Figo proti Blatterovi. Hvězda kandiduje na prezidenta FIFA

Luděk Mádl Luděk Mádl
28. 1. 2015 14:05
Luis Figo, slavný portugalský fotbalista, který oblékal barvy Realu či Barcelony, oznámil úmysl kandidovat na pozici prezidenta FIFA.
Luís Figo
Luís Figo | Foto: ČTK

New York - Seppu Blatterovi, současnému šéfovi FIFA, se hodlá v květnové volbě nového prezidenta Mezinárodní fotbalové asociace postavit řada protivníků. Nejslavnější fotbalové jméno mezi nimi nosí muž, který svou kandidaturu oznámil právě dnes: Luis Figo.

Někdejší fotbalista Realu Madrid či Barcelony to sdělil americké televizi CNN. "Když hledáte na internetu heslo FIFA, většinou se u něj objeví i slůvko "skandál". To bych se chtěl pokusit změnit. Špatná image FIFA přitom není otázka posledních dní, ale několika let," vyjádřil se Portugalec, který je mimo jiné držitelem Zlatého míče.

"Hovořil jsem s řadou důležitých lidí ve fotbale, s hráči, manažery, předsedy asociací. A všichni se shodli, že je potřeba s tím něco dělat," říká Figo.

K tomu, aby jeho kandidatura byla relevantní, potřebuje podporu pěti národních asociací. Stejná pravidla platí i pro další uchazeče o roli nejmocnějšího muže světového fotbalu.

Úmysl postavit se Blatterovi už před Figem avizovali bývalý zástupce generálního sekretáře FIFA Jerome Champagne, jordánský princ Ali Bin Al-Hussein, prezident nizozemské asociace Michael van Praag, který dle svých slov již sehnal podporu šesti různých Asociací, a bývalý francouzský reprezentant David Ginola.

Spíše otázkou recese byla slova hráčského agenta Mina Raioly, že by se o pozici prezidenta FIFA mohl také ucházet. Během středy totiž oznámil, že kandidovat nebude a podpoří Van Praaga. Svoji uvažovanou kandidaturu také stáhl Harold Mayne-Nicholls.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy