Euro 2020 v ČR? Ani projekt rozšíření Edenu se nestíhá

Luděk Mádl Luděk Mádl
31. 3. 2014 11:30
Studie Edenu pro 35 000 diváků existuje, ale konkrétní projekt nikoli. Kandidatura na Euro 2020 se nestihne
Superpohár UEFA se v Edenu hrál, ale na Euro 2020 to nevypadá
Superpohár UEFA se v Edenu hrál, ale na Euro 2020 to nevypadá | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Chcete kandidovat na spolupořádání Eura 2020? Tak dobře, uděláme výjimku, vezmeme do hry i dva stadiony pro 30 000 diváků, vzkázala před časem UEFA evropským asociacím.

Miroslav Pelta, předseda FAČR, pak věnoval veškeré úsilí variantě Strahov.

Úplně odstrčená zůstala možnost výstavby Zemského stadionu v Brně.

A jaksi bokem stála i možnost rozšíření kapacity pražského Edenu. Časopis Týden ve svém dnešním vydání tvrdí, že vlastník tohoto stadionu stále má o pořádání zápasů Eura 2020 zájem a že tato varianta je stále ve hře.

"Bohužel, není tomu tak. Euro 2020 se na stadionu v Edenu určitě hrát nebude," řekl ovšem deníku Aktuálně.cz Jakub Dlouhý, šéf mediální agentury Concept One, která za vlastníka stadionu komunikuje.

Jako majitel stadionu se prezentuje advokát Václav Slavíček, všeobecně se ovšem soudí, že reálnou vlastnickou strukturu svým jménem jenom kryje.

Vešli by se pod miliardu

Takže jak to vlastně s nápadem rozšiřovat nyní dvacetitisícovou kapacitu bylo?

"Loni na podzim si vlastník stadionu zadal k vypracování technicko-konstrukční studii. Ta konstatovala, že rozšíření kapacity na 35 000 diváků by technicky možné bylo. Proběhla tedy i jistá jednání s fotbalovou asociací," říká Jakub Dlouhý.

"Jenže kapacita není všechno. UEFA má pro kandidáty na spolupořádání Eura 2020 velmi přísné požadavky, mimo jiné vyžaduje velké administrativní prostory, třeba obrovské plochy pro práci novinářů. Za tímto účelem by se k východní tribuně musela přistavět ještě zcela nová administrativní budova," dodává Dlouhý.

Investice by se sice podle něj vešla pod miliardu, ale zůstalo jen u úvah a studií, protože vedení Fotbalové asociace ČR jednoznačně preferovalo strahovskou variantu. "Rozhodně teď není projekt rozšíření Edenu v takovém stavu, aby se teď za tři týdny dala zpracovat nějaká kandidatura," říká rezolutně Dlouhý.

Zmíněnou kandidaturu na spolupořádání Eura 2020 by totiž Fotbalová asociace ČR musela na UEFA poslat nejpozději 25. dubna.

Pelta už Euro 2020 odpískal

Miroslav Pelta už se navíc v Interview Daniely Drtinové na ČT minulý týden přiznal, že on osobně už kandidaturu "odpískal". Definitivně tak má asociace učinit na úterním zasedání výkonného výboru.

Pelta vzdal kandidaturu poté, co si premiér Bohuslav Sobotka na středečním jednání s představiteli českého sportu vyžádal směrem ke Strahovu hlubší ekonomické rozvahy a odmítl vydávat státní garance pod tlakem uzávěrky kandidatur (více zde).

Euro 2020 uspořádá netradičně celkem 13 evropských zemí, UEFA připustila, že dvěma stadionům by dala výjimku z pravidla o alespoň padesátitisícové kapacitě.

Dvěma městům by tedy měla stačit kapacita 30 000 sedaček, ale Praha mezi nimi nakonec nebude.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy