Korupční kauza baví svět: MAFIFA i Blatter za mřížemi

Sport Sport
28. 5. 2015 6:00
Celý svět se začal bavit z obrovského skandálu Mezinárodní fotbalové federace FIFA, který vyústil v obvinění 14 vysokých funkcionářů z korupce.
Celý svět se začal bavit ze obrovského skandálu Mezinárodní fotbalové federace FIFA, který vyústil v obvinění 14 vysokých funkcionářů z korupce.
Celý svět se začal bavit ze obrovského skandálu Mezinárodní fotbalové federace FIFA, který vyústil v obvinění 14 vysokých funkcionářů z korupce. | Foto: Koláž Aktuálně.cz

Praha - Korupční skandál Mezinárodní fotbalové federace FIFA, který vyústil v obvinění 14 vysokých funkcionářů z korupce, začal žít na internetu svým vlastním životem. Vybrali jsme pro vás ty nejvtipnější ohlasy se sociální sítě Twitter.

I když mezi špičkami FIFA, které čelí nařčení z úplatkářského chování, není prezident světového fotbalu Sepp Blatter, právě do něj se internetoví vtipálci trefovali nejvíce. Vznikla tak imaginární bankovka s jeho velmi nesympatickou podobiznou.

Směšný se Blatter stal i tím, jak v minulosti neustále opakoval, že v jeho organizaci není žádná korupce možná. Dospělo to až tak daleko, že fanoušci mají celé vedení FIFA za partu nejhorších zlosynů, jaký jen svět kinematografie vyprodukoval. V takové partě nesměl chybět ani temný pán ze Sithu Darth Vader ze ságy Hvězdné války.

Protože vyšetřování korupční kauzy nastartovala americká justice, těší se momentálně fotbal v USA nebývalému zájmu rovnajícímu se snad jen s mistrovství světa v roce 1994 pořádaném právě ve Spojených státech.

Fotbal však získal příchuť mafiánského sportu. Aspoň o tom svědčí karikatura magazínu New Yorker, v níž si bossové podsvětí říkají: "Lichva, vydírání a podvody jsou teď docela fajn, ale jednou bych se rád dostal do fotbalu."

Také jiní kreslíři jasně naznačují, že celosvětová asociace má blíže k organizovanému zločinu než k fotbalu. Dokumentují to slovní hrátky, kdy se do anglického slova "mafia" vložením jediného písmene dostane výraz FIFA.

A co se s takovými mafiány děje? No přece končí ve vězení. Proto na pány z FIFA prý čeká módní sportovní komplet v pruhovaných vězeňských barvách se stylovou čapkou a pouty.

Jedním ze zdrojů peněz pro světový fotbal jsou práva na populární herní sérii FIFA. Ani ona nezůstala "ušetřena žertíkům". Edice FIFA 2016 dostala několik falešných obalů. Na těch nejdrsnějších už Blattera odvádějí v poutech a bezradně stojí za vězeňskými mřížemi.

Jiná titulka zase připomíná to, o čem jde v každé korupční kauze nejvíce - o peníze. Takže obal hry FIFA 2016 může zdobit Sepp Blatter s paklíkem bankovek v ruce.

Terčem vyšetřovatelů jsou také okolnosti hlasování o pořadatelských právech pro světové šampionáty v letech 2018 a 2022, která získaly Rusko a Katar. Volbu státečku na pobřeží Perského zálivu připomíná fiktivní hlasovací lístek, na němž smrt stovek dělníků při stavbě stadionů, nesnesitelné vedro a další minusy přebije jediné plus: nová jachta. Výsledný hlas je pak jasný - jednoznačně ano.

Už brzy po oznámení zprávy, že jsou vyšetřováni vysocí představitelé FIFA, začaly po Twitteru kolovat vtipy o tom, co se asi děje v sídle asociace v Curychu.

Podle názoru jedné skupiny to vypadalo jako v klasické filmové scéně, kde se těsně před příjezdem policie nebo daňových kontrolorů mohutně skartuje.

Ta druhá se přiklání k nejjednoduššímu řešení, podle něhož archivy FIFA  mizí v obrovském "táboráku".

Ať už je to tak, nebo tak, zdá se, že fotbal je zde hlavním poraženým a hlavním vítězem američtí vyšetřovatelé. Prý aspoň díky nim se totiž Spojené státy konečně staly světovou fotbalovou jedničkou.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 1 hodinou

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy