Hvězdou díky prodané felicii. Hamšík mohl vyrůst ve Spartě

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 11. 2014 12:21
Kde se vzala hvězda Neapole, slovenský záložník Marek Hamšík?
Marek Hamšík, superstar z Neapole.
Marek Hamšík, superstar z Neapole. | Foto: Reuters

Praha - Jako by byl od útlého dětství předurčen k tomu, být hvězdou. Slovenský fotbal si podmanil už jako talentované dítě, které dokázalo v krajské soutěži nasázet rekordních šestnáct gólů během jednoho zápasu.

Marek Hamšík velká očekávání splnil do puntíku a stal se nejvýraznějším fotbalistou své země v novém tisíciletí. Za boha ho ale nemají jen Slováci, šestadvacetiletý záložník je nedotknutelnou modlou rovněž v italské Neapoli.

V dresu slavného klubu se Hamšík ve čtvrtek večer představí divákům na Letné v utkání Evropské ligy proti pražské Spartě (online reportáž sledujte zde na Aktuálně.cz). Mimochodem, moc nechybělo a obrovský talent se mohl kdysi rozvíjet právě v barvách českého velkoklubu.

Přestup díky prodané felicii

Fotbalově vyrůstal v Banské Bystrici, nikoli v Dukle, nýbrž v týmu JUPIE Podlavice působícím v krajských soutěžích. V menším klubu obdivuhodně vynikal od svých pěti do čtrnácti let, sázel velké množství branek.

V sezoně 1998/99 nastupoval za Podlavici v okresní i krajské soutěži a v třiceti osmi zápasech vstřelil neskutečných 111 gólů. Starší žáci Podlavice pak zaznamenali historické úspěchy postupem do druhé ligy a následně i nejvyšší soutěže.

Když dospíval, zájemců o jeho služby se logicky objevilo víc než dost. Jedním z nejvážnějších byla Sparta Praha. Zkoušku na Letné zvládl patnáctiletý Hamšík bez problémů, jenže z přestupu nakonec sešlo. Klub totiž nedokázal v Praze sehnat práci rodičům slovenského supertalentu. A tak se teenager nakonec stěhoval do Slovanu Bratislava.

Byť se Belasí nacházeli ve složité finanční situaci. Hamšíkovi rodiče ale další přestupový nezdar nepřipustili a raději sami zaplatili Podlavici přestupovou částku 125 tisíc slovenských korun. Otec Richard prý tehdy prodal rodinnou felicii a půjčil si peníze.

V sedmnácti hrál za áčko Slovanu

A udělal dobře. Hamšík totiž zářil i v dorostu Slovanu. V mladší i starší kategorii se stal mistrem Slovenska a v létě roku 2004 nastoupil v sedmnácti letech poprvé za dospělé áčko. To už byl mládežnickým reprezentantem své země a velký zájem začala projevovat italská Brescia.

Hamšík stihl za Slovan odehrát pouhých šest utkání, když Italové položili na stůl 60 tisíc eur. Slovenský talent se vydal dobýt Apeninský poloostrov. A asi ani ten největší optimista nečekal, že se mu to opět povede v bleskovém tempu.

První start v Serii A si připsal v březnu 2005 ve věku 17 let a 236 dnů. Pravidelně se objevoval v nominaci na zápasy, sestupu ale nezabránil ani on. Druhá nejvyšší soutěž však byla dobrou školou a Hamšíkovi nebylo ani dvacet let, když se stal jedním z nejdůležitějších hráčů Brescie.

Snový úvod angažmá v Neapoli

A supi už zase začínali kroužit. Tím největším a nejsilnějším se stala Neapol, která v roce 2007 zaplatila za Hamšíka 5,5 milionu eur. Aklimatizace ve velkoklubu opět zabrala cílevědomému hráči minimum času.

Hned v prvním ostrém utkání italského poháru přihrál na gól a sám skóroval. V Serii A se poprvé trefil hned v září. Na konci první sezony měl na kontě devět gólů a byl nejlepším střelcem klubu, s dlouhodobou smlouvou v kapse.

Zrodila se hvězda. Hamšík byl vyhlášen nejlepším mladým hráčem ligy a Neapol, město, jemuž kdysi vládl Diego Maradona, začala uctívat nového fotbalového boha. Mladý muž z Banské Bystrice zářil i v dalších sezonách. V roce 2010 nastoupil do zápasu proti Fiorentině s páskou na ruce a ve 22 letech se stal nejmladším kapitánem Neapole v historii. A velké úspěchy přicházely i v dalších letech.

Vzájemný obdiv Hamšíka a Nedvěda

Fotbalovým vzorem Marka Hamšíka je český držitel Zlatého míče a někdejší hvězda Juventusu Pavel Nedvěd. Legendární fotbalista svého slovenského následovníka již několikrát ocenil. "Hamšík je vynikající, jeho styl hry se podobá tomu mému. Moc se mi líbí," uvedl Nedvěd již v roce 2010.

„Hraje s podobnou vervou jako já. Z pohybu je vidět, jak fotbal miluje. Má skvělou střelbu oběma nohama. A v myšlení při řešení situací se v něm vidím," dodal "Grande Paolo" na adresu "Marechiara".

 

Právě se děje

Další zprávy