Emre Mor alias "turecký Messi". Tenhle mladík drtil postupové naděje Čechů

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
22. 6. 2016 16:26
Měří jen 168 centimetrů a narodil se v Dánsku. Přesto byl hlavní postavou ve včerejším vítězném tažení Turků proti české fotbalové reprezentaci, jíž utli postupové naděje. Kdo je a odkud se vlastně vzal tenhle 18 letý mladík? Dozvíte se zde.
Emre Mor
Emre Mor | Foto: ČTK

Lens – Fotbalu se naučil v Dánsku, kam se jeho turečtí rodiče přestěhovali dřív, než se vůbec stihl narodit. Malý Emre Mor od malička udivoval ohromným talentem, který navíc podporoval i tréninkovou pílí a morálkou. Včera se tento 18letý mladík stal z velké části katem českých fotbalistů.

Narodil se v Kodani a Dánsko hrdě reprezentoval v mládežnických kategorií. Několik týdnů před Eurem však přišla nabídka z tureckého svazu o možnosti reprezentace země jeho předků. A Mor kývl.

Tureckého lodivoda Fatiha Terima zaujal svými výkony v dresu Nordsjaellandu. A nejen jeho, ale i skauty předních evropských klubů. Zajímaly se o něj Manchester United, Liverpool či Ajax. Nakonec ale na začátku května kývl na nabídku Dortmundu, který za něj zaplatil 9,5 milionu eur (přes 256 milionů korun).

"Emre je velmi nadaný hráč s velkou univerzálností v útoku. Navíc má ohromný rozvojový potenciál," řekl na Morovu adresu sportovní ředitel Borussie Michael Zorc.

Rychlejší je jen Coman

Obdobně kladně se o něm vyjadřoval i jeho teď už bývalý trenér z Nordsjaellandu Kasper Hjulmand. "Dokáže vyvinout obrovskou rychlost a je nepředvídatelný. Když očekáváte, že odcentruje, rozhodne se pokračovat v kličkách a většinou přitom ještě změní směr. Dostihnout ho s míčem je prakticky nemožné," vystřihl mladíkovi poklonu Hjumand. 

Jeho slova o Morově rychlosti potvrzují i statistiky z právě probíhajícího evropského šampionátu. Pomocí čipů je hráčům měřena jak naběhaná vzdálenost, tak i maximální rychlost. A Mor patří ke špičce. Jeho maximem je výkon 32 km/h. Lepší je v tomhle ohledu jen Francouz Kingsley Coman, který běžel o kilometr za hodinu rychleji.

Jeho um včera na vlastní kůži okusili i čeští reprezentanti. Ač odehrál Mor jen sedmdesát minut, byl nejfaulovanějším hráčem utkání. Češi ho k zemi poslali celkem čtyřikrát. On sám pak nefauloval ani jednou. Naopak byl aktivní, střílel a připravoval šance spoluhráčům.

Ve druhém poločase si sám povodil českou obranu a nebezpečnou ranou ohrozil Čechovu bránu. Dělovka šla jen těsně nad (video ZDE).

Můžeme porazit každého!

Ještě před tím však byl u pravděpodobně nejdůležitějšího okamžiku, který určil budoucí vývoj zápasu. To v desáté minutě pláchl po křídle a přihrávkou našel na hranici malého vápna nehlídaného Buraka Yilmaze, který poslal Turky do vedení (video ZDE).

"Když postoupíme, můžeme porazit kohokoli. Jsem v tureckém týmu šťastný, všichni se tu ke mně chovají, jako bych byl jejich mladší bratr. Věřím, že tady dosáhnu velkých věcí," řekl po výhře 2:0 Mor, který je odchovancem dánského klubu Lyngby. Ten ho však v lednu 2015 pustil do Nordsjaellandu s tím, že klub nemá takovou úroveň, aby nabídl Morovi možnost dalšího rozvoje jeho mimořádného talentu.

A 168 centimetrů vysoký štírek zatím chytil svou šanci za pačesy. 

 

Právě se děje

Další zprávy