Fotbal ve stínu násilí. Plzeňské v Norsku nikdo nevítal

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 7. 2011 7:30
EXKLUZIVNÍ reportáž z dějiště předkola Ligy mistrů
Norsko truchlí. Nejinak je tomu v Trondheimu, kam zavítali fotbalisté Plzně.
Norsko truchlí. Nejinak je tomu v Trondheimu, kam zavítali fotbalisté Plzně. | Foto: Reuters

Trondheim - Všudypřítomný smutek, který z hlav a srdcí místních lidí naprosto vymazal myšlenku na jakoukoli zábavu včetně fotbalu, je cítit v norském Trondheimu na každém kroku.

Město se 168 tisíci obyvateli, které bude ve středu dějištěm prvního zápasu třetího předkola fotbalové Ligy mistrů mezi domácím Rosenborgem a Viktorií Plzeň, momentálně fotbalem nežije. A není se čemu divit.

Po těžko pochopitelném násilí se celé Norsko ocitlo v pochmurné náladě. I tady, zhruba 500 kilometrů severně od Osla, hlavního epicentra krveprolití, při němž zemřelo 76 lidí.

Čtěte také:

Znalec Norska Fillo: Otevřená země se po té hrůze změní
Vrba: Stav v Norsku? Šílený. Za svá slova se omlouvám
Duel Plzně v Trondheimu nakonec ČT neodvysílá
Soupeř Plzně z Trondheimu prohrál 0:2 na Islandu

„I tady je vidět, že to lidé v hlavách mají. Jsou smutní. Na druhou stranu působí vyrovnaně, atmosféra je poklidná. Žádná panika, nic takového," říká komentátor televizní stanice Sport 2 Jan Slepička, který do Trondheimu přiletěl v úterý odpoledne.

Ve středu od 20:30 hodin zprostředkuje svým komentářem přímý přenos, který bude vysílat právě placený kanál, jelikož výrazně přeplatil Českou televizi.

Na Plzeň nikdo nemyslí

Ve městě v úterý večer oslovil několik lidí. Především starší obyvatelé jsou z masakru šokováni. „Nikdo si nic podobného nedokázal ani představit," komentuje pocity místních Slepička.

Trenér Plzně Pavel Vrba.
Trenér Plzně Pavel Vrba. | Foto: fcviktoria.cz

Mladí lidé z Trondheimu řeší, jak se po útocích změní jejich běžný život.

„Určitě si teď budeme víc hlídat prostor, který je kolem nás. Budeme si víc všímat podezřelých věcí," řekl českému komentátorovi mladík, student místní polytechnické univerzity. Ten zároveň nesouhlasil s množícími se názory, že na útocích nese část viny špatně pracující policie. „Myslím si, že se dá těmto věcem jen velmi těžko předejít," dodal.

V pondělí probíhaly po celé zemi pietní akty. V Trondheimu se k nim připojili i fotbalisté Rosenborgu. Jinak ale na fotbalovou bitvu o účast v závěrečné kvalifikaci prestižní Ligy mistrů prakticky nikdo nemyslí.

„Když Plzenští přiletěli do Norska, nebyl na letišti ani jeden norský novinář. O Viktorku se tu nikdo nezajímá, na fotbal tu myslí opravdu málokdo. Zápas bude určitě ve stínu těch událostí, čeká nás hodně zvláštní duel," podotýká Jan Slepička.

Bezpečností opatření jsou minimální

Plzeňská výprava očekávala v Norsku zpřísněná bezpečnostní opatření. Opak byl ale pravdou, což fotbalový komentátor potvrdil. „Všechny nás to překvapilo. V České republice i jinde by byli všude po zuby ozbrojení policisté a vojáci, v Trondheimu nás naopak nikdo nekontroloval. Bylo to až zarážející. Zítra při fotbale to ale zřejmě bude přece jen přísnější."

Zatím se tedy nevyplnily obavy, které vyjádřil záložník Plzně Martin Fillo, bývalý hráč norského Vikingu Stavanger. Podle něj se dříve otevřená a liberální země po fatálních útocích úplně změní.

„Asi to tak bude, vláda teď vyhodnocuje situaci a opatření časem zřejmě přijdou," myslí si Slepička.

V Trondheimu o nešťastném výroku Vrby neví

Zatímco v České republice způsobilo mediální pozdvižení neopatrné vyjádření kouče Viktorie Pavla Vrby o fotbalovém atenátu na Rosenborg, v Norsku si ho jak se zdá nikdo ani nevšiml.

„Bavil jsem se na stadionu s pořadateli a ti o tom vůbec nevěděli. Myslím si, že to zde ani nezaregistrovali a i kdyby ano, pochopili by, že Pavel Vrba je inteligentní člověk a že kdyby v tu chvíli znal rozsah neštěstí, nic takového by neřekl," domnívá se Jan Slepička.

 

Právě se děje

Další zprávy