Důsledek války s Kaprem: fotbalový STES obdržel exekuční příkaz. Pelta žádá soud o odblokování účtů

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 8. 2016 7:39
Společnost STES, obchodní firma Fotbalové asociace ČR, obdržela exekuční příkaz. Jde o 8 milionů, Miroslav Pelta podal dovolání, žádá soud, aby zablokované účty opět uvolnil.
Pelta versus exekutor. Šéf fotbalové asociace musí řešit nečekaný důsledek dlouholeté války s Karlem Kaprem.
Pelta versus exekutor. Šéf fotbalové asociace musí řešit nečekaný důsledek dlouholeté války s Karlem Kaprem. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta musí řešit nečekaný problém. Firma STES, která je dceřinou obchodní společností Fotbalové asociace ČR, obdržela exekuční příkaz. A finanční ústavy, u nichž má STES zřízen účet, dostaly od exekutora Filipa Exnera vyrozumění, že STES na svém účtu nesmí nakládat s prostředky až do výše vymáhané pohledávky.

Její základní část činí 6 144 000 korun, spolu s dalšími náklady včetně těch exekučních pak v součtu narůstá zhruba až na 8 milionů korun. U společnosti STES ji uplatňuje firma MK holding z Prahy 9.  Pohledávku získala od Karla Kapra, šéfa klubu FK Bohemians, který působí na pražském Střížkově.

"Ano, zmíněnou pohledávku jsem společnosti MK holding prodal. Vidíte, to ani nevím, že už to došlo tak daleko a na STES je kvůli tomu podaná exekuce," glosoval situaci Karel Kapr, který mimochodem v posledních měsících svou fotbalovou aktivitu silně utlumil, na Střížkově už vlastně zbyly jen mládežnické týmy.

Ale zpět k aktuálnímu tématu STES a exekuce. „V souladu s rozsudkem soudu dostal STES výzvu k zaplacení. V návaznosti na to se rozběhlo i exekuční řízení, to je normální postup,“ říká advokátka Marie Klinerová, která zastupuje MK Holding, tedy společnost, jež příslušnou pohledávku uplatňuje.

Miroslav Pelta, který je předsedou Fotbalové asociace ČR a zároveň předsedou představenstva STES, připouští, že problém nastal. „Informaci o tom, že bylo společnosti STES doručeno vyrozumění o zahájení exekuce, mohu potvrdit. Společnost STES podala v této věci dovolání, takzvanou žádost o odklad vykonatelnosti, a činí další právní kroky v samotném exekučním řízení.“ Fotbal se tedy snaží, aby soud účty STES opět odblokoval.

Celá story má souvislost s letitými spory mezi Fotbalovou asociací ČR a Karlem Kaprem, šéfem FK Bohemians Praha.

Odvíjejí se už od roku 2005, kdy zkrachoval tradiční oddíl FC Bohemians Praha z Vršovic. A Kaprův střížkovský klub se chopil názvu Bohemians a loga s klokanem. V tu chvíli se ocitl ve sporu s asociací, která podporovala nástupnická práva jiného subjektu.

Šestimilionová pokuta z roku 2010 stále ve hře

Krize eskalovala v roce 2010. Kaprův střížkovský klub tenkrát demonstrativně odmítl nastoupit do prvoligového utkání proti vršovickému celku Bohemians 1905. Navíc tehdy Karel Kapr přišel s obviněním, že se hráče jeho celku pokoušel korupčně ovlivnit olomoucký brankář Petr Drobisz. Oba případy vyšetřovala disciplinární komise fotbalové asociace, která ve svém souhrnném verdiktu vyměřila Kaprově klubu pokutu 6 milionů korun a odebrala mu 20 bodů z tabulky.

Částku odpovídající pokutě si pak fotbal strhl z příspěvku, který měla střížkovskému klubu jako podíl na marketingových a televizních právech ligy vyplatit společnost STES. Tento nestandardní postup napadl Kapr u soudu, a ten mu dal letos v květnu za pravdu.

"Vrchní soud v Praze v plném rozsahu potvrdil rozsudek Městského soudu v Praze z června 2015, kterým byla klubu FK Bohemians Praha a.s. přiznána peněžitá pohledávka za společností STES ve výši 6 144 000 korun s příslušenstvím,“ informoval tehdy klub a mluvčí soudu rozsudek potvrdil.

V tu chvíli měl Kapr nárok na vrácení peněz, jenže FAČR logicky začala vymáhat pokutu z roku 2010, která v daném stavu věcí zůstala neuhrazena. Proto v souvislosti s právě vyhlášenou exekucí Miroslav Pelta podotýká: „Je nutné připomenout, že FAČR eviduje pohledávku za nezaplacení disciplinární pokuty v přibližně stejné výši.“

Potíž je, že Kapr pohledávku 6,144 milionu korun, kterou vysoudil, prodal třetímu subjektu, firmě MK holding. A vůči jejímu nároku se teď asi Peltovi a spol. bude disciplinární pokutou udělenou před šesti lety střížkovskému klubu argumentovat složitě.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy