Hvězda Rakušanů se kaje, místo oslavy urážel protihráče. Nejsem rasista, brání se

Marek Janoš Marek Janoš
15. 6. 2021 14:31
Marko Arnautovic v zápase Rakouska se Severní Makedonií na Euru vstřelil gól, ale svojí "oslavou" si zadělal na pořádný problém. Rakouský útočník srbského původu po trefě na 3:1 křikl několik peprných slov na adresu soupeře. A podle Makedonců přitom dokonce použil rasistické výrazy. Celým incidentem se nyní zabývá UEFA.
Marko Arnautovic
Marko Arnautovic | Foto: Reuters

Jaká slova tedy na hřišti padla? Podle záběrů televizních kamer Arnautovic potenciálně urážlivých nadávek směrem k protihráčům zařval hned několik, přičemž padnout měla i obscénní narážka na adresu příbuzných makedonských fotbalistů.

"Řekl jsem to v emocích. Omlouvám se, především lidem ze Severní Makedonie a Albánie," uvedl Arnautovic po zápase na sociálních sítích. "Bylo to řečeno v zápalu boje," dodal bývalý forvard West Hamu nebo Stoke City.

Nevhodného chování svého zkušeného spoluhráče si přitom byl vědom i kapitán Rakouska David Alaba, který se snažil Arnautovice uklidnit a zakrýt mu ústa.

Podle Makedonců ovšem Arnautovic zašel se svými urážkami příliš daleko. Gjanniho Alioskiho, který je albánského původu, prý dokonce počastoval rasistickými narážkami. To ale Arnautovic vehementně popírá. 

"Chci to říct jasně. Nejsem rasista. Máme přátele téměř ve všech zemích a podporuju rozmanitost. Každý, kdo mě zná, to potvrdí," prohlásil rakouský fotbalista. 

Makedonci si ale stojí za svým, a dokonce kvůli tomu podali stížnost k vedení turnaje. "Jsme proti nacionalismu, diskriminaci a všem formám urážek a výlevů, které nejsou v duchu fotbalu a hodnot, které všichni společně vyznáváme. Zaslali jsme UEFA oficiální dopis požadující nejtvrdší trest pro Arnautovice," uvedl svaz Severní Makedonie.

A UEFA v úterý potvrdila, že se celou věcí skutečně bude zabývat. 

Vztahy mezi Srby a Albánci jsou historicky velmi komplikované, současnou situaci oba národy vnímají optikou událostí provázejících rozpad Jugoslávie a následný konflikt v Kosovu v roce 1999, který provázely válečné zločiny včetně hromadných poprav a etnických čistek. Především na západě Severní Makedonie žije početná albánská menšina se střediskem ve městě Tetovo, které je nedaleko od metropole Skopje.

Sám Arnautovic se narodil ve Vídni, ale hrdě se hlásí ke svému srbskému původu. "Jsem pravoslavný křesťan po otci, miluju srbskou hymnu," uvedl dříve s tím, že by i rád reprezentoval Srbsko. K tomu ale nakonec nedošlo.

V minulosti zahájila UEFA řízení s hráči Švýcarska během MS 2018, když Granit Xhaka a Xherdan Shaqiri, oba kosovskoalbánského původu, oslavovali góly gestem spojujícím dlaně do podoby dvouhlavé albánské orlice. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy