Korupční kauza baví svět: MAFIFA i Blatter za mřížemi

Sport Sport
28. 5. 2015 6:00
Celý svět se začal bavit z obrovského skandálu Mezinárodní fotbalové federace FIFA, který vyústil v obvinění 14 vysokých funkcionářů z korupce.
Celý svět se začal bavit ze obrovského skandálu Mezinárodní fotbalové federace FIFA, který vyústil v obvinění 14 vysokých funkcionářů z korupce.
Celý svět se začal bavit ze obrovského skandálu Mezinárodní fotbalové federace FIFA, který vyústil v obvinění 14 vysokých funkcionářů z korupce. | Foto: Koláž Aktuálně.cz

Praha - Korupční skandál Mezinárodní fotbalové federace FIFA, který vyústil v obvinění 14 vysokých funkcionářů z korupce, začal žít na internetu svým vlastním životem. Vybrali jsme pro vás ty nejvtipnější ohlasy se sociální sítě Twitter.

I když mezi špičkami FIFA, které čelí nařčení z úplatkářského chování, není prezident světového fotbalu Sepp Blatter, právě do něj se internetoví vtipálci trefovali nejvíce. Vznikla tak imaginární bankovka s jeho velmi nesympatickou podobiznou.

Směšný se Blatter stal i tím, jak v minulosti neustále opakoval, že v jeho organizaci není žádná korupce možná. Dospělo to až tak daleko, že fanoušci mají celé vedení FIFA za partu nejhorších zlosynů, jaký jen svět kinematografie vyprodukoval. V takové partě nesměl chybět ani temný pán ze Sithu Darth Vader ze ságy Hvězdné války.

Protože vyšetřování korupční kauzy nastartovala americká justice, těší se momentálně fotbal v USA nebývalému zájmu rovnajícímu se snad jen s mistrovství světa v roce 1994 pořádaném právě ve Spojených státech.

Fotbal však získal příchuť mafiánského sportu. Aspoň o tom svědčí karikatura magazínu New Yorker, v níž si bossové podsvětí říkají: "Lichva, vydírání a podvody jsou teď docela fajn, ale jednou bych se rád dostal do fotbalu."

Také jiní kreslíři jasně naznačují, že celosvětová asociace má blíže k organizovanému zločinu než k fotbalu. Dokumentují to slovní hrátky, kdy se do anglického slova "mafia" vložením jediného písmene dostane výraz FIFA.

A co se s takovými mafiány děje? No přece končí ve vězení. Proto na pány z FIFA prý čeká módní sportovní komplet v pruhovaných vězeňských barvách se stylovou čapkou a pouty.

Jedním ze zdrojů peněz pro světový fotbal jsou práva na populární herní sérii FIFA. Ani ona nezůstala "ušetřena žertíkům". Edice FIFA 2016 dostala několik falešných obalů. Na těch nejdrsnějších už Blattera odvádějí v poutech a bezradně stojí za vězeňskými mřížemi.

Jiná titulka zase připomíná to, o čem jde v každé korupční kauze nejvíce - o peníze. Takže obal hry FIFA 2016 může zdobit Sepp Blatter s paklíkem bankovek v ruce.

Terčem vyšetřovatelů jsou také okolnosti hlasování o pořadatelských právech pro světové šampionáty v letech 2018 a 2022, která získaly Rusko a Katar. Volbu státečku na pobřeží Perského zálivu připomíná fiktivní hlasovací lístek, na němž smrt stovek dělníků při stavbě stadionů, nesnesitelné vedro a další minusy přebije jediné plus: nová jachta. Výsledný hlas je pak jasný - jednoznačně ano.

Už brzy po oznámení zprávy, že jsou vyšetřováni vysocí představitelé FIFA, začaly po Twitteru kolovat vtipy o tom, co se asi děje v sídle asociace v Curychu.

Podle názoru jedné skupiny to vypadalo jako v klasické filmové scéně, kde se těsně před příjezdem policie nebo daňových kontrolorů mohutně skartuje.

Ta druhá se přiklání k nejjednoduššímu řešení, podle něhož archivy FIFA  mizí v obrovském "táboráku".

Ať už je to tak, nebo tak, zdá se, že fotbal je zde hlavním poraženým a hlavním vítězem američtí vyšetřovatelé. Prý aspoň díky nim se totiž Spojené státy konečně staly světovou fotbalovou jedničkou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli dešťům a záplavám z vesnice od Machu Picchu evakuovali skoro 900 lidí

Bezmála 900 lidí se muselo kvůli silným dešťům a záplavám evakuovat z turistického městečka pod dávným městem Inků Machu Picchu. S odvoláním na peruánské ministerstvo turismu o tom informovala agentura AFP. Silný liják v oblasti zničil domy, jeden člověk se pohřešuje.

"Zatím jsme ve spolupráci se společnostmi Inka Rail a Peru Rail zvládli z Machu Picchu Pueblo do (města) Ollantaytamba přemístit 889 turistů," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Železnici, která je hlavní spojkou mezi Machu Picchu a asi 100 kilometrů vzdáleným někdejším hlavním městem Incké říše Cuzkem, na konci minulého týdne zavalil sesuv půdy způsobený silnými dešti. Jeden člověk se od té doby pohřešuje, peruánský tisk informoval o jednom zraněném.

Železniční přístup do vesnic v okolí nejznámější peruánské turistické atrakce kromě deštivého počasí v pondělí zablokoval i protest zemědělců, kteří požadovali mimo jiné rezignaci ministra zemědělství Victora Maity, uvedl místní tisk.

Zdroj: ČTK
Další zprávy