Francie musela s Bulhary otáčet, první výhry v kvalifikaci slaví i Portugalsko a Nizozemsko

7. 10. 2016 22:59
Výhru favoritů ale třeba Faerských ostrovů přinesl páteční večer v kvalifikaci na fotbalový světový šampionát v roce 2018. První výhru ve skupině si připsali Francouzi, Portugalci i Nizozemci.
Radost fotbalistů Francie
Radost fotbalistů Francie | Foto: Reuters

Paříž - Fotbalisté Francie napravili zaváhání z úvodního kola kvalifikace mistrovství světa a Bulharsko dnes porazili 4:1. Úřadující mistr Evropy Portugalsko deklasovalo Andorru 6:0, čtyřmi trefami k tomu přispěl kapitán Cristiano Ronaldo. Role favoritů splnily také Belgie či Nizozemsko.

Francouzi slaví první plný bodový zisk, ale nezačali s Bulhary dobře. V páté minutě fauloval ve vápně obránce Sagna a nařízenou penaltu proměnil Aleksandrov. Posléze ale Sagna chybu napravil a nacentroval na vyrovnávací gól Gameirovi.

Pak už byli v ofenzivě aktivní pouze domácí. V 26. minutě Payet centroval do vápna a jeho pas bez přispění spoluhráčů skončil až za zády gólmana Stojanova. V závěru poločasu zvýšil na 3:1 po Pirgovově chybě Griezmann.

Po změně stran se po pěkné kombinaci podruhé v zápase prosadil Gameiro. Asistoval mu Griezmann, který se v posledních deseti reprezentačních zápasech přímo podílel na stejném počtu gólů: sedm dal a na tři přihrál.

První výhru do tabulky skupiny A si připsalo také Nizozemsko, které porazilo Bělorusko také 4:1. Po prvním poločase vedli domácí 2:0, když se dvakrát trefil záložník Promes. Po přestávce snížil Rios, "Oranjes" tak v posledních 13 duelech udrželi jen jednou čisté konto. Definitivně o jejich vítězství ale následně rozhodli Klaassen a Janssen. Nizozemci vyhráli domácí soutěžní zápas poprvé od listopadu 2014.

Ronaldo se vrátil po zranění do sestavy národního týmu a hned byl hlavní hvězdou utkání proti Andoře. Prosadil se čtyřikrát, což se mu v dresu Portugalska podařilo poprvé. Na konto si ale připsal už 42. hattrick v kariéře, z toho čtvrtý za reprezentaci. Další trefy při výhře 6:0 přidali Cancelo a Silva.

Skupinu B vede přemožitel Portugalska z prvního duelu Švýcarsko, které ovládlo vyrovnaný duel v Maďarsku poměrem 3:2. Rozhodující gól dal v poslední minutě záložník berlínské Herthy Stocker.

Belgie uspěla i v druhém zápase pod trenérem Robertem Martínezem. Bosnu a Hercegovinu porazila jasně 4:0, když skóre otevřel vlastním gólem Spahič a poté se prosadili Hazard, Alderweireld a Lukaku. Belgičané tak vedou skupinu H před Řeckem, které zvítězilo v utkání řízeném českým sudím Pavlem Královcem 2:0 nad Kyprem.