Geniální střídaní Lavičky a gól Hušbauera. Sparta jde dál

Radost fotbalistů Sparty.
Fanoušci letenského týmu se tak mohou těšit na dalšího zvučného soupeře.
Český fotbal bude mít ve vyřazovací fázi dokonce dvojí zastoupení. Postoupila i Plzeň, která rovněž uhrála potřebný bod za remízu 1:1 v portugalské Coimbře.
Postupový gól dal Pavel Horváth z pokutového kopu. A po něm si zatančil vítězný valčík s Vladimírem Daridou.
Klíčovým mužem Plzně byl mladý křídelník Štípek, který drzým průnikem zařídil penaltu.
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
22. 11. 2012 20:49
Fotbalisté Sparty remizovali s Lyonem 1:1 a v evropských pohárech budou hrát i na jaře.

Praha - Fotbalisté Sparty remizovali v 5. kole Evropské ligy doma s Lyonem 1:1 a zajistili si postup do jarní fáze této soutěže.

Skóre utkání otevřel ve 46. minutě Benzia, za domácí pak o sedm minut později vyrovnal Hušbauer.

Výsledek zajistil hostím vítězství ve skupině I, Spartě druhé místo. A to bez ohledu na výsledek zápasu Kirjat Šmona - Athletic Bilbao, který byl z důvodu teroristických útoků v Izraeli odložen na neurčito.

Na zaplněné Letné se hrál profesorský fotbal

Přestože oba týmy slibovaly před výkopem ofenzivní a agresivní podívanou, muselo si více jak 17 tisíc fanoušků v Generali Aréně na splnění těchto slov počkat až do druhé půle.

A to si hurá fotbalu užili stejně jen zhruba deset minut. "Jo, bylo to dnes hlavně o taktice," přiznal po zápase do mikrofonů České televize i sám kouč domácího celku Vítězslav Lavička. Se šťastným výrazem na tváři a se zjevnou úlevou na duši.

Ale zaslouženou. Právě jeho tah se střídáním chybujícího Kadeřábka za agresivního Přikryla už v 53. minutě zápasu se ukázal coby klíčový. Spartě totiž nevyšel nástup do druhé půle a po sledu několika chyb v obraně završenou špatným výběhem Vaclíka jednoduše Benzia gól dát musel.

Fotbal se hrál jen deset minut v úvodu druhé půle

Jenže následně odešel zmíněný Kadeřábek, Přikryl se uvedl parádním náběhem za obranu Lyonu na kolmici Kweukeho, přeložil míč na hranici malého vápna osamocenému Hušbauerovi a bylo srovnáno - 1:1.

"Bylo to hodně hektické a rychlé na začátku té druhé půle, ale je dobře, že mi vyšel hned první dotek s míčem, tak jak vyšel," přiznal Přikryl fakt, že se šel na hřiště dříve, než bylo v plánu.

"To se povedlo, to je pravda," doplnil jej kouč Lavička, tentokrát jasný hrdina zápasu. Kromě aktivní desetiminutovky po změně stran se totiž hrál z obou stran profesorský fotbal.

Hosté, kteří nasadili hráče širšího kádru, potřebovali k jistotě prvního místa bod, stejný příděl stačil domácím pro změnu k postupu. A oba celky se o něj nakonec "s radostí" podělily.

Sparta možná pojede do Bilbaa s "béčkem"

"Jsme rádi, že se nám povedlo zajistit si postup již nyní, uvidíme, zda v Bilbau neudělám stejný tah jako zde Lyon a neprostřídám kádr. Každopádně jsme nastoupili nějakou cestu a jsem nesmírně rád, že v ní můžeme pokračovat v Evropské lize i na jaře," doplnil kouč Letenských než se přidal ke svým oslavujícím svěřencům.

Bod k jistotě postupu potřebuje také Viktoria Plzeň, která od 21:05 hodin nastoupila ke svému zápasu v rámci skupiny B na půdě Academiky Coimbra. Její snahu jste mohli sledovat v naší on-line reportáži zde!

5. kolo základní skupiny I fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Olympique Lyon 1:1 (0:0)
Branky: 53. Hušbauer - 46. Benzia. Rozhodčí: Kakos - Akrivos, Tatzis (všichni Řec.). ŽK: Jarošík, Matějovský, Zápotočný - Koné. Diváci: 17.121.

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Holek - Kadeřábek (53. Přikryl), Matějovský (90. Jirásek), Hušbauer, Krejčí (90.+2 Skalák) - Kweuke. Trenér: Lavička.

Lyon: Vercoutre - Réveillére, Koné, Umtiti, Monzón - Grenier, Fofana - Ferri, Gourcuff (69. Plea), Ghezzal - Benzia (71. Novillo). Trenér: Garde.

1. Lyon 5 4 1 0 12:8 13
2. Sparta Praha 5 2 2 1 9:6 8
3. Hapoel Kirjat Šmona 4 0 2 2 6:9 2
4. Bilbao 4 0 1 3 5:9 1