Střelecká nemohoucnost Plzně trvá, v Antverpách prohrála 0:1

8. 8. 2019 18:22
Fotbalisté Plzně ani v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy nedokázali dát gól a s belgickým celkem Royal Antverpy na jeho hřišti prohráli 0:1.
Fotbalisté Antverp slaví gól v síti Plzně.
Fotbalisté Antverp slaví gól v síti Plzně. | Foto: ČTK

Zápas rozhodl ve 29. minutě Ivo Rodrigues. Svěřenci Pavla Vrby, kteří už minulý týden vypadli z kvalifikace Ligy mistrů s Olympiakosem Pireus, budou doma odvracet hrozící sezonu bez evropských pohárů.

Západočeši ve čtvrtém z posledních pěti soutěžních zápasů neskórovali a venku v pohárech podlehli potřetí za sebou bez vstřelené branky. Odveta na hřišti západočeského týmu se bude hrát příští týden.

"Co se týká výsledku, tak domácí teď samozřejmě mají obrovskou výhodu, že vyhráli 1:0. Na druhou stranu hrají u nás 90 minut. Věřím, že naši fanoušci nám vytvoří takové prostředí, jako vytvořili domácí fanoušci Antverp, a že dokážeme ten vývoj otočit a postoupit dál," řekl kouč Vrba na tiskové konferenci.

V základní sestavě Plzně byli i záložníci Janošek s Kovaříkem, kteří zastoupili Mihálika a Kayambu. Konžský hráč začal na lavičce, Mihálik se nevešel ani tam. Ve středu obrany vedle Brabce nastoupil Hejda, další stoper Pernica zůstal mezi náhradníky.

Fotbalisté Antverp při návratu do pohárů po 22 letech nemohli kvůli nevyhovujícímu stadionu hrát doma, ale i v azylu na poloprázdném Stadionu krále Baudouina v Bruselu fanoušci Royalu vytvořili dobrou atmosféru.

Po vyrovnaném úvodu s mnoha nepřesnostmi jako první zahrozili domácí. V 15. minutě po centru z pravé strany si Řezník nepovedeným odkopem málem vstřelil vlastní gól, ale brankář Hruška míč reflexivně vyrazil.

"Byl tam nepříjemný balon za obranu mezi nás. Byl tam souboj a špatně jsem to trefil, zaplaťpánbůh to Hrušoun trefil," řekl obránce Radim Řezník.

Ve 29. minutě už se aktivnější belgický tým prosadil. Refaelov přihrál volnému Rodriguesovi a portugalský záložník pěknou střelou do horního růžku překonal Hrušku, který se za míčem jenom bezmocně ohlédl.

"Spíš mi vadí, že celá situace vznikla po naší ztrátě. Měli jsme míč pod kontrolou, ale nevyřešili jsme to dobře. Tím jsme nabídli soupeři brejk a jejich střelec to vyřešil dokonale. Ale naše chyba byla, že jsme ztratili míč v nepříliš složité situaci," uvedl Vrba.

Tlak belgického týmu sílil. Po špatné domluvě Brabce s Hejdou už Rodrigues postupoval sám na branku, ale v rozhodující chvíli klopýtl a v pádu vystřelil těsně vedle.

Plzeňští dál chybovali a v ofenzivě se k ničemu nedostávali, pouze chvilku před pauzou Krmenčík po individuálním průniku minul branku.

Také na začátku druhé půle se Viktoria dlouho jen bránila náporu a obránci často až na poslední chvíli odkopávali nebezpečné míče v pokutovém území. Po hodině Hejda z velké dálky minul domácí branku.

Když už se hostům výjimečně nějaká kombinace povedla, skončilo to jako v 74. minutě, kdy Hrošovský zamířil nad břevno. Krátce před koncem měl možná největší příležitost na vyrovnání střídající Kayamba, ale po rychlé akci po křídle o kousek přestřelil.

"Ve druhém poločase jsme je mačkali a už jim docházeli síly, ale bohužel jsme nevyužili žádné příležitosti. Chyběl asi kousíček. Nic se nedá dělat, ale věřím, že se o to doma porveme," řekl Řezník.

Úvodní utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Royal Antverpy - Viktoria Plzeň 1:0 (1:0)

Branka: 29. Rodrigues. Rozhodčí: Maae - Dahl, Skytte (všichni Dán.). ŽK: Seck - Hrošovský, Limberský. Diváci: 18.350.

Antverpy: Bolat - Buta, Seck, Pius (25. Batubinsika), Jukleröd - Haroun, De Sart - Hairemans (61. Lamkel Zé), Refaelov (87. Baby), Rodrigues - Mbokani. Trenér: Bölöni.

Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Brabec, Limberský - Hrošovský, Kalvach - Kopic, Janošek (53. Hořava), Kovařík (68. Kayamba) - Krmenčík (84. Chorý). Trenér: Vrba.