Euro 2020: Varianta přístavby Edenu podle Pelty stále žije

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 4. 2014 13:50
Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, připustil, že kandidaturu na Euro ještě může zachránit Eden
Miroslav Pelta se ještě zabývá teoretickou šancí kandidatury na Euro 2020, spojuje ji s Edenem
Miroslav Pelta se ještě zabývá teoretickou šancí kandidatury na Euro 2020, spojuje ji s Edenem | Foto: CPA

Praha - Odvolávám, co jsem odvolal... Však tu pohádku znáte. Zatímco minulý týden Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, řekl, že myšlenka kandidatury na Euro 2020 už vyhasla, nyní ji opět oživuje.

Místo Strahova je na scéně varianta Eden.

"Jak víte, nedostali jsme vládní garance na stavbu stadionu na Strahově, ten strahovský projekt nevzdáváme, ale jeho časová osa už se s uzávěrkou podávání kandidatur na Euro 2020 neprotne," říká Miroslav Pelta.

Připustil nicméně, že ho nyní oslovil vlastník stadionu v Edenu, který je ochoten provést přístavbu. Ta by kapacitu zvýšila ze stávajících 20 000 sedaček na 30-35 000 míst. Což by odpovídalo požadavkům UEFA.

"Je to varianta B. Iniciativa vzešla od vlastníka stadionu, v nejbližších dnech budeme mít k tomu jednání. Musí se to rozhodnout v řádu dní," upozorňuje Pelta na to, že kandidatura FAČR na spolupořádání Eura by musela být na UEFA poslaná nejpozději 25. dubna.

Stadion v Edenu je každopádně v privátních rukou, proto tady nepřichází do úvahy žádný finanční výpomoc státu či jiných veřejných zdrojů.

Pelta jedná... s kým vlastně?

Jak už deník Aktuálně.cz napsal, vlastník Edenu si nechal v minulém roce vypracovat studii technické uskutečnitelnosti navýšení kapacity. Jenže Jakub Dlouhý z mediální agentury, která jménem vlastníka stadionu vystupuje, označil ještě včera variantu, že se do uzávěrky kandidatur stihlo učinit rozhodnutí o přestavbě stadionu, za nemožnou - více zde.

Vlastník stadionu to všem zjevně vidí jinak a s Peltou ještě horečně jedná. O tom, kdo majitelem stadionu opravdu je, se spekuluje. V této roli vystupuje kladenský advokát Václav Slavíček, obecně se ale má za to, že jen kryje skutečné vlastníky.

S kým o variantě Eden jedná, Pelta neprozradil. Řekl jen, že nizozemskou poradenskou firmu, která připravovala kandidaturu spojenou se Strahovem, nasměroval nyní na variantu Eden.

Nejde ale jen o kapacitu stadionu. Kandidatura by musela splňovat mnohé další náležitosti, kvalitní infrastrukturu, administrativní plochy pro UEFA, sponzory či novináře. Podle Dlouhého by pak bylo nutné přistavět k východní tribuně stadionu v Edenu ještě další administrativní budovu.

Euro ve 13 zemích. Včetně Česka?

"I kdyby se varianta Eden uskutečnila, rozhodně to ale neznamená, že se do budoucna vzdáváme plánu na přestavbu Strahova," zdůrazňuje Pelta.

Euro 2020 bude netradičně pořádat hned 13 evropských zemí. A to na stadionech převyšujících kapacitně 50 000 míst. Dva stadiony dostanou výjimku, u nich bude postačovat 30 000 sedaček.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy