Dortmund míří za titulem, Morávek se zaskvěl gólem

16. 1. 2011 21:30
Leverkusen - Dortmund 1:3, Wolfsburg - Bayern 1:1

Leverkusen - Pevným krokem kráčí letošní bundesligovou sezonou Borussia Dortmund, která v páteční předehrávce osmnáctého kola porazila Bayer Leverkusen na jeho hřišti 3:1.

Vestfálský celek, který naposledy získal titul v německé nejvyšší fotbalové soutěži v roce 2002 ještě s Tomášem Rosickým a Janem Kollerem v sestavě, má po této výhře v čele tabulky třináctibodový náskok právě na svého dnešního soupeře Leverkusen a překvapení letošního ročníku bundesligy Mohuč.

Fenin už z Frankfurtu nechce. Dostane další šanci
Bundesligový Stuttgart chce získat z Kodaně Pospěcha

Borussia o svém vítězství rozhodla během pěti minut na začátku druhého poločasu, kdy vsítila tři branky. Dlužno ovšem dodat, že na všech měla podíl defenziva Bayeru, která v pátek nastoupila bez vykartovaného Michala Kadlece.

Při prvním gólu totiž defenziva nechala po autovém vhazování zcela samotného Kevina Grosskreutze, který tak zakončoval do prázdné brány. O chvíli později ten samý háč využil další nedůslednosti obrany, jež nedokázala odvrátit jednoduchý nákop soupeře a nechala hráči Dortmundu dost místa ke střele z ideální vzdálenosti.

Třetí branku vsítil Mario Götze po dalším nedorozumění, tentokráte poté, co se obránci Bayeru nedohodli, jak odkopnout balon z vlastní šestnáctky. V závěru již jen korigoval na konečných 1:3 pěknou dorážkou střílené přihrávky Stefan Kiessling.

Fotbalisté Bayernu Mnichov zahájili jarní část německé ligy remízou 1:1 na půdě Wolfsburgu. Obhájci titulu přišli o výhru čtyři minuty před koncem, kdy vyrovnal Sascha Riether. "Vlci" remizovali posedmé v řadě.

Bayern poslal do vedení už v sedmé minutě Thomas Müller, od něhož se do branky šťastně odrazil nákop domácího brankáře Diega Benaglia. Zvýšit náskok mohl Lahm, ale z pokutového kopu trefil pouze tyč. Už v první půli se Bayernu opět zranil Francouz Ribéry, který si pravděpodobně natrhl vazy v kotníku a bude dlouho chybět.

Vstup do druhé poloviny sezony se nepovedl druhé Mohuči, která prohrála ve Stuttgartu 0:1 a utrpěla třetí porážku z posledních čtyř bundesligových utkání. Domácí se zásluhou střídajícího Rakušana Martina Harnika dočkali výhry po šesti zápasech.

Hamburk zvítězil 1:0 na hřišti Schalke a ukončil jeho povedenou domácí sérii. Mužstvo z Gelsenkirchenu ve Veltins Aréně v předchozích pěti zápasech vyhrálo a neinkasovalo. Utkání rozhodl v 53. minutě útočník Ruud van Nistelrooij, který se přitom podle německého tisku chystal stávkovat kvůli tomu, že mu klub údajně zakázal návrat do Realu Madrid. V záloze hostů odehrál celé utkání David Jarolím, brankář Jaroslav Drobný zůstal na lavičce.

Třetí gól v sezoně si připsal český záložník Jan Morávek. Svou trefou pomohl Kaiserslauternu k domácí remíze s Kolínem. Morávek se pomalu, ale jistě, stává klíčovým hráčem bundesligového týmu. Mladý fotbalista se trefil šest minut po změně stran, kdy pravačkou poslal z 15 metrů odražený míč do levého horního rohu branky Kolína. V té době Kaiserslautern prohrával 0:1 a hrál o deseti bez vyloučeného Lakiče.

Zahrál si i Martin Fenin, který naskočil do druhé půli utkání mezi Frankfurtem a Hannoverem. Prohru 0:3 ale odvrátit nedokázal.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Brémy - Hoffenheim 2:1 (36. Pizarro, 90.+2 Frings - 87. Vukčevič), Norimberk - Mönchengladbach 0:1 (8. Neustädter), St. Pauli - Freiburg 2:2 (13. Ebbers, 68. Asamoah - 61. a 75. Cissé), Stuttgart - Mohuč 1:0 (79. Harnik), Wolfsburg - Bayern Mnichov 1:1 (86. Reither - 7. Müller), Schalke - Hamburk 0:1 (53. Van Nistelrooij), Frankfurt - Hannover 0:3 (15. Abdellaoue, 21. Schulz, 89. Konan), Kaiserslautern - Kolín nad Rýnem 1:1 (51. Morávek - 29. Podolski).

1. Dortmund 18 15 1 2 42:11 46
2. Hannover 18 11 1 6 28:27 34
3. Mohuč 18 11 0 7 30:20 33
4. Leverkusen 18 9 6 3 36:28 33
5. Bayern Mnichov 18 8 6 4 32:21 30
6. Freiburg 18 9 2 7 27:27 29
7. Hamburk 18 8 3 7 28:28 27
8. Frankfurt 18 8 2 8 24:24 26