Kaprova střížkovská Bohemka vysoudila na STES, obchodní firmě FAČR, 9 milionů korun

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 5. 2016 11:30
FK Bohemians Praha, klub ze Střížkova, vysoudil na STES, dceřiné společnosti Fotbalové asociace ČR, částku 9 milionů korun
Karel Kapr, šéf klubu FK Bohemians Praha ze Střížkova
Karel Kapr, šéf klubu FK Bohemians Praha ze Střížkova | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Fotbalový klub Bohemians Praha, sídlící na Střížkově, dosáhl dílčího úspěchu ve své dlouholeté právní bitvě s Fotbalovou asociací ČR, kterou vede paralelně v několika liniích.

Nyní klub kontrolovaný Karlem Kaprem, startující nyní v pražském přeboru, vysoudil pravomocně částku přesahující 9 miliionů korun.

"Vrchní soud v Praze v plném rozsahu potvrdil rozsudek Městského soudu v Praze z června 2015, kterým byla (klubu) FK Bohemians Praha a.s. přiznána peněžitá pohledávka za společností STES, a.s. ve výši 6 144 000 korun s příslušenstvím," píše se v prohlášení klubu. Zmíněné příslušenství, tedy úroky, naskákaly za tu dobu natolik, že celkově suma přesahuje 9 milionů korun.

Také mluvčí vrchního soudu Jan Fořt deníku Aktuálně.cz potvrdil, že bylo potvrzeno rozhodnutí městského soudu. "Odvolání společnosti STES bylo zamítnuto," uvedl Fořt bez dalších podrobností, protože ještě není vyhotoveno písemné znění rozsudku.

Podobně reagoval i Jan Pauly, šéf právního oddělení FAČR. "Byli jsme o této skutečnosti naším právním zástupcem informováni, teď čekáme na písemné vyhotovení rozsudku a zvažujeme v této věci další právní kroky."

Pokutu jim strhli z příspěvku STES

Vysvětleme si v krátkosti, oč jde. V roce 2010 se střížkovská Bohemka, která se v tom období pohybovala na pomezí první a druhé ligy, ocitla ve dvou ohních.

Disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu, posléze přejmenovaného na Fotbalovou asociaci ČR, tehdy potrestala střížkovský klub jednak za to, že nenastoupil k utkání v Ďolíčku proti Bohemians 1905, a také za účast v korupční aféře spojené se zápasem Sigma Olomouc-Bohemians Praha.

V ní Střížkovští vznesli obvinění, ale v dalším šetření neposkytovali podle disciplinárky náležitou součinnost.

Souhrnně tedy disciplinárka potrestala tehdy střížkovskou Bohemku pokutou 6 milionů korun a odečtením 20 bodů z tabulky.

Zmíněnou pokutu 6 milionů korun si pak fotbalová asociace vymohla tím způsobem, že ji prostě odečetla ze sumy, kterou měla střížkovská Bohemka dostat od STES za svůj podíl na zobchodování marketingových a televizních práv.

STES je obchodní firma, která je stoprocentně vlastněná Fotbalovou asociací ČR.

A střížkovská Bohemka se u soudů ohradila, že tímto způsobem pokuty vymáhat nelze. A soudy jí daly za pravdu.

Zároveň ovšem platí, že pokud teď STES bude muset vyplatít střížkovské Bohemce 9 milionů (6 stržených milionů +  úroky), nastane situace, kdy se pokuta vyměřená disciplinárkou v roce 2010 stane neuhrazenou. A FAČR ji tedy bude moci po střížkovské Bohemce nově vymáhat.

Hlavní spor o 53 milionů stále nerozsouzen

Historie sporů asociace se střížkovským klubem, který se původně jmenoval ČKD Kompresory a kariéru tu začínal třeba i Tomáš Rosický, se táhne od roku 2005.

Tehdy zkrachoval tradiční klub FC Bohemians Praha z Ďolíčku a Střížkovští si od TJ Bohemians pronajali logo s klokanem. A začali používat název Bohemians Praha, což jim fotbalová asociace zakázala.

Když Střížkovští nechtěli slovo Bohemians z názvu odmazat, vyloučil je tehdejší Českomoravský fotbalový svaz ze soutěží. Ovšem klub získal předběžné rozhodnutí soudu, které ho zakrátko do soutěží zase vrátilo.

Za ono krátké období několika týdnů, kdy hrát nemohli, si ale Střížkovští u soudů nárokují 53 milionů korun. Argumentují tím, že kvůli rozhodnutí fotbalové asociace přišli o sponzory, mimo jiné o pivovar Ferdinand. Tato hlavní kauza ještě u českých soudů nebyla rozřešena.

Posléze se Střížkovští soudili s FAČR mimo jiné také o 15 milionů korun, když napadli způsob, jakým se řešil postup a sestup mezi druhou ligou a ČFL v létě 2014. Tento případ se dostal až k mezinárodní sportovní arbitráži v Lausanne (CAS), přičemž tento tribunál dal za pravdu Fotbalové asociaci ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy