mladým hráčem ligy a Neapol, město, jemuž kdysi vládl Diego Maradona, začala uctívat nového fotbalového boha. Mladý muž z Banské Bystrice zářil i v dalších sezonách. V roce 2010 nastoupil do zápasu proti Fiorentině s páskou na ruce a ve 22 letech se stal nejmladším kapitánem Neapole v historii. A velké úspěchy přicházely i v dalších letech.

Vzájemný obdiv Hamšíka a Nedvěda

Fotbalovým vzorem Marka Hamšíka je český držitel Zlatého míče a někdejší hvězda Juventusu Pavel Nedvěd. Legendární fotbalista svého slovenského následovníka již několikrát ocenil. "Hamšík je vynikající, jeho styl hry se podobá tomu mému. Moc se mi líbí," uvedl Nedvěd již v roce 2010.

„Hraje s podobnou vervou jako já. Z pohybu je vidět, jak fotbal miluje. Má skvělou střelbu oběma nohama. A v myšlení při řešení situací se v něm vidím," dodal "Grande Paolo" na adresu "Marechiara".

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy